Herec Henry Cavill, který hraje slavného zaklínače Geralta v seriálu od Netflixu, nečekaně oznámil, že třetí sezóna pro něj bude ta poslední, bez ohledu na to, že už byla potvrzena čtvrtá. V roli jej totiž nahradí Liam Hemsworth, což fanoušci nepřijali úplně dobře, ačkoliv je nový představitel Geralta ještě neměl šanci přesvědčit. I přes protichůdné recenze a ohlasy na pojetí seriálu se totiž v jedné věci fanoušci shodovali – Henry Cavill je skvělý Geralt a pomáhá tomu i fakt, že je sám prokazatelným příznivcem knih Andrzeje Sapkowského. Připomeňme však, že i jeho obsazení v počátcích budilo rozpaky, takže nezbývá, než čekat na změnu, a až poté porovnávat i hodnotit. Odchod Henryho Cavilla ale každopádně neoplakávají jen diváci, když se k rozhodnutí ukončit spolupráci s Netflixem vyjádřil i herec a dabér Doug Cockle, který se Geralta pro změnu svým hlasem ujal ve hrách.
Doug Cockle více než pozitivně zhodnotil Cavillovo herecké ztvárnění Geralta a celkové zapálení pro seriál. „No, myslím, že je to vážně smutné,“ řekl v podcastu Eurogameru, když došlo na seriálového Zaklínače a diskuzi nad tak výraznou změnu v obsazení. „Spousta lidí nyní spekuluje o důvodech, proč se rozhodl odejít, ale ať už je ten důvod jakýkoli, myslím, že je to smutné, protože Henry odvedl jako Geralt z Rivie skvělou práci,“ pochválil pak svého hereckého kolegu. Ačkoli jsou oba součástí zcela odlišných médií a i jejich postavy jsou značně rozdílné, oba si podle Cockla padli do noty, když spolu Zaklínače probírali po premiéře seriálu, kam byl dabér pozván právě coby herní Geralt.
Henry odvedl jako Geralt z Rivie skvělou práci.
„Strávili jsme dobrou hodinu nebo dvě povídáním o světě Zaklínače a o tom, kdo je Geralt z Rivie,“ dodal k jejich setkání. Oba prý Geralta v některých ohledech vnímali podobně, například s ohledem na emoce, které podle nich známý Řezník z Blavikenu rozhodně nepostrádá, což oba ve svém pojetí reflektují. Kromě Geralta probírali například i Supermana, jenž se stal Cavillovou velkou rolí a shodou okolností se k ní opět vrací, ačkoli to zřejmě není jediný důvod, proč seriálového Zaklínače opustil. Na závěr tohoto tématu v podcastu ovšem Cockle férově popřál Liamu Hemsworthovi a zbytku týmu hodně štěstí v další práci na seriálu, i když ho Cavillův odchod po třetí sérii prokazatelně mrzí.
Zůstane Cockle herním Geraltem i nadále?
Kolem Zaklínače se toho ale děje víc, než je avizované střídání herců v seriálu. Samozřejmě tak muselo během povídání s Dougem Cocklem dojít i na nedávno oznámený remake první hry z roku 2007. Role Geralta z Rivie herce proslavila a i když má ve svém portfoliu další dabingy (například Chernobog ve Smite, Colin v Terminator: Resistance, Victor Vran ve stejnojmenné hře, případně jej můžete slyšet i jako jeden z hlasů navigace v Euro Truck Simulatoru 2 nebo v nové slovenské hře Sacred Fire), Geralt bude patrně navždy považován za jeho nejvýznamnější postavu. Mnoho lidí tak automaticky předpokládalo, že minimálně v angličtině zůstane Geraltův hlas i nadále stejný, Doug Cockle ovšem prozradil, že v tuto chvíli o hře neví nic víc než fanoušci.
Nevím, jestli mě znovu pozvou, abych nahrál dialogy.
„Okamžitě bych do toho šel,“ odpověděl Cockle na otázku, zda by se chtěl vrátit do role Geralta z Rivie. „Nevím, jestli mě znovu pozvou, abych nahrál dialogy, nebo použijí ty ze Zaklínače 1,“ okomentoval svou momentální neznalost bližších detailů. Remake prvního Zaklínače byl oznámen 26. října, tedy přesně 15 let po vydání originálu, ale příliš informací o něm nemáme. Celý projekt je v rané fázi vývoje a dělají na něm veteráni, kteří pracovali na původní hře, ovšem nyní vystupují pod hlavičkou studia Fool’s Theory, zatímco CD Projekt RED zajišťuje jen kreativní dozor. Dále víme, že jsme remake původně znali pod označením „Canis Majoris“ a že vzniká v Unreal Engine 5. Tím prozatím oficiální informace končí a vzhledem k tomu, že se vývoj začíná teprve pomalu dávat do pohybu, budeme si muset na výsledek počkat ještě několik let. To může ostatně poměrně snadno vysvětlit, proč nebyl Doug Cockle zatím osloven pro dabing.
Celý dabing v podstatě režírovali sami vývojáři.
Připomeňme, že první Zaklínač vyšel v roce 2007 a je o dost jinou hrou než jeho dvě pokračování. Totéž platí i o postavách a jejich hereckém a hlasovém ztvárnění. Druhý a třetí díl se mohly pyšnit skvělým dabingem, ovšem první díl v tomto ohledu lehce zaostává. Sám Cockle prozradil, že dabing nahrával v roce 2005 a ve skutečnosti neměl pořádné režijní vedení, neboť celý dabing v podstatě režírovali sami vývojáři, kteří podle něj nikdy nic podobného předtím nedělali, což se projevilo na jeho výkonu. Od té doby se ovšem i on sám zlepšil v herecké praxi a následující hry již byly pod dohledem profesionálních režisérů. Nejenže bude remake Zaklínače od pohledu zcela novou hrou, mohl by takovou být i na poslech.
Samozřejmě zde zůstává i možnost využít původních nahrávek, jak zmínil i sám Cockle, ale ačkoli to nebylo vyloučeno, není to dle nás příliš pravděpodobné. Zvuková kvalita by nebyla dostačující, dost možná i za předpokladu, že by měli vývojáři zálohovaná původní data z nahrávání. To by vedlo k rozkolu mezi obrazem a zvukem, což určitě není žádoucí. Navíc se dá předpokládat, že si scenáristé vezmou původní hru do parády a sem tam něco připíšou, přepíšou nebo upraví některé podivně znějící repliky.
Navíc se v anglickém originále i několik hlasů (například Triss a Marigold) mezi první a druhou hrou změnilo, což by mohlo zarazit ty hráče, kteří už prvního Zaklínače nehráli. A sám Cockle by měl pak v případě opětovného nahrávání možnost svůj výkon posunout ještě dál. A jako zajímavost dodejme, že se on sám do role Geralta v Zaklínači 2 málem nevrátil. Jak sám poznamenal, CD Projekt se rozhodl u druhého dílu „začít s čistým štítem“, a tak musel kvůli Geraltovi znovu na casting.
Zatím můžeme jen spekulovat vzhledem k tomu minimu informací a fázi, v níž se vývoj remaku nachází, lze si ovšem jen těžko představit, že by se tvůrci z CD Projektu rozhodli hledat pro Geralta nový hlas. Nahrání dabingu, případně i motion capture, je nepochybně ještě daleko, čili snad není třeba mít obavy, že bychom za pár let Douga Cockla opět neslyšeli v roli slavného zaklínače. Minimálně jej však uslyšíme už v prosinci, kdy konečně vyjde next-gen verze Zaklínače 3, kde nás čeká kompletní třetí Geraltovo dobrodružství s řadou vylepšení. A aby toho Zaklínače nebylo málo, na 25. prosince Netflix naplánoval premiéru svého dalšího seriálu Zaklínač: Pokrevní pouto, který vypráví příběh z dob dávno před zaklínači a příběhem Geralta.
Tak se nehádejte. Vždyť o nic nejde. Já hrál jedničku v češtině i v polštině, dvojku v angličtině a polštině a trojku jen v polštině. Bydlím kousek od Polska a sami máme u nás v kraji výrazy z poštiny. Tzv. Po našimu. Polští Slezané mají k nám hodně blízko, ale polská vláda zakazuje používat dialekty, chtějí jednotnou polštinu za každou cenu, což se hodně blíží praktikám v Rusku. Kaczynski holt je víc radikální než jeho bratr, to platí i o parlamentu. A netýká se to jenom jazyka, ale i naboženství nebo práv žen z poslední doby. Ale to jsou na chvilku odbočil, abych tomu dal kontext.
I díky Zaklínači a Netflixu umím polsky stejně dobře jako anglicky, což se mi hodí při práci nebo sportu, protože v našem ostravském klubu para – florbalistu hostují letos tři naši hráči od sousedů. Co se týče českého dabingu, ten nebyl špatný, ale např. Rudolf Kubík to s Geraltem hodně přeháněl. Navíc se dabingu neúčastnila naše dabingová špička, i když jmen tam je hodně. Doug i Jacek jsou skvělí. Těším se na Sacred Fire, kde se Doug ujal hlavní role. Ještě k té polštině, vím jak to Corvus myslel, Poláků je 40 milionů a je to také národ s nejvíce lidmi v žijících v zahraničí, což je dalších 40 milionů + Američané s polskými předky. Sám mám polské předky po obou rodičích. Cyberpunk jsem hrál v době vydání v angličtině a teď v polštině. A rozhodně zkusím další hry.
Polština ve trojce byla pro mě skvělá volba. Dokonce jsem to kvůli ní přeinstaloval.
Dovolilo mně to daleko lépe vnímat rozhovory npc na pozadí.
Nezapomenu, když jsem šel městem a zaslechl rozhovor tří dětí:
Jedno se ptalo jestli někdo neví co je to bordel a druhé odvětilo, že táta říkal že tam dělají to co máma nechce dělat.
A třetí řeklo, že jeho máma nerada pere. A nějaký děcko to v podstatě potvrdilo tím, že se tam jednou kouklo oknem a všichni tam chodili ve spodkách.
Btw. je zajímavé, kolik lidí má problém s pochopením textu. U Corvuse je zcela evidentní, že to „všichni“ se vztahuje k těm 99,9% které zná ON. Ne ke všem co to hráli.
To je jak kdybych napsal – „Kamarádi nemají rádi vodu a tak šli do hospody. Všichni si dali pivo.“
No a tady se najdou lidi, kteří přemýšlí jestli pil pivo i kuchař, provozní a dva ratlíci.
To je sice všechno pěkné, ale 99,9% lidí, které znám a vím, že Zaklínače hráli, tak je Doug Cockle zcela minul. Jedničku hráli všichni v češtině a dvojku s trojkou v polštině, která se 100x víc k Zaklínači hodí… Čili Jacek Rozenek je jasná volba!
šestý 🙂
Proboha proč vůbec kouká někdo na média v něčem jiném než angličtině? 😀
To je jako jít do galerie umění a zapíchnout si před vstupem vidličky do očí.
„Jedničku hráli všichni v češtině“ Wrong! Dabing jedničky je jeden z nejhorších, co kdy vznikl. Jo, některý hlášky se povedly, ale to je tak vše. Takže jsem to přepnul. Nesuď ostatní podle své, evidentně velice omezené sociální bubliny
Neznám nikoho, kdo to hrál v Polštině…a gamerů mám kolem sebe dost Sice souhlasím, že vzhledem k zasazení se Polština hodí víc, ale stejně volím angličtinu, jako všichni z mé sociální bubliny. S výroky typu…“všichni“…bych byl opatrný
Do Corvuse jsem se uz parkrat taky strefoval, kvuli uplne jinym vecem, ale tady explicitne “vsema” mysli sve pratele a zname, tudiz blbost napsat nemusel a v podstate jen vzdal hold polskemu daberovi 😀
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
I díky Zaklínači a Netflixu umím polsky stejně dobře jako anglicky, což se mi hodí při práci nebo sportu, protože v našem ostravském klubu para – florbalistu hostují letos tři naši hráči od sousedů. Co se týče českého dabingu, ten nebyl špatný, ale např. Rudolf Kubík to s Geraltem hodně přeháněl. Navíc se dabingu neúčastnila naše dabingová špička, i když jmen tam je hodně. Doug i Jacek jsou skvělí. Těším se na Sacred Fire, kde se Doug ujal hlavní role. Ještě k té polštině, vím jak to Corvus myslel, Poláků je 40 milionů a je to také národ s nejvíce lidmi v žijících v zahraničí, což je dalších 40 milionů + Američané s polskými předky. Sám mám polské předky po obou rodičích. Cyberpunk jsem hrál v době vydání v angličtině a teď v polštině. A rozhodně zkusím další hry.
Dovolilo mně to daleko lépe vnímat rozhovory npc na pozadí.
Nezapomenu, když jsem šel městem a zaslechl rozhovor tří dětí:
Jedno se ptalo jestli někdo neví co je to bordel a druhé odvětilo, že táta říkal že tam dělají to co máma nechce dělat.
A třetí řeklo, že jeho máma nerada pere. A nějaký děcko to v podstatě potvrdilo tím, že se tam jednou kouklo oknem a všichni tam chodili ve spodkách.
Btw. je zajímavé, kolik lidí má problém s pochopením textu. U Corvuse je zcela evidentní, že to „všichni“ se vztahuje k těm 99,9% které zná ON. Ne ke všem co to hráli.
To je jak kdybych napsal – „Kamarádi nemají rádi vodu a tak šli do hospody. Všichni si dali pivo.“
No a tady se najdou lidi, kteří přemýšlí jestli pil pivo i kuchař, provozní a dva ratlíci.
Proboha proč vůbec kouká někdo na média v něčem jiném než angličtině? 😀
To je jako jít do galerie umění a zapíchnout si před vstupem vidličky do očí.