branding
Hackerský útok na Epic byl podvod

Hackerský útok na Epic byl podvod

Společnosti data odcizena nebyla. Údajná ransomware skupina se bizarně odhalila sama

Zdroj: Epic Games

Minulý týden jsme psali o údajném ransomware útoku na společnost Epic Games, při němž měla skupina Mogilevich odcizit 189 GB dat včetně osobních údajů, zdrojových kódů nebo platebních informací, jak sama tvrdila na své darknetové stránce. Zde skupina nabídla data k prodeji a stanovila pro případné zájemce o koupi lhůtu do 4. března, nestanovila si však žádnou konkrétní částku a především nepřiložila žádný důkaz toho, že se tichý útok na Epic skutečně zdařil a že data skutečně ukořistila. Společnost Epic Games tento „útok“ zaregistrovala až na sociálních sítích a pustila se do prověřování, nic však nenalezla, jak později uvedla. Mogilevich ovšem po týdnu přiznává, že o žádný útok ve skutečnosti nešlo a vše bylo jen dílem… podvodu?!

Možná si říkáte, proč tohle všechno, a já vám teď vysvětlím vše potřebné. Ve skutečnosti nejsme ransomware-as-a-service, ale profesionální podvodníci, uvedl mluvčí skupiny.

Informace o údajném napadení Epicu se rozšířila především z magazínu Cyber Daily, který se tímto tématem zabývá, a nyní přináší i vysvětlení celé podivné kauzy. Ještě před vyjádřením Epicu se některým odborníkům na ransomware útok příliš nezdál, a proto se nakonec očekávalo, že ve výsledku o nic nejde. To se k překvapení všech nakonec skutečně potvrdilo, když namísto citlivých informací a dat skupina Mogilevich zveřejnila prohlášení o své podvodné činnosti, jejíž cílem bylo pochopitelně přijít k penězům. „Možná si říkáte, proč tohle všechno, a já vám teď vysvětlím vše potřebné. Ve skutečnosti nejsme ransomware-as-a-service, ale profesionální podvodníci,“ uvedl mluvčí skupiny přezdívaný Pongo.

Právě Cyber Daily v souvislosti se zprávou o napadení Epicu udával, že skupina je nováčkem v oboru, ale že už za sebou má tři úspěšné operace. Pongo nicméně vysvětlil, že nic z toho se nestalo a že jen se svými kolegy využil velkých jmen, aby skupinu zviditelnili a vybudovali zázemí pro další vpravdě podivné podvody. Od výrobce dronů DJI se jim takto mělo podařit podvodně vylákat 85 tisíc dolarů, ačkoli ve skutečnosti přístup do jejich sítě neměli. V závěru oznámení se Pongo zamýšlí nad tím, proč se vlastně takto odhalovat, když mohli jednoduše pokračovat dál, ale mělo to být zkrátka vyjádření k ilustrování celého podvodu. „Nepovažujeme se za hackery, ale spíše za kriminální génie, pokud nás tak chcete nazývat,“ dodal Pongo, ale ani tak se mu nepodařilo příliš objasnit, co bylo přesně záměrem snah skupiny Mogilevich.

Jak však upozorňuje Cyber Daily, i tato tvrzení je pochopitelně nutno brát s rezervou. Společnost Epic Games nicméně může být spokojená se závěry svých pátrání ohledně narušení, která nic neprokázala a vy můžete zůstat v klidu, pokud jste měli strach o svá data. I tak je to ale všechno podivně bizarní.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru