branding
„Hacker“ Gary Bowser byl předčasně propuštěn z vězení

Hacker Gary Bowser byl předčasně propuštěn z vězení

Za dobré chování. Za prolomení ochrany Nintenda ale stále dluží odškodné 10 milionů dolarů

Zdroj: Illumination, Nintendo
18. 4. 2023

V roce 2020 byli vypátráni a dopadeni dva a celkem obviněni tři členové hackerské skupiny Team-Xecuter, která se postarala o softwarová i hardwarová řešení, jež umožňovala hraní nelegálních kopií na konzolích od Nintenda, a to už od roku 2013. Vzhledem k množství obvinění a možnému trestu až 20 let vězení, se Gary Bowser přiznal k části obvinění. V únoru 2022 byl ukončen spor, který skončil Bowserovým odsouzením na 40 měsíců, ale nelze opomenout další obžalobu, která znamenala uvěznění na tři roky a také pokutu téměř 15 milionu dolarů. Situace se ale změnila.

V době odsouzení jednapadesátiletý Kanaďan Gary Bowser byl 28. března předčasně propuštěn za dobré chování z americké federální věznice a vrací se domů do Kanady do Toronta. Zkrácení jeho pobytu za mřížemi ovšem nic nemění na tom, že stále musí Nintendu zaplatit pokutu za vzniklou škodu, respektive její část vzhledem k působení hackerské skupiny. V tuto chvíli Bowser zvládl uhradit pouhých 175 dolarů během svého pobytu ve vězení, jelikož mu z jeho práce tam strhávali 25 dolarů měsíčně. Pokud Bowser bude mít stálý a dostatečně vysoký příjem, může si Nindento každý měsíc brát 25 až 30 % z jeho měsíčního hrubého příjmu, jak sám prozradil v rozhovoru pro Torrent Freak, který se zabývá pirátskou činností. Odškodné, které souhlasil Bowser zaplatit, činí 10 milionů dolarů, což se ovšem nezdá být příliš pravděpodobné a splnitelné. Sám Bowser původně Nintendu nabízel 4,5 milionu dolarů.

Podle právního zástupce společnosti Nintendo jde ovšem i o jasný vzkaz dalším hackerům. „Toto je pro nás velice významný okamžik. Je to nákup her, co udržuje Nintendo a jeho ekosystém, a jsou to hry, díky kterým se lidé usmívají. Právě proto děláme vše, co můžeme, abychom zabránili odcizování her pro Nintendo,“ uvedl dříve v souvislosti s případem. Bowser nicméně nebyl vůdcem operace a byl „pouze prodejce“. Ačkoli je všeobecně v tomto případu označován za „hackera“, není to ve skutečnosti zrovna odpovídající označení. Hlavní roli měl zastávat právě druhý obžalovaný, Francouz Max Louarn, který se ovšem na rozdíl od Bowsera dokázal vyhnout vydání do Spojených států. Bowserovi byl schválen nižší trest právě díky tomu, že v tom celém sehrál oproti ostatním menší roli. Skupina měla údajně způsobit škodu v hodnotě 150 milionů dolarů, Bowserův právník nicméně tvrdil, že i z hlediska finančního nebyl jeho klient příliš zapojen a měsíčně si měl přijít „jen“ na 500 až 1000 dolarů.

Bowser bude mít nyní šest měsíců „volno“, kdy se nebude muset starat o placení Nintendu, ale poté si ponese finanční následky své účasti ve skupině Team-Xecuter až do konce života. Nintendo podobné záležitosti rozhodně nenechává jen tak být. Dalším důkazem je například pátrání po člověku, který stojí za únikem artbooku k nadcházejímu titulu The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom. Na dosud neznámého pachatele byla podána žaloba a celá věc s největší pravděpodobností skončí tak, že jeho totožnost bude muset odhalit Discord, kde se materiál začal šířit. Více o tomto případu jsme psali zde.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru