Společnost GamePad Digital vám pravděpodobně příliš známá nebude, nicméně portfolio tohoto čínského výrobce hardwaru rozhodně má potenciál zaujmout, a to takže i hráče. Výrobce zkráceně nazývaný GPD se zaměřuje na velmi malá zařízení a na svých stránkách se chlubí tím, že v segmentu těch nejmenším a přenosných počítačů oslovuje až 80 % cílové skupiny uživatelů. Těm nabízí maximálně kompaktní stroje, ultrabooky a tablety převlečené za notebooky s úhlopříčkou maximálně v jednotkách palců. A nejen to – do portfolia výrobce patří i na hry zaměřené handheldy, a to nejen s Androidem, ale například i s plnohodnotnými Windows ve verzi Home. A jeden takový připravovaný handheld rozhodně stojí za pozornost, neboť výrobce se chlubí výkonem postačujícím i na nejnovější AAA pecky.
Celým jménem GPD WIN Max je dle slov výrobce celosvětově nejmenším herním laptopem, byť právě k použití výrazu laptop bych osobně měl výhrady. Jde ve své podstatě o konzoli s integrovaným ovladačem a osazenou osmipalcovým IPS displejem. Jádrem je procesor Intel Core i5-1035G7 a podporu mu dělá 16 GB RAM s taktem 3733 MHz. O grafický výstup se stará sice pouze integrovaná grafická karta od Intelu, nicméně nová generace s označením Intel Iris Plus 940 pro tento typ hraní a na danou úhlopříčku displeje s rozlišením maximálně 1280×800 obrazových bodů zjevně bohatě stačí. Tedy alespoň dle benchmarků. Část jednoho z nich můžete vidět níže a výrobce s jeho pomocí slibuje plynulý zážitek při základním (defaultním) nastavení grafických detailů a ve zmíněném nativním rozlišení. Na první pohled to vypadá, že GPD WIN Max tak má po stránce výkonu co nabídnout, nicméně sluší se podotknout, že reálné testy v ruce nemáme a tyto hodnoty jsou uváděné pouze výrobcem. Na kredibilitě jim přitom příliš mnoho nedodává ani to, že na jednom z produktových obrázků je vidět obrázek z God of War pro PlayStation 4.
Nicméně dost možná tím nejzajímavějším prvkem tohoto handheldu je integrace ovládacích prvků přímo do těla zařízení. Není přitom řeč pouze o klávesnici a touchpadu, ale o zmíněném gamepadu. Ten je do těla tvaru klasického notebooku vměstnán tím způsobem, že jednotlivé ovládací prvky jsou do konstrukce vložené odlišným způsobem tak, aby byla zachovaná konstrukce a tvar klasického notebooku. Tlačítka a analogové páčky jsou uložené nad klávesnicí a jejich rozložení a podoba vychází z gamepadu pro Xbox 360. Nechybí tedy ani tlačítka na zadní straně dostupná pro ukazováky či prostředníky. Hráči se přitom nemají obávat pofidérního zpracování – celková výdrž ovládacích prvků by měla být na nadstandardní úrovni.
Co se ostatní výbavy týče, tak GPD WIN Max nabídne nejnovější standard bezdrátového připojení Wi-Fi 6, Bluetooth 5.0 a konektivitu doplňuje ještě USB typu A i C a možnost zapojit klasický síťový kabel. O napájení se stará trojice v sérii zapojených baterií, každá s kapacitou 5000 mAh a celkovou výdrží až tři hodiny v největší zátěži. Jako úložiště mají uživatelé k dispozici velmi rychlý 512 GB NVMe SSD. Nechybí ani podpora Thunderbolt, díky které výrobce láká k možnosti zapojení externích výpočetních jednotek, tedy grafických karet nevyjímaje. Mobilita zařízení by tím pochopitelně dost utrpěla, ta možnost tu však existuje. Ovládání nadále doplňuje podsvícená klávesnice a displej je dotykový.
Nakonec mohu ještě dodat, že s rozměry 207×145×26 mm a s celkovou váhou 790 gramů a minimalizovaným napájecím adaptérem sice možná nejde tak úplně o zařízení doslova do kapsy, i tak se ale jedná o skutečného trpaslíka a dost možná i ideálního parťáka na cesty. Zatím je však problém s dostupností, a to nejen u nás. Tlačítko pro objednání je na oficiálním webu prozatím slepé, čas ale ještě výrobce má. Teprve koncem února tweetoval, že k vydání dojde během několika měsíců. Ovšem jako ukázka toho, co všechno je ještě možné vměstnat do minimalizovaného těla, slouží tento handheld na výbornou.
Matadorům počítačového průmyslu by design GPD WIN Max mohl alespoň částečně připomínat podobně malý notebook IBM Palm Top PC110. Ten dorazil na japonský trh v roce 1995 a v porovnání s dnes představeným kouskem to byl z hlediska výkonu trpaslík. 4 MB RAM, procesor o taktu 33 MHz a 256 barev na displeji je z dnešního hlediska směšně málo, i to ale v tehdejší době přinášelo dostatek výkonu pro zprovoznění plnohodnotného operačního systému. Například Windows 95.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
My co jsme už léta trpěli Pavlovem při pohledu na Toshiba Libreto kde v době prvních Pentií Pro bylo plnohodnotné Pentium 75Mhz v kapesním podání jsme měli jasno .
Musím souhlasit , že i ten Androidí model s joypadem v těle Nintenda 3DS XL nakonec má hodně do sebe i když dokud jsem jej nevlastnil , tak jsem jím zvysoka opovrhoval – zbytečně ;).
Win Max je s cenou těsně pod 20K luxusním zbožím , navíc u nás bez patřičného servisu . Ale i tak vím , že kdybych neřešil finance , už bych byl v pořadníku na tenhle stroj a hned by mi stál na stole ….nebo bych jej nosil v zadní kapse montérek 😉 .
Co je malé to je milé a tady to platí i s výkonem navrch 😉