Už v noci ze čtvrtku na pátek proběhne udílení cen The Game Awards, které postupně přerostlo v jednu z nejvýznamnějších herních událostí roku i co se oznámení a novinek stran vývoje připravovaných titulů týče. Svůj význam ale program Geoffa Keighleyho posiloval i na společenské úrovni a s tím přichází i zodpovědnost vůči tématům, které se v průběhu roku 2021 řešily na úrovni společností a firemní kultury. I z tohoto důvodu – a nutno přiznat, že po předchozím tlaku fanoušků – se proto Keighley rozhodl vyškrtnout společnost Activision z programu letošního ročníku, ne všichni jsou ale s jeho rozhodnutím spokojeni.
Beyond its nominations, I can confirm that Activision|Blizzard will not be a part of this year’s #TheGameAwards
— Geoff Keighley (@geoffkeighley) December 4, 2021
„Mohu potvrdit, že kromě nominovaných her se Activision Blizzard letošního ročníku nezúčastní,“ napsal moderátor na svůj Twitter, čímž ale zavdal příčinu k poměrně bouřlivé diskuzi a debatě nad tím, zda není Keighleyho přístup pokrytecký. Snad i právě proto, že se organizátor celé akce snaží vysvětlit, že večer patří celému hernímu odvětví, se fanoušci ptají, zda je nutné tímto krokem trestat jednotlivé zaměstnance, kteří usilovně pracovali a pracují na jednotlivých titulech. Diskutujícím se nelíbí také odůvodnění, ve kterém se Keighley opírá o nulovou toleranci zneužívání, obtěžování či predátorských praktik. Ačkoliv nikdo nezpochybňuje, že takové chování nemá dostat prostor na The Game Awards ani kdekoliv jinde v rámci herního odvětví, v komentářích se objevují poznámky, že jde zpravidla o selhání jedinců a neměli by na to doplácet tvrdě pracující zaměstnanci tím, že represe bude vynucována plošným způsobem.
#TheGameAwards is a time of celebration for this industry, the biggest form of entertainment in the world.
There is no place for abuse, harassment or predatory practices in any company or any community.
— Geoff Keighley (@geoffkeighley) December 4, 2021
Stranou pak nemůže zůstat ani skutečnost, že Activision Blizzard není jedinou společností, která byla v průběhu letošního roku ostře kritizována za svou firemní kulturu a hráči se ptají, kde tedy leží hranice mezi přijatelnými a nepřijatelnými společnostmi. Ubisoft nebo Riot Games jsou jen dva z dalších vydavatelů, o nichž v médiích nekolovaly zrovna optimistické články, přesto se podobného přístupu Geoffa Keighleyho nedočkaly. A stranou nemůže zůstat ani skutečnost, že bez ohledu na nařčení o nevhodném chování na půdě Naughty Dog vyhrálo toto studio v loňském roce řadu ocenění díky The Last of Us Part II. Posledním bodem nepochopení Keighleyho přístupu pak je Rob Kostich – prezident společnosti Activision, který zůstává i nadále v dozorčí radě The Game Awards bez ohledu na to, co zaznělo výše.
Co se týče oněch nominací, Activision zůstane zastoupen skrze Call of Duty, které bude usilovat o prvenství v kategorii nejlepší e-sportová hra, resp. Call of Duty: Warzone, které je nominováno v kategorii nejlepší live service. „Uvědomuji si, že máme velkou platformu, která může urychlit změny. Jsme odhodlaní, ale musíme všichni společně pracovat na budování lepšího a inkluzivnějšího prostředí, aby se všichni cítili bezpečně a mohli vytvářet ty nejlepší hry na světě,“ ukončuje svůj vzkaz Keighley a zve diváky ke sledování. Připomínáme, že v našem časovém pásmu začíná The Game Awards v pátek 10. prosince od 2. hodiny ranní.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.