Zdá se, že po dlouhých letech, kdy na zařízeních s operačním systémem iOS absentoval Fortnite, se situace pro Epic Games konečně změní. S příchodem nového zákona Evropské unie, konkrétně Aktu o digitálních trzích, totiž budou muset společnosti definované jako „gatekeepeři“ upravit pravidla fungování svých platforem. To v konkrétním příkladu pro společnost Apple znamená, že vedle oficiálního App Storu musí umožnit fungování alternativních obchodů s aplikacemi, resp. tzv. sideload aplikací mimo vlastní App Store. Právě tudy pak povede cesta zmíněného Fortnitu na iPhony, případně iPady, a nemusí zůstat jen u této hry. Cesta se potenciálně nabízí i službám, které dosud na iOS nesměly a jednou z těch herních, jejíž název v těchto chvílích zaznívá nejčastěji, je nativní aplikace pro Xbox Cloud Gaming.
Fortnite will return to iOS in Europe in 2024, distributed by the upcoming @EpicGames Store for iOS. Stay tuned for details as we figure out the regulatory timeline. We’ll continue to argue to the courts and regulators that Apple is breaking the law. https://t.co/MHh6EGVinC
— Epic Games Newsroom (@EpicNewsroom) January 25, 2024
Co se týče Fortnitu, na možnost vrátit hru na iOS reagovaly jak oficiální účty hry, tak informační účty Epic Games Newsroom. „Pamatujete si, když byl Fortnite na iOSu? Co ho takhle vrátit zpět,“ ptají se vývojáři z Epic Games. Doplňují pak, že hra bude na operačním systému pro zařízení Apple dostupná už v letošním roce a hráči se k ní dostanou přes Epic Games Store. Právě ten společnost hodlá na iOSu spustit a provozovat, čímž se potenciálně otevírají možnosti i dalším titulům, které nabízí mobilní verzi. Epic Games zároveň potvrzuje, že je vše dílem zmiňovaného Aktu o digitálních trzích, který začne platit v březnu letošního roku.
Apple’s plan to thwart Europe’s new Digital Markets Act law is a devious new instance of Malicious Compliance.
They are forcing developers to choose between App Store exclusivity and the store terms, which will be illegal under DMA, or accept a new also-illegal anticompetitive…
— Tim Sweeney (@TimSweeneyEpic) January 25, 2024
Situaci také okomentoval CEO Epic Games Tim Sweeney, který však byl na Twitteru i nadále poměrně kritický ke společnosti Apple. Vysvětlil totiž, že bez ohledu na souhlas s nařízením Evropské unie, se bude Apple nadále snažit „alternativním“ obchodům s aplikacemi znepříjemnit nebo přinejmenším ovlivnit jejich fungování. Podle nových podmínek totiž budou muset vývojáři či vydavatelé, kteří vydají svou aplikaci mimo App Store, platit společnosti Apple poplatek 0,5 eur za každé stažení nad hranici jednoho milionu. Takže pokud daná aplikace přiměje uživatele iPhonu a iPadu ke stažení dalšího milionu kopií, autor dané aplikace bude Applu dlužit 500 000 eur. Zároveň Apple stanovuje podmínky pro platby mimo App Store, například z alternativních platebních bran, které počítají s 27procentním podílem z každé platby, což Sweeney ve svém Tweetu označuje za nelegální, bavíme-li se o prostoru Evropské unie.
Jak už bylo uvedeno výše, setrvalý tlak Epic Games, který byl jedním z hybatelů změn, týkajících se od března Evropské unie, může mít ale pozitivní dopad i na další společnosti a jejich služby. Velmi často se připomíná, že zatímco na Androidu si hráči mohou užívat nativní aplikace Xbox, ze které se dostanou ke hrám v Game Passu, které lze streamovat, na iOSu byla kvůli dosavadním pravidlům dostupná jen webová verze v Safari. Tím, že si ale každý bude moci nově otevřít vlastní Store na iOSu nebo alespoň vydat aplikaci mimo App Store, se však nabízí otázka, zda bude chtít Microsoft dostát své strategii a přinést své hry nativně i na další „displeje“. Je v tuto chvíli patrně jen otázkou času, než se skutečné plány zhmotní, zůstává však otázkou, jak se společnosti postaví proti výše popisovaným poplatkům. Vedle Xbox Cloud Gaming by se stejným způsobem mohla na iOSu objevit také služba GeForce Now od Nvidie a nespočet dalších. V tomto ohledu může být budoucnost hraní nikoliv snad „na“ zařízeních Applu, ale spíše jejich prostřednictvím, velmi zajímavá.