Už v roce 1996 v Česku vznikla bojovka Unlimited Warriors, jež se inspirovala slavnou sérií Mortal Kombat, a nyní tu máme další takový dosti netradiční domácí bojovkový pokus. Tentokrát však nejde jen o snahu legendární titul Eda Boona napodobit a už vůbec nemá za cíl dosažení realismu, jelikož se v tomto případě pohybujeme v umělecké sféře. Novinka jménem Fajtov je totiž hrou, která žánr bojovky kombinuje s oborem animace, konkrétně pak s loutkami a technikou stop motion. A výsledek by se dal popsat jako nápaditý, svérázný a možná také jako celkově bizarní. O to zajímavější však tato bojovka je. Ostatně už jen ukázka mluví za vše.
Výtvarné zpracování v sobě mísí řadu různých přístupů i materiálů, a to jak u samotných loutek, tak u scén a lokací, ale neméně kreativního přístupu se dočkalo i uživatelské rozhraní. „Studenti animace běžně zpracovávají podobné zadání, ale jen jako běžnou animaci. My jsme však přišli s postupem, jak převést jejich loutky a animace do videohry. Ve hře tak můžeme najít postavičky a prostředí, které přežily zápasy samotných animací, ale i postavičky, které jsme vlastnoručně vyrobili,“ vysvětlují autoři na stránce hry na itch.io, kde je ostatně možné si ji přímo zdarma či s dobrovolným finančním příspěvkem autorům stáhnout pro Windows i Mac. „Samotná hra má také ambice posunout se do univerzální platformy pro editaci postav a vytváření vlastních charakterů. K tomu už má připravené základní nástroje, ale ještě nejsou hotové, proto se hra bude dál vyvíjet,“ lákají vývojáři do budoucna, přičemž i obsah by měl postupně narůst, a to dokonce každým dalším rokem.
Fajtov vzešel ze spolupráce studentů ateliéru designu a digitálních technologií (atelier_notfound) a studentů animace na pražské UMPRUM během zimního semestru jako součást semestrální spolupráce. Hlavními autory jsou Lukáš Masák a Jakub Hronský s Alžbětou Horňákovou a Darkem Šušorem. Ti stojí za samotným nápadem a postarali se o výrobu prostředí i samotné přetvoření fyzických loutek na herní modely. O výrobu samotných loutek se pak postarali studenti 2. ročníku animace Stázka Rainischová, Tuan Trieu, Tereza Burianová a Matěj Mihályi v rámci cvičení. Vzniku hry nicméně přispěli i další – hudbu složila Polina Bakanova a s kódováním vypomohli i Ondřej Kyzr a Sony Ngo Hong. Do vývoje hry by ovšem měli později zasáhnout i další výtvarníci, jelikož už nyní je v plánu, že se do hry dostanou další prostředí i postavy podle toho, jaké další loutky budou pod vedením Ondřeje Slavíka vznikat.
Zdroj: atelier_notfound
Kromě vydání hry na platformě itch.io autoři hru prezentují i mimo digitální svět. Minulý víkend měli zájemci možnost si Fajtov zahrát na brněnském festivalu studentských her Lektvar, v květnu se objeví i v Liberci na mezinárodním festivalu animovaných filmů Anifilm, a přímo na UMPRUM dokonce hezky stylově na arkádovém automatu.
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.