branding
Epic uspěl v antimonopolním sporu s Googlem

Epic uspěl v antimonopolním sporu s Googlem

Podle soudu postupuje Google s obchodem aplikací protizákonně. Společnost podá odvolání

Zdroj: DALL·E 3
13. 12. 2023

Společnost Epic Games uspěla v antimonopolním sporu s Googlem, když kalifornský soud potvrdil, že obchod Google Play a platební metoda Google Play Billings funguje protizákonně. Podle rozsudku má Google monopolní postavení ve smyslu distribuce aplikací pro systém Android, stejně jako platebních metod, a společnost Epic Games tak byla tímto jednáním poškozena. Rozsudek ještě není pravomocný, protože podle očekávání bude Google podávat odvolání, lidé z Epic Games už ale slaví a ve veřejném prohlášení mluví o vítězství pro všechny vývojáře aplikací a spotřebitele na celém světě.

Protože se spor Epic-Google táhne už několik let, možná jste ztratili nit a přehled. Sluší se proto připomenout, že když v roce 2020 společnost Epic Games žalobu na Apple a Google podávala, jádrem sporu byly výhrady proti příliš vysokým poplatkům za transakce – konkrétně ve hře Fortnite – a současně i CEO Epic Games Tima Sweeneyho vymoci si používání vlastních platebních bran. Spor vedl nejprve k restrikcím uvaleným na Fortnite, který se poroučel z obou distribučních platforem aplikací – App Store a Google Play – a následně se řešily ony údajné monopolní praktiky. Pak se ale oba spory začaly rozcházet, což i v tuto chvíli řada médií zcela pomíjí a namísto uvedení přesného kontextu jen vyjadřuje nepochopení, proč oba spory dopadly odlišně.

Epic totiž soudní bitvu se společností Apple v roce 2021 prohrál, když soudkyně Yvonne Gonzalez Rogers rozhodla, že fungování App Storu nenaplňuje podstatu monopolu na trhu s digitálními aplikacemi. Jediné, co měl podle rozsudku Apple zákazníkům umožnit, jsou platby v aplikacích pomocí alternativních způsobů, tedy bez nutnosti nechávat platbu zpracovávat skrze nástroje Apple, odkud společnosti proudí 30procentní poplatek. V samotných aplikacích se však žádné přímé metody plateb objevovat nemusí, takže v praxi najdou uživatelé v řadě aplikací odkaz či tlačítko, kterými se dostanou do prohlížeče a odsud provedou platbu. Apple tím přichází o miliardy dolarů v příjmech, verdikt však spoelčnost označovala za vítězství, bez ohledu na to, že se Epic odvolal a spor bude nyní řešit nejvyšší soud.

V případě společnosti Google se ale během řešení původního sporu objevily skutečnosti, které šly daleko za polemiku nad tím, zda provozovatel nějaké platformy smí či nesmí provozovat vlastní uzavřený obchod. Vracíme se k informacím z listopadu loňského roku, kdy vyšlo najevo, že měl Google platit ostatním společnostem, aby nespustily vlastní obchod a důkazům, že tímto způsobem například Activision obdržel 360 milionů dolarů za tři roky nebo Riot Games 30 milionů dolarů za rok. Velkým rozdílem v obou sporech je i to, že ten aktuální rozhodovala porota, což podtrhuje například magazín The Verge, který o celé záležitosti informuje velmi podrobně.

Co se týče vyjádření obou stran, za Epic rezonuje zejména osobní vyjádření Tima Sweeneyho, které je plné nadšeného oslavování vítězství. Užívá si také sílu americké justice v tom, že i menší společnost může uspět nad tou větší a zmiňuje zapojení i zmiňované poroty. Z druhého tábora se pak samozřejmě ozývají zcela opačná prohlášení a Google slibuje, že podá odvolání. „Soud jasně ukázal, že tvrdě konkurujeme společnosti Apple a jejímu obchodu App Store, stejně jako obchodům s aplikacemi v zařízeních se systémem Android nebo na konzolích,“ uvedl Wilson White, viceprezident Googlu pro vládní záležitosti a veřejnou politiku. Společnost hodlá bránit Android i způsob jeho fungování a ovšem dalším se bude rozhodovat v lednu příštího roku. Tedy i o tom, co vlastně Epic vyhrál, protože požadavkem nebylo snížení hodnoty poplatků, ale právě ona možnost, aby si každý mohl na Androidu provozovat konkurenceschopný obchod s aplikacemi s vlastními platebními systémy a bez jakékoliv závislosti na Google Play. Zda je to vůbec možné budeme zjišťovat v roce 2024.

Nahlásit chybu v článku

4

Napsat komentář

Další články
Nahoru