branding

Epic Games Store bude prodávat hry s NFT

Počítá se samozřejmě i se zapojením kryptoměn. Sweeney to ještě na konci září odmítal

19. 10. 2021

Společnost Epic Games prostřednictvím svého prezidenta Tima Sweeneyho oznámila, že Epic Games Store bude spolupracovat s vývojáři her, v nichž si hráči mohou koupit NFT. Zároveň se nebrání titulům, které jsou navázané na blockchain databázi, zahrnující pochopitelně i kryptoměny. Ve svém prohlášení Tim Sweeney tvrdí, že do prodeje na Epic Games Storu budou přijaty jen takové hry, jejichž mechanismy budou legální, detailně seznámí uživatele s podmínkami a budou věkově omezeny. „Ačkoliv Epic krypto ve svých hrách nepoužívá, vítáme inovaci v oblasti technologií a financí,“ řekl prezident Epic Games. Zarážející je, že se tak stalo pouhé tři týdny po Sweeneyho vyjádření, že se Epic Games NFT nedotkne, a to z důvodu mnoha podvodů, které se na poli NFT objevují.

Změna postoje Epic Games zejména vůči NFT se dá vykládat jako reakce na protichůdný krok největšího konkurenta na poli digitální distribuce videoher. Novináři si totiž jen několik hodin před Sweeneyho vyjádřením všimli, že společnost Valve upravila podmínky Steamu a prodej her s NFT či napojením na kryptoměny zakázala. Doplatila na to například hra Age of Rust, která slibovala hráčům lov pokladu v podobě předmětu s hodnotou 20 Bitcoinů, tedy přibližně 27 milionů korun. Valve se ale v upravených podmínkách opírá o to, že nechce poskytovat zákazníkům tituly, v nichž mají některé předměty hodnotu v reálném světě, čímž jsou NFT i kryptoměny ze hry. Nevztahuje se to pochopitelně na takové tituly, jejichž herní předměty lze prodat v uzavřeném ekosystému Steam Marketplace, odkud peníze proudí výhradně na peněženku Steamu a zůstávají uvnitř platformy.

Vraťme se ale k Epic Games a jejímu prezidentovi. Rozpor ve vyjádření Tima Sweeneyho samozřejmě fanouškům neunikl, existuje však na něj odpověď. Ne úplně jednoznačná a držící pohromadě, ale existuje. Sweeney totiž na Twitteru vysvětlil, že je nutné rozlišovat, o jakém Epicu se vlastně mluví. Zda o technologické firmě, nebo o herních vývojářích. V prvním případě platí to, co je uvedeno výše – Epic Games vítá a podporuje pokrok na poli technologií a financí. V tom druhém platí to, co řekl Sweeney na konci září – tedy, že se NFT coby herní vývojáři nedotknou. Integritu v jeho postoji ale zřejmě nenajdeme, pokud si na jednu stranu stojí Sweeney za tím, že NFT je obaleno podvody a na druhou stranu mluví o pokroku.

Důležitý je pro diskutující fanoušky také ekologický rozměr. Pokud se budeme bavit o kryptoměnách, jejich těžba spotřebovává množství elektrického proudu, nemluvě o potřebeném hardwaru a jeho výrobě. Spoustu komentářů tudíž naráží na dopad na životní prostředí a volají alespoň po banu takových kryptoměn, které jsou na tom v tomto ohledu nejhůře. Druhým velmi častým bodem kritiky Epic Games je pak ovlivnitelnost kryptoměn, bez ohledu na jejich decentralizaci. Hráči se obávají, že na Epic Games Store mohou zamířit tituly, jejichž hlavním úkolem bude podvést hráče/kupující kryptoměn a způsobit jim finanční újmu.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru