Už jsme si zvykli, že společnost Embracer Group tu a tam oznámí akvizici jednoho, ale velmi často i vícero herních studií (ano, i to se dnes stalo…). Nebo že její jednotlivé větve pracují na desítkách až stovkách her. Jak se ale zdá, Embracer nás může stále překvapovat a vyvádět z míry, jako tomu je v případě dnešní tiskové zprávy. V ní společnost potvrzuje, že učinila všechny nezbytné kroky k tomu, aby koupila Middle-Earth Enterprises a stala se tak držitelem práv a licencí na Pána prstenů, Hobita a další díla spisovatele J. R. R. Tolkiena. A ačkoliv jsou záležitosti kolem těchto práv poměrně složité, v tomto konkrétním případě by to po úspěšném dokončení nákupu byl právě Embracer, který by mohl rozhodovat o budoucích filmech, seriálech (delších než 8 epizod), samozřejmě také videohrách, ale rovněž i reklamních předmětech nebo třeba zábavních parcích.
Embracer Group Interim Report Q1 FY 22/23: Net sales increased by 107% to SEK 7,118 million.
Join us live for the webcast presentation:
📺 https://t.co/9SzU0qmf3Q
🕘 9:00 CESTWelcome!https://t.co/Dw248pW3GP
— Embracer Group (@embracergroup) August 18, 2022
Zpráva ve skutečnosti nepřišla jako blesk z čistého nebe. Už na začátku letošního roku oznámila společnost Saul Zaentz Company, že práva nabídne k prodeji a za tímto účelem najala investiční banku ACF, aby se o obchod postarala. V článku magazínu Variety také v únoru zaznělo, že by hodnota výše popisovaných práv měla činit přibližně 2 miliardy dolarů, na jaké skutečné částce se Saul Zanetz Company dohodla s Embracer Group ale není v tuto chvíli známo. Obě strany se rozhodly, že částku nebudou zveřejňovat z komerčních důvodů, což se dalo s ohledem na potenciál kupovaných práv očekávat. Důležité je také přesněji vymezit, co Embracer vlastně kupuje a jaká bude mít rozhodovací práva, protože ani ta nebudou zcela výlučně exkluzivní.
V minulosti docházelo k názorovým střetům a jednotliví vlastníci práv se ne vždy dokázali shodnout, pro Embracer by to ale zřejmě nemělo v souvislosti s budoucími projekty činit žádný velký problém.
Jak už zaznělo, Middle-Earth Enterprises zastupuje zejména Pána prstenů a Hobita s tím, že přidružená jsou i práva na Silmarilion a Nedokončené příběhy Númenoru a Středozemě. Použití posledních dvou jmenovaných ale musí schválit skupina The Tolkien Estate, kterou tvoří Tolkienovi potomci spravující jeho pozůstalost. A aby toho nebylo málo, do všeho samozřejmě ještě vstupuje Warner Bros. skrze vlastnictví New Line Cinema a jejich práva na filmovou adaptaci Petera Jacksona, která stojí mimo kontrolu Middle-Earth Enterprises. V minulosti proto docházelo k názorovým střetům a jednotliví vlastníci práv se ne vždy dokázali shodnout, pro Embracer by to ale zřejmě nemělo v souvislosti s budoucími projekty činit žádný velký problém.
„Jsem opravdu nadšený, že se Pán prstenů a Hobit, jedny z nejepičtějších fantasy sérií na světě, připojily k rodině Embracer a otevřely další transmediální příležitosti včetně synergií v rámci naší globální skupiny,“ řekl k probíhajícímu obchodu zakladatel a generální ředitel skupiny Embracer Group Lars Wingefors. Je nadšený z toho, jaká budoucnost značku čeká a samozřejmě nezapomněl zmínit, že se těší na spolupráci s dalšími společnostmi, které by projevily o licenci zájem. I to může být pro Embracer v budoucnu příjemný přísun peněz, i když neradno čemukoliv předbíhat. Co se týče vyjádření zástupců Saul Zaentz Company, i oni jsou samozřejmě spokojení s tím, že se našel zájemce a vyjadřují potěšení nad tím, že je to právě Embracer Group. „Jsme přesvědčeni, že skupina posune značku [Pána prstenů a Hobita] do nových výšin a rozměrů a zároveň zachová poctu duchu těchto velkých literálních děl,“ uzavřel Marty Glick, provozní ředitel Saul Zaentz Company.
Společně s Middle-Earth Enterprises pak Embracer koupil další čtyři společnosti, včetně tří herních studií – Tripwire Interactive, Limited Run Games a Tuxedo Labs – detaily připravujeme.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.