V nejnovější ročníku série FIFA probíhá v období od 18. června do 16. července speciální festival FUTball. Bez ohledu na vtipné pojmenování jde s největší pravděpodobností o přelomovou událost, která může změnit fungování loot boxů nejen v sérii FIFA, ale také dalších sportovních hrách, které nabízí režim Ultimate Team. Vývojáři z EA se totiž rozhodli, že už nepůjdou „hlavou proti zdi“ a vyhoví požadavkům velkých odpůrců loot boxů, k nimž se řadí i státy některých zemí. Z balíčků s kartičkami fotbalistů proto sejmuli onen prvek náhody a nechávají hráče svobodně se podívat na veškerý obsah ještě před tím, než si jej rozhodne za skutečné, či herní peníze pořídit. Všechno má ale svůj háček a nutno uznat, že člověk, který je za nový mechanismus odpovědný, rozhodně ví, co dělá.
Předně, možnost tzv. Preview by měla – alespoň prozatím – platit pouze ve výše uvedeném období festivalu FUTball. Na druhou stranu se týká všech balíčků, které lze pořídit přes FUT Store, tedy bez ohledu na jejich cenu či vzácnost. Neví se rovněž, zda jde pouze o test ze strany vývojářů, nebo ojedinělou akci, která se nemusí opakovat, vsadili bychom si ale spíš na první z možností. Nedivili bychom se, kdyby byl mechanismus použitý už v příštím ročníku série, případně všech relevantních sportovních sérií a osvojit by si ho mohla do budoucna i konkurence. Ďábel se totiž skrývá v pravidlech pro otevírání balíčků, i když jich je ve skutečnosti jen hrstka.
Na první pohled dává všechno absolutní smysl – v obchodě, kde byste si dříve naslepo pořídili balíček s kartičkami a ten následně otevřeli, najdete místo možnosti koupě zmiňované tlačítko „preview“. Tím aktivujete starou známou animaci, v níž se za doprovodu konfet a fanfár představí nejlepší kartička z balíčku a následně se celý obsah zobrazí v dalším menu. Tentokrát ale můžete zachřestit virtuálními, nebo skutečnými penězi až poté, co tahle ceremonie skončí, čímž bez rizika koupíte přesně to, co vidíte. Pokud se rozhodnete utratit své peníze, v obchodě naleznete k nahlédnutí další balíček a tímto způsobem můžete kupovat bez jakéhokoliv omezení. Electronic Arts ale dokazují, že jim o peníze jejich zákazníků skutečně jde a v případě, že se odhalený obsah nerozhodnete přesunout prostřednictvím transakce do svého inventáře, můžete se na něj po vymezený čas dívat, dokud nebude nahrazen jiným balíčkem.
Je málo pravděpodobné, že by měly legislativy zemí, které mechanismus kritizovaly, něco proti časovému limitu, bez ohledu na to, že i nově představený způsob utrácení peněz podněcuje.
Mírně hořký vtip je v tom, že rotace balíčků probíhá po 24 hodinách, během kterých existuje jen jediná další možnost, jak se dostat k novému balíčku stejné úrovně, koupit si jej. Aniž by vám tedy obsah přišel s ohledem na zastoupené fotbalisty a další karty výhodný, jde o velmi silný motivační prvek, proč tak opakovaně činit a pro Electronic Arts konec nařčení, že jsou loot boxy v jejich podání variací na hazardní hru. Je totiž málo pravděpodobné, že by měly legislativy zemí, které mechanismus kritizovaly, něco proti časovému limitu, bez ohledu na to, že i nově představený způsob utrácení peněz podněcuje. Nic na tom nemění ani hrstka výjimek, která není zatížena časovým zámkem a nutností nahlédnout do obsahu před koupí. Týkají se například balíčků, které hráč obdrží za splnění některého z úkolů v rámci FUT a časově či kusově omezených balíčků, které by se ve hře stejně objevily a nemají nic společného ani s festivalem, ani s popisovanými změnami.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Nebo si lidi představují, že místo loot boxů se budou kupovat hráči přímo? Ronaldo za 1000 $, Pjanič za 500$ a bronzové karty za 1$? 😀