branding
Doom, id Software, Doom je tentokrát hratelný i v poznámkovém bloku

Doom je tentokrát hratelný i v poznámkovém bloku

Na seznam bizarních způsobů hraní se přidává další, hned za brambory a traktor

Zdroj: koláž/Vortex
12. 10. 2022
Název: Doom Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , Žánr: Datum vydání: 10. 12. 1993

Chyběly vám pravidelné připomínky a zjištění, že je Doom hratelný téměř na všem? Inu, pokud jste si mysleli, že jsme došli na konec cesty s Doomem hraným na traktoru nebo nedávným Doomem v Doomu, za nímž stojí český programátor a kóder vystupující pod přezdívkou kgsws, vězte, že tomu tak není. Doom totiž nově běží i v poznámkovém bloku, a to dokonce v 60 FPS. „Konečně jsem vytvořil ideální způsob, jak hru hrát. Není zač,“ vtipkuje tvůrce další netradiční možnost hraní.

Snahy o rozjetí Doomu na čemkoliv možném i nemožném patrně nikdy neskončí. Koneckonců, čím nečekanější, tím lepší. Tím se stejně jako mnozí další řídil i nezávislý herní VR vývojář Sam Chiet, který Doom sice zprovoznil na poněkud tradičnějším místě, tedy na počítači. Poznámkový blok, notepad či prostě texťák by však asi čekal málokdo.

Chietův výtvor, jemuž přezdívá jednoduše NotepadDOOM, se těší velké oblibě, jen za den získal jeho příspěvek na Twitteru téměř 150 tisíc reakcí a na YouTube, kde působí pod přezdívkou Samperson, video dosáhlo na podobný počet zhlédnutí. Chietovi navíc není podobně podivná tvorba cizí, před měsícem například vydal video, v němž dle svých vlastních slov vzkřísil zavražděný Xbox Kinect. Dříve rovněž experimentoval s umělou inteligencí a postavičkou kancelářské sponky Clippy nebo si do svého počítače pustil zákeřnou husu z Untitled Goose Game.

Chiet ve svém videu, kde ukazuje necelou minutu ze svého „průchodu“ Doomem, za pomoci krátkých textových komentářů (vyvedeným v nejoblíbenějším fontu ze všech, tedy Comic Sansu), udává, že se jedná o základní poznámkový blok, jaký má předinstalovaný každý systém Windows, nemá jít o žádnou jeho modifikaci. V tomto případě však pomocí něj vykresluje právě Doom, který je tím pádem pochopitelně pouze černobílý. Ačkoli může být na první pohled obtížné spatřit, co se na bílé ploše texťáku děje, při bližším prozkoumání lze skutečně vidět hratelný Doom. Praktické to tedy moc není, ale efektní nepochybně ano.

Otázkou tedy je, jak se tento kousek Chietovi vlastně povedl. Ten svůj trik zatím neprozradil, ale na internetu se samozřejmě objevily různé dohady a odhady. Podle některých by veškerou práci mohl ve skutečnosti odvádět jiný software, zatímco poznámkový blok by mohl sloužit pouze jako „obrazovka“. Ať už je tomu jakkoli, jedná se o další zajímavou možnost, jak si klasiku od id Software užít. Tuto možnost navíc hodlá Chiet v dohledné době zpřístupnit všem, neboť má v plánu NotepadDoom doupravit a poté veřejně uvolnit. Už teď se však nabízí otázka – co bude dál?

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru