Asociace českých herních vývojářů GDA publikovala zprávu o stavu videoherního odvětví za rok 2020. Stejně jako loni přináší informaci o setrvalém růstu obratu českých herních společností, meziročně o 17 procent na hodnotu 5,3 miliard korun. Bez ohledu na opatření spojená s pandemií koronaviru se vývojářům v Česku podařilo otevřít více než 330 nových pracovních pozic a s celkovým počtem 2074 lidí dosahuje v tomto ohledu herní odvětví na našem území historické maximum zaměstnanců. Podle předsedy Asociace Pavla Baráka ale bude v příštím roce i toto číslo růst, i když se pozvolna začínají otevírat pomyslné nůžky mezi tím, kolik zaměstnanců pochází z České republiky a kolik ze zahraničí.
Jak shrnuje tisková zpráva, herní odvětví v ČR je již aktuálně ze třetiny zastoupeno cizinci, z čehož 53 procent tvoří lidé z Evropské unie a zbylá část z ostatních zemí. Herní studia tímto způsobem obsazují místa, o která není takový zájem, nebo pro ně v zemi chybí odborné vzdělávací pozadí, to s sebou ale pochopitelně přináší i další problémy. „Nemáme bohužel efektivní systém, který by dokázal vytvářet dostatek nových českých zaměstnanců. Chybí kvalitní vzdělávání i další alternativy pro generování nových zaměstnanců. Například rekvalifikace, které mohou být zajímavou příležitostí pro lidi z jiných sektorů, kde jsou vlivem pandemie nuceni propouštět,“ uvádí Pavel Barák. Asociace nicméně řeší například i udělování víz pro vysoce kvalifikované pracovníky, pro které volá po těsnější součinnosti s příslušnými úřady. Zajímavý je rovněž pohled na to, jakým vzděláním současní zaměstnanci v herním odvětví prošli – jen pětina z nich má za sebou formální studium a převážná většina z oslovených vývojářů uvádí, že se většinu svých znalostí naučili na internetu nebo je pochytili od kolegů.
Co se týče herních studií konkrétně, v Česku jich působí 118, což je o sedm víc než v roce 2019. Více než polovina z nich sídlí v Praze, čtvrtina v Brně a zbylá v dalších částech republiky. Bezmála tři čtvrtiny z nich jsou tvořeny malými týmy o méně než deseti zaměstnancích, jen jedno procento – Bohemia Interactive – pak má tým o více než 250 lidech. Za uplynulý rok byla herní studia dotazována i stran výše zmiňované pandemie koronaviru a necelá pětina oslovených uvádí, že se jim v roce 2020 dařilo lépe nežli v letech předcházejících, více než 40 procent společností nepoznalo žádný rozdíl a 38 procent uvedlo, že je pandemie ovlivnila negativně. Ať už ale studia odpovídala jakkoliv, počet vydaných her za rok 2020 je nižší, nežli v roce předcházejícím, konkrétně 58 v porovnání s 65 z roku 2019. V přípravě jich ale herní společností mají 182 a je nutné poukázat, že pandemie koronaviru nemusela být jediným faktorem.
Zpráva zahrnuje také informace o outsourcingu, který začíná být v případě českých společností stále populárnější variantou, jak se vypořádat s dílčími aspekty vývoje konkrétních titulů. Externí výpomoc využívají tři čtvrtiny společností a přibližně stejné množství firem outsourcing také nabízí. Nejčastěji vzniká mimo studio hudba a zvuky, externě se ale zpracovávají také grafické podklady a pochopitelně lokalizace do dalších jazyků. Více než čtvrtina společností také nechává své hry externě testovat, jen minimum pak využívá outsourcing pro důležité aspekty, jako je design. Z druhé strany české společnosti nabízí své služby zejména stran programování (53 procent) a právě herního designu (40 %), což ale samozřejmě můžeme chápat jako výpomoc mezi českými studii, nikoliv výhradně nabídku svých služeb do zahraničí. V závěru zveřejněné infografiky se pak znovu zmiňuje genderové a věkové rozdělení – o 2 procenta stoupl počet žen v odvětví a zcela identické zůstalo rozvrstvení věkových skupin – 3 procenta zaměstnanců jsou starší 46 let, 26 procent se pohybuje v rozmezí 36-45 let, nejsilnější skupina s 56 procent obsazují lidé ve věku 26-35 let a 15 procent je mladších 25 let.
Výhledově pak Asociace českých herních vývojářů počítá s dalším růstem obratu – za rok 2021 činí odhad 5,68 miliard korun a růst by měl podle tiskové zprávy i celkový počet zaměstnanců.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.