branding
Like a Dragon: Infinite Wealth, Sega, Dojmy z Like a Dragon: Infinite Wealth

Dojmy z Like a Dragon: Infinite Wealth

Dovolená na Havaji už v lednu. Čekají nás zábavné souboje v krásném prostředí

Zdroj: Sega
18. 11. 2023
Název: Like a Dragon: Infinite Wealth Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , Žánr: Datum vydání: 26. 1. 2024

Hráči série Like a Dragon se teď opravdu nenudí. Nedávno vyšel nostalgický spin-off Like a Dragon Gaiden: The Man Who Erased His Name, na který jsme se podívali v samostatné recenzi a posoudili v ní novou kapitolu života Kazumy Kirjú, jednoho z hlavních aktérů série. Zábava zde ale nekončí, protože studio Ryu Ga Gotoku ke hře přidalo i demo vyhlíženého osmého dílu, a ani to jsme nenechali ležet ladem. Like a Dragon: Infinite Wealth přímo navazuje na sedmý díl, který značil příchod nového protagonisty Ičibana Kasugy. Navazuje na něj nejen z hlediska zápletky, kdy hráč sleduje zrod legendy Ičibana ve světě Jakuzy, ale hlavně i z hlediska hratelnosti.

Místní průvodci, kteří se za vás porvou

Like a Dragon už totiž není akční brawler nýbrž plnohodnotné JRPG. Co se původně zdálo jako aprílový žertík, začíná být realitou, a Ryu Ga Gotoku nevypadají, že by ve změně žánru chtěli ustoupit. Stejně jako v předchozím díle se tedy nestaráte pouze o ovládání Kasugy, ale celé jeho party, jejichž životní příběhy a vlastnosti jsou často podobně podivné, jako ty hlavního hrdiny. Můžeme očekávat návrat alespoň většiny hratelných postav, v demu jsme si ale vyzkoušeli kromě Ičibana hrát pouze za nováčky. I když, jak se to vezme…

Při průzkumu Havaje, kde se osmý díl odehrává, provází Ičibana dvojice místních – Čitose a Tomizawa. Spolu s nimi přichází i nové, pro ně specifické povolání, protože ani zde nebude nouze o gaunery v ulicích, kteří vám chtějí jednu natáhnout. Sice trvá déle, než si vás všimnou, a proto se pouličním bojům jde snáze vyhnout, ale ne vždy se to samozřejmě povede a je třeba se bránit. Souboje jsou tedy opět tahové, jak je často poplatné žánru. Hra se ale od tradičních JRPG liší tím, že hráč může s postavami ve vymezeném prostoru volně pohybovat. Nejenže pak souboje nepůsobí staticky, ale na pozici vás a vašich nepřátel bude velmi záležet. Některé útoky například udělují poškození v závislosti na vzdálenosti nebo pokud jste blízko potenciálních zbraní, vaše postava ji automaticky vezme do ruky. Nacházíte-li se poblíž jiného člena vaší party, můžete také nově spojit síly v jeden velký útok, takže pochopíte, že se vyplatí držet partu spolu a těžit z toho. Škoda jen, že umělá inteligence není příliš propracovaná a tu a tam si vaši kolegové dělají, co chtějí. Nejvíce to zamrzí v případě, kdy je chcete vyléčit – neexistuje totiž žádný způsob, jak všechny přimět, aby rychle přiběhli k sobě a tím učinili léčení efektivnější.

Všechna povolání nabízí spoustu efektních i efektivních útoků, ale podobně jako minule, největší zábava je hrát za exkluzivní povolání pro dané postavy.

Jak už je uvedeno výše, v demu jsme si mohli vyzkoušet několik nových povolání – jednak ty exkluzivní pro nové postavy – taxikář pro Tomizawu a profesionální dědička pro Čitose – ale i ta, kterých se může chopit každá postava. Zde šlo o samuraje, tanečnici a později si plněním aktivit v turistické kanceláři můžete odemknout i surfaře. Všechna povolání nabízí spoustu efektních i efektivních útoků, ale podobně jako minule, největší zábava je hrát za ona exkluzivní povolání pro dané postavy. Tomizawa tak může házet pneumatiky nebo nepřátele smažit na autobaterii, zatímco útoky Čitose jsou hodně založené na tanečních kreacích.

Probuďte draka

Pokud se ptáte na Kazumu, i ten ve hře bude, a jeho povolání Dodžimského draka mu umožňuje volně měnit styly útoků. Tentokrát jsou v nabídce tři: Rush, Brawler a Beast. Ano, jde o ty samé, které měli hráči k dispozici v nultém díle a remaku jedničky. Fungují podobně, jen jsou samozřejmě přizpůsobeny pro potřeby JRPG. Rush vám umožní použít základní útok dvakrát za kolo. Brawler je silnější, a pokud dobře stojíte, Kazuma použije i heat akce, známé z předchozích dílů. Beast pak mění vaše útoky na chycení a následné hození nepřítele. Každý z těchto stylů upravuje oblast, ve které se Kazuma může pohybovat. Opravdová lahůdka ale přichází, kdy se Kazumovi naplní speciální ukazatel. Hráč pak může „vypustit draka“ a Kirjú na několik desítek vteřin začne kompletně ignorovat pravidla tahového systému. Hra se začne ovládat jako tradiční brawler. Tento tah může nejen razantně zvrátit průběh souboje, je ale hlavně velmi uspokojující provést.

Změn v soubojích není oproti předchozímu dílu mnoho, ale zejména způsob, jakým Ryu Ga Gotoku převedli Kirjú-sana do tahového systému, dokazuje, že jsou si autoři v novém žánru ještě jistější než dříve. Boje jsou akční, dynamické a mohly by tak bavit i hráče, kteří JRPG moc nemusí. Kazuma Kirjú navíc nebude jen pouhým členem vaší party, ve hře bude druhým protagonistou. Jak jsme se mohli přesvědčit v příběhové ukázce, nevypadá, že by to byly plané sliby. Zápletka bude sice sledovat zejména Ičibana, jak pátrá po ženě, která by mohla být jeho matkou, ale při jejím hledání narazí právě na druhého hlavního protagonistu série, který má vlastní důvody, proč je na Havaji. Ukázka nepocházela z úplného začátku hry, ale šlo patrně o jednu z brzkých částí. Stali jsme se svědky několika konverzací mezi dvěma protagonisty a třeba říct, že chemie je mezi nimi skvělá. Kasuga a Kazuma mají oba rozdílnou osobnost, v lecčems jsou ale stejní. Navzájem se dobře doplňují a je mezi nimi spousta vzájemného respektu. Už jen další jejich společné interakce jsou důvod těšit se na plnou hru.

Japonec v cizí zemi

Dalším důvodem, proč se na hru těšit, je Havaj, konkrétně Honolulu. Rozlehlá a prosluněná lokace dělá dobrý dojem už při prvních krocích. Je zde jistý pocit z neznáma, protože se vymyká všem oblastem, ve kterých se zatím hry Like a Dragon odehrávaly. Je otevřenější než úzké ulice japonských měst, budovy mají jinou architekturu zevnitř i z venku, všude rostou palmy, ze kterých padá ovoce, platí se tu dolary… Jelikož místní nejsou Japonci, tak zde můžeme objevit plno nových modelů NPC a často z jejich úst slyšíme angličtinu – i když hrajete s japonským dabingem. Občas dokonce zaprší – nový detail dotvářející atmosféru.

Je opravdu radost se jen tak procházet po ulici a mávat na lidi. Někteří takoví pocestní se mohou stát vašimi přáteli. Zatím není jasné, jak moc velký vliv to má na hratelnost, ale minimálně pár zkušenostních bodů do Ičibanových vlastností za to dostanete. Koho by nebavilo chodit, může naskočit na segway, který urychlí pohyb po městě. Bude se hodit. Honolulu je na poměry série rozlehlé, z náhledu mapy vypadá i trochu větší než Idžinčo ze sedmičky. Těžko ji ale soudit jako celek, v demu byla k dispozici zhruba jen třetina. Obrazovka s mapou se pak dočkala drobných změn. Můžete se v ní třeba podívat, co za jídlo si koupíte ve vámi vybraném podniku, nebo na nabídku obchodů. To se hodí, protože obchody na Havaji mají různé specializace. Zbraně pro vaše oblíbené povolání tak koupíte třeba jen v jednom konkrétním obchodě. Hodí se také možnost přímo z mapy si zavolat taxík.

Like a Dragon: Infinite Wealth, Sega, Dojmy z Like a Dragon: Infinite Wealth

Do kroku s písní na rtech

Příjemným pomrknutím na fanoušky je hudební přehrávač, který můžete zapnout při průzkumu města. Ten nabízí povědomé skladby, v demu šlo hlavně o taneční písně z Yakuzy 0, nebo Kamurocho Lullaby z třetího dílu. V plné hře snad bude písní víc, ale obávám se, že plno jich bude zamknuto za placené DLC, stejně jako to bylo v případě jukeboxu v sedmém díle. DLC se stejným jménem je totiž už potvrzeno. A když jsme u těch písniček, v baru si Kazuma může po letech zazpívat rockový banger Judgement. Pokud hrajete s anglickým dabingem, tak i Judgement je přezpívaný do angličtiny. V rámci hratelné oblasti byla zastoupena i pláž, takže pokud by měl někdo zájem sundat tričko, jinak než v souboji s bossem, může si zaplavat. V moři navíc můžete sbírat i odpadky (a ty proměňovat za body) nebo suroviny k vaření. To ale součástí dema nebylo a je tedy ještě otázkou, jak bude vše fungovat.

Podívat jsme se ale mohli na první dvě nové minihry – Sicko Snap a Crazy Dellivery. První je velmi zvrácená variace na Pokémon Snap. Z okna tramvaje se skrz hledí foťáku díváte na cestu a fotíte všechny úchyly při jejich projevech exhibicionismu. Čím lepší fotka, tím více bodů. Jde o zábavnou minihru a některé kreace, které svlečení svalnatci provádějí, vás opravdu pobaví. Škoda, že minimálně úrovně v demu nepředstavují příliš velkou výzvu. Druhá minihra je pak variace na jinou klasiku – Crazy Taxi. Ičiban nasedne na kolo a začne na ulici sbírat jídla, která pak musí dovézt lidem pod nos. Čím rychlejší je a čím víc triků při jízdě udělá, tím je úspěšnější. Některé triky jsou prosté – například skok přes auto – Ičiban ale může i vyvinout takovou rychlost, že vyjede po stěně domu a následně ho přeskočí. Cool. Crazy Delivery nemá tak chytlavou hratelnost jako jeho slavná inspirace, ale určitě jde o příjemný způsob, jak si vydělat pár babek.

V lednu k moři

Je jasné, že Like a Dragon: Inifite Wealth více tlačí spíše na humornou stránku série, jako v případě předchozího dílu. Ne každému fanouškovi se to může zamlouvat, i mě chvíli trvalo, než jsem si zvyknul. Ale zápletka minulého dílu dokázala, že se scenáristé stále nebojí dramatických momentů. Upřímně si nemyslím, že by tady zklamali. Z toho, co jsem zatím viděl v demu, je jasné, že je na co se těšit. I když třeba nedojde k tak velkému posunu jako v sedmém díle, kvalitu by si série měla udržet. Ještě navíc má potenciál překvapit, například slibovanou správou vlastního ostrova, o které v demu nebyla ani zmínka. Také bude napínavé sledovat, kam se posune děj, který má zatím velmi dobrý náběh. I kdyby se zápletka rozsypala, jak se ostatně často v předchozích dílech stalo, jen tak se procházet po Havaji, zazpívat si písničku v baru a někoho občas zmlátit, zní jako ta z lepších zimních dovolených, kterou si může hráč přát.

Like a Dragon: Infinite Wealth vychází 26. ledna na počítače a současnou i minulou generaci konzolí Xbox a PlayStation. Stejně jako předchozí díly série, hra nevychází ve verzi pro Switch. K dispozici je několik různých edic hry s DLC navíc. Ty přinesou navíc některé předměty nebo povolání. Narozdíl od Like a Dragon Gaiden, Infinite Wealth vyjde i fyzicky.

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru