Nechce se tomu ani věřit, ale stále jsme ještě nevyčerpali všechny dojmy získané během srpnového Gamescomu. Správný reportér si ale dělá poznámky, jak by mi jistě dal Tintin zapravdu, a tak se s vámi mohu podělit o stále relativně živé dojmy z chystané hry Tintin Reporter – Cigars of the Pharaoh. Nejprve si už tradičně připomeneme to nejzákladnější. Titul byl oznámen už loni v srpnu, pracují na něm vývojáři ze španělského týmu Pendulo Studios (série Runaway, Blacksad: Under the Skin, Alfred Hitchcock – Vertigo) a vydává jej francouzská společnost Microids. Ta práva získala dokonce už v roce 2020. Specialisté na adventury se ale tentokrát pustili přeci jen trochu dál, protože Tintin je v jejich podání spíš akční adventurou s řadou pasáží, které nejsou pro adventury úplně typické.
Ve hře na vás čeká nejen tradiční adventuření a vyšetřování či řešení hádanek, ale také plížení, skákání, honičky v autech nebo pilotování letadla.
Příběh vychází z komiksu Faraonovy doutníky, což je čtvrtý díl komiksové série Tintinova dobrodružství, který poprvé vycházel na pokračování už v letech 1932 až 1934. Vývojáři od počátku lákají, že jejich adaptace nabídne rozmanitou hratelnost a různé pasáže, což mohu potvrdit. Ve hře na vás čeká nejen tradiční adventuření a vyšetřování či řešení hádanek, ale také plížení, skákání, honičky v autech nebo pilotování letadla. Moje hratelná verze byla rozdělená na několik úseků, v nichž jsem si měl možnost část těchto aktivit vyzkoušet. Na druhé straně na sebe přímo nenavazovaly, takže je pro mě v tuto chvíli obtížné odhadnout, zda fragmentace na druhé straně neuškodí plynulosti například.
Hned na začátku musím říct, že na první pohled vypadá hra poměrně svěže a relativně moderně, když přihlédneme ke komiksové stylizaci a skutečnosti, že nejde o AAA produkci. Není úplně technicky dokonalá a začištěná, k tomu se ostatně ještě dostaneme, ale má své specifické kouzlo a srdce. Ve své hratelné ukázce jsem se pohyboval v části, která Tintina zavede do Egypta a soudě podle ní i tady bude stále adventura převažovat nad ostatními sekvencemi. V takových chvílích hlavní hrdina s vaší pomocí klasicky zkoumá prostředí, sbírá indicie a může zkusit využít předměty v okolí, aby se kupříkladu někam dostal. Herně jsem nenarazil na nic vysloveně speciálního, ale rozluštit hádanku vám udělá radost. A současně je na tomto místě znát, že Pendulo má nejvíc zkušeností právě v žánru adventur.
Naštěstí Tintin není žádný suchar, takže i relativně tradiční situace umí ozdobit humorem a komediálními prvky. Když zrovna nebudete řešit nějaký rébus, budou na vás číhat nejrůznější quick-time eventy. Zdá se, že některé scény budou řešené skoro výhradně za pomoci tohoto mechanismu, který dnes už řada hráčů nemá ve velké oblibě, tak byste s tím měli minimálně počítat. Takhle třeba můžete po palubě lodi pronásledovat papyrus, který před vámi unáší zlomyslný vítr.
Ačkoli Tintin není žádný rváč, zapojíte se i do nějaké akci. Souboje v tradičním slova smyslu ale budou nepochybně na vedlejší koleji. To častěji přijde ke slovu plížení. Celá jedna pasáž byla založená na stealthu, ale musím říct, že nepůsobila moc přesvědčivým dojmem. Nepřátelé se mechanicky pohybovali po předem nalajnovaných trasách a vy jste jen museli se strojovou přesností vykonat určitou sestavu pohybů, abyste se jim vyhnuli jediným správným způsobem. To nebylo příliš podnětné. O správnosti jedné cesty jsem se byl bohužel nucen přesvědčit kvůli tomu, že mi hra na konci tohoto úseku opakovaně zamrzala.
Když jsem se zpětně díval na originál, v dobrém slova smyslu mě zarazilo, jak poctivě a přesně se snaží autoři rekonstruovat některé stránky.
Zábavnější by mohly být letecké a a automobilové minihry. Měl jsem možnost proletět se letadlem úzkým křivolakým kaňonem za neustálého pronásledování dotěrných nepřátel, kteří se vás snaží sestřelit. Využíváte vzdušných proudů a nesmíte vystoupat příliš vysoko na otevřené nebe, kde byste se stali snadnou kořistí. Ovládání je hodně arkádové, nejde mluvit o pilotování v pravém slova smyslu, ale pokud mají podobné akční sekvence trochu naředit hratelnost a rozbít možný stereotyp, mohlo by se jednat o vítané zpestření.
Co se mi velmi líbilo, je skutečnost, že některé situace z původního komiksu bude zjevně adaptace zpracovávat s obdivuhodnou přesností. Když jsem se zpětně díval na originál, v dobrém slova smyslu mě zarazilo, jak poctivě a přesně se snaží autoři rekonstruovat některé stránky. Takový servis bych si jako fanoušek určitě nechal líbit. Líbil se mi také dabing a hudební doprovod, ale z přibližně půlhodinové ukázky je samozřejmě předčasné snažit se dovodit nějaké závěry.
Nemile mě naopak zaskočil místy rozpačitý technický stav. Ačkoli hra je docela milá na pohled, jak už bylo řečeno, dojmy mi kazila řada bugů a glitchů. Titul vychází už relativně brzy, takže mě trochu znervóznilo, že na Gamescomu ještě nebyla novinka v takové kondici, jakou bych očekával. Build ale mohl být pochopitelně staršího data. V každém případě je to věc, na kterou si budu dávat u plné verze pozor.
Hra vyjde už 7. listopadu a míří na PC, PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series. Později dorazí také na Switch. To bude někdy v příštím roce. Více podrobností o hře Tintin Reporter – Cigars of the Pharaoh najdete v našich starších článcích.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.