O tom, že je Čína velice citlivá na některá témata, nemá smysl vést vleklou debatu. Tak to prostě je, ať už si o tom myslíte cokoli. Čínští hráči mnohdy berou jakýkoli hypotetický útok na svou zemi podobně vážně jako političtí představitelé Pekingu. Ve hře Life is Strange: True Colors se ve městečku Haven Springs objevuje krámek nazvaný Treasures of Tibet a visí na něm tibetská vlajka. To se čínským hráčům ani trochu nelíbí, jde o tabuizované téma a na vývojáře a na titul se za to snesla na Steamu značná kritika.
Ačkoli průměrné hodnocení hry zůstává nadále velmi kladné a 87 procent hráčů hodnotí hru pozitivně, pod spoustou negativních recenzí jsou podepsaní právě hráči z Číny, kteří zdůrazňují ideu jednotné Číny a odmítají jakékoli náznaky nezávislosti Tibetu a dalších regionů. Je však velmi pravděpodobné, že politika Valve regulující review bombing podobné komentáře nezahrne do výsledného průměru jako nesouvisející s produktem jako takovým a jeho kvalitou.
Capcom před časem nahradil vlajku ve Super Street Fighter II Turbo
Vývojáři z amerického studia Deck Nine se zatím k situaci nijak nevyjádřili. To samé platí pro vydavatele, kterým je společnost Square Enix. V tuto chvíli tak není jasné, zda jde o nějaké opomenutí, anebo záměrné gesto. Lze si ovšem jen stěží představit, že by ve světle dřívějších zpráv autory nenapadlo, že může být jejich tibetský obchůdek ve fiktivním městečku čínským hráčům trnem v oku.
Nejde samozřejmě ani zdaleka o první podobný případ. Asi nejznámější kauzou podobného ražení byl tchajwanský horor Devotion, který obsahoval posměšky na adresu čínského prezidenta. Čínští hráči se ale bouří i proti mnohem méně nápadným politickým gestům. Herní firmy proto občas sahají i do historie. Capcom třeba před časem nahradil vlajku Hongkongu tou čínskou v nové verzi bojovky Super Street Fighter II Turbo u postavy Fei Longa.
Obchůdku Treasures of Tibet, který se objevuje hned na začátku hry, jsme si všimli i my v pátečním streamu.
Hra je dielo. Ci uz umelecke alebo nie, malo by byt vyjadrenim autora. Toto je velmi zla doba, ked sa toleruju veci ako staznosti hracov na veci ktore povazuju za urazlive a pritom su oni tie prasata, ktore tibetanmi opovrhuju. Verim ze tu vlajku zmenia, ale dufam ze len pre peniaze a nie so svojho presvedcenia. To nech premenuju aj film 7 rokov v Tibete na 7 rokov v Číne.
Doufám, že to byl záměr a hlavně doufám, že si stojí za svým názorem a že to tam nechají. Jo, peníze to bude nesporně stát, ale Číňanům a jejich pomateným požadavkům nelze neustále ustupovat a s prominutím lézt těm komunistickým p*asatům do p*dele. Pokud to lze odstranit jen z her pro jejich trh tak prosím, pokud by se muselo odstraňovat globálně, tak v žádném případě a jestli ta vlajka zmizí, dost možná si tu hru čistě z principu nekoupím. A ano, je mi jasný, že to žíly nikomu trhat nebude a já se akorát tak ochudím o zážitek z nejspíš povedené adventury. Pocházím přecijenom ze státu, kde se 10.3. každoročně tibetské vlajky na jeho podporu na mnoha místech vyvěšují a přijde mi to zcela normální a správné a Číňan se může klidně na hlavu stavět, ale názor kvůli němu nezměním.
Když South park stick of truth(ps4) může cenzurovat zobrazení sexuálního násilí kvůli EU tak vývojáři mohou vlajku rozkostičkovat či jinak překrýt a je po hysterii.
Před dvěma týdny jsem si hru koupil na PS storu a byl jsem nemile překvapen ohledně cenzury. Pamatují po roce vydání toho titulu jsem hru hrál na Pc a bez cenzury. Možná jsem tehdy stahnul pirátskou verzy kvůli cenzuře. Zajímavé, že do dnes se cenzurovaná pasáž dá shlédnout na youtube bez problémů.
Mě to přijde jako záměrná provokace. Jestli to tam vývojáři chtěli mít tak to pro Čínu měli cenzurovat. Dontnod jsou provokatéři (jejich na sílu tlačené vnucování LGBT) a doufám že se jim to vrátí jak bumerang a hra bude v Číně stažena a oni tak přijdou o milióny. Umístit tibetskou vlajkou ve hře která je určena i pro Čínu je přinejmenším nevhodné. Je to stejné jako vydat v Indii simulátor jatek s krávami nebo v Evropě vydat hru kde připravujete pokrmi ze psů, či morčat nebo vydat v USA tyccon kde natačíte porno. V každé zemi jsou citlivý na něco jiného a mělo by se to tolerovat. Buď cenzurovat a nebo na tamní trh vůbec nejít. A je jedno jestli jde o Čínu, USA, ČR, Rusko či jakoukoliv jinou zemi.
Také jsem zastáncem teze, že se jedná o záměrnou provokaci. DONTИOD jsou mega provokatéři a do všech svých her se snaží naroubovat vždycky nějakou „sluníčkařinu“ 🙂 🙂
Pardon to jsem přehlédl. Tak převzali žezlo no 😀 Za názorem ohledně nevhodnosti si každopádně stojím. A ohledně implementace LGBT také. Je to zbytečná propagace, která ve mě spíše vyvolává nenávist než pochopení. Nikdy jsem proti těmto skupinám nic neměl a spíše jsem se jich zastával, ale současný stav kde se propaguje LGBT ve filmech, hrách, seriálech, reklamách je odporný. Efekt to má úplně opačný. Bohužel to vypadá na uřvanou menšinu a stále věřím že většina členů LGBT jsou normální lidé nepovyšující se nad ostatní a nepotřebující takovou pozornost. A ti uřvaní jim akorát kazí reputaci a zbytečně si štvou lidi, kterým to bylo doteď jedno a tolerovali je, proti sobě.
Vnucovanie LGBT si ma pobavil.Ale to že ti je od mala vnucovanie kresťanstvo vďaka náboženstvu to ti už nevadí čo?Čo bude celý svet skákať ako Čína píska ešte pre nich cenzurovať vlajky zemí ktoré si násilím podrobili a akceptovať ich upravenú históriu (masaker na námestí nebeského klidu)Čína je obyčajný kolonizátor a vládne tam diktatúra a najľahšie sa fanatizujú práve mladý ľudia.
No nevím jak u vás na Slovensku, ale u nás na severu Čech nikdo žádné křesťanství nikomu nevnucuje. Ze všech lidí co znám (a že jich není málo) tak znám pouze dva věřící. Osobně nemám rád náboženství a to žádné. Slouží pouze k manipulaci lidí, upevňování moci a tahání peněz lidí. A pokud jsi to nepochopil tak moje pointa nebyla o Číně, ale o principu a hranicích co je v jaké zemi vhodné. A mimochodem doporučuji ti něco si zjistit o Číně a tím nemyslím z novinek.cz. Asi by jsi se divil jak to tam funguje a jak se tam žije. A kolonizace? Co celá Amerika, bývalé kolonie Španělska, Francie, Británie, Portugalska? To asi taky nebylo úplně OK, že? Čína je oproti tomu žabař. Mluvíš o fanatizmu, ale sám jsi zfanatizován propagandou ohledně agresivity vůči Číně.
Ja práveže viem ako to funguje v Číne.V Číne fungujú dodnes koncentračné tábory pre jednu menšinu (neviem teraz ako sa volajú)a slüži na „prevýchovu“.Ženy tam znásilňujú a týrajü.Komunistická strana vládne tvrdou rukou hoci to má prvý pohľad tak nevypadá.Nenocnice ktoré sú určené pre turistov sú pre číňanov neprístupné a sú mnohonásobne lepšie ako pre bežného Číňana.Číňan sa k bežnému západnému štandardu nikdy nedostane,teda pokiaľ nepatrí k elite.
Ospravedlňovať že je niečo v poriadku len preto že to robili niektorý v minulosti a už to dávno nerobia je fakt na hlavu.Tento argument sa dá povedať na všetko.Snáď žijeme v 21. Storočí a sme o niekoľko ürovní dopredu ako boli ľudia v minulosti.
Tak u nás na Slovensku je náboženstvo bohužiaľ stále príšerné rozšírené a je tu početná skupina tvrdých katolíkov.
Ta menšina se jmenuje Urgujové a jsou to vyznavači Islámu. Mezitím co si je tady v Evropě rozmazlujeme a oni nás za to bodají na ulici tak tam se s tím neserou. Ale jak je to vždy u komunismu, myšlenka dobrá ale příšerně provedená. Jinak Guantanámo funguje dodnes pokud vím. Takže ona to není jen ta zlá Čína. A Číňani už si dávno nežijí tak špatně. Pořád to tam stojí za hovno, ale situace se pomalu lepší. A nemocnice u nás? Pokud nemáš prachy nebo známý tak na nejlepší lékařskou péči taky můžeš zapomenout. O tom jsem se několikrát přesvědčil jak u známých tak u příbuzných. Rozdíl je, že u nás se lidi neojebávají tak okatě. Tam to jedou na férovku a rovnou víš na čem jsi.
Nezobrazovat ve hře pro Indy rozsekaný krávy je slušnost, nic víc. Když si někdo uctívá krávy, nemůžete mu na to říct půl slova. Ale říct, že je nevhodný zobrazit ve hře vlajku země, kterou někdo násilím anektoval, je jak říct, že je urážlivé komunistům připomínat Miladu Horákovou nebo britům hladovějícího Ira. Sorry, ale nepřijde mi nevhodný fakovat impéria, který si myslej, že můžou všechno, koneckonců, naše země byla v podobný situaci jako Tibet několikrát. Naopak je to potřeba, tím víc, že většina našich reprezentantů jen stáhne ocas. Deck nine tímto tleskám.
Dobře tak pojďme fakovat německé impérium za druhou světovou. Nacpeme jim hákáče do hry skrz naskrz. Jenže ono to neprojde, stejně jako neprojde v Číně tibetská vlajka. Budeš měřit stejným metrem i evropským zemím? I ti mají na rukou krev desítek milionů lidí. Nebo je to zase jen o tom „hele pojďme si kopnout do Číny nebo do Ruska“? Těch špatných zemí je mnohem víc, ale stále se nadává pouze na tyto dvě stále dokola. Štve mě omezenost některých lidí, kteří si nechávají do hlavy vtlouct propagandu aby na jinou propagandu nadávali. Je to smutné ale dost lidí se stále řídí pouze médii a tím mají jasný přehled o světě, protože když to říkali v televizi tak to musí být pravda. Jenže ono nic není černobílé.
Doslova jsem uvedl příklad irského hladomoru, který způsobili britové, a zeptáš se mě na evropské země a propagandu. Rozdíl mezi Čínou a Německem je ten, že Němci si za válku dodnes sypou popel na hlavu, zatímco Čína si za Tibetem stojí a ještě v téhle politice pokračuje dál, viz hongkong a každý, kdo se proti tomu ozve, je nepřítel, stačí se koneckonců podívat na tuhle aféru kolem true colors. Evropa toho má na rukou taky dost, Američani taky, ale co to na situaci mění? Všechny velký říše rády požíraj menší sousedy, to jsme se v roce 38 přesvědčili i my a všem to bylo jedno, proto si myslím že je pro nás ta situace Tibetu docela blízko.
S Tibetem bych nás nesrovnával. My jsme byla industrializačně silná země a zásah u nás nebyl nutný. V Tibetu měli otrokářství a děsivé podmínky. Bohužel Čína sice zrušila otrokářství, ale zavedla tam genocidu jiného typu. A to rozhodně neschvaluji. Ale sere mě když se americkým invazím dodnes tleská a vývoz demokracie do států kde to v životě nemůže fungovat je ještě podpořen uskupením NATO. To je podle mnohých v pořádku. ČR to podporuje a tak nejsme o moc lepší než Čína. Jenže oni to udělali v období válek a chaosu kdy to bylo po světě standardem. Mě stačí vzpomenout na humanitární bombardování v Kosovu. To byl relativně civilizovaný rok 1999. Takže my nemáme Číně co vyčítat.
Je rozdiel keď to robil západ v minulosti a vyjadril nad tým ľütosť a keď to robí niekto dnes v čase internetu.Čína a Rusko uviazli v minulosti,západ je už niekde úplne inde.Čínska a Ruská ekonomika takisto Japonská skolabuje už nie je otázka či ale kedy.
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Ospravedlňovať že je niečo v poriadku len preto že to robili niektorý v minulosti a už to dávno nerobia je fakt na hlavu.Tento argument sa dá povedať na všetko.Snáď žijeme v 21. Storočí a sme o niekoľko ürovní dopredu ako boli ľudia v minulosti.
Tak u nás na Slovensku je náboženstvo bohužiaľ stále príšerné rozšírené a je tu početná skupina tvrdých katolíkov.