Ačkoliv si regulační úřady několika zemí, kde se řeší akvizice společnosti Activision Blizzard, vyžádaly čas na další přezkoumání možných konkurenčních nebo dokonce monopolních výhod pro Microsoft, CEO technologického gigantu z Redmondu má ve věci jasno. Satya Nadella se k akvizici vyjádřil pro agenturu Bloomberg a rozhodně nešetřil optimismem: „Samozřejmě, že každá velká akvizice musí projít kontrolou, ale jsme si velmi, velmi jistí, že projdeme úspěšně.“ Jak ovšem trefně poukazuje zmíněná agentura, Nadellův postoj je jednak v rozporu se skepticismem některých investorů, ale také s tržní hodnotou akcií Activisionu, která se ve středu pohybovala přibližně 20 procent pod nabídkovou cenou. „To je signálem masivních pochybností, že Microsoft bude vůbec schopen transakci dokončit,“ vysvětluje pak Bloomberg.
Microsoft CEO Satya Nadella says he’s confident regulators will approve of the deal to buy Activision for $69 billion.
Speaking with @EmilyChangTV he says Sony, the number one player in the gaming industry, has already made several recent acquisitions https://t.co/EO9g0BHMcQ pic.twitter.com/G5EwrXbI0t
— Bloomberg TV (@BloombergTV) September 22, 2022
Nadella svůj sebevědomý postoj opírá zejména o to, že Microsoft není číslem jedna na videoherním trhu. Tou je podle něj společnost Sony a Microsoft prý zaujímá čtvrté nebo páté místo podle toho, jak se na trh podíváte. Nadella rovněž poukázal na to, že i Sony v nedávné době provedla několik akvizicí, takže vybízí k tomu, aby mohla i jeho společnost v rámci konkurenčních tahanic konkurovat. Faktem ovšem je, že jeden ze zásadních regulátorů – britský Úřad pro hospodářskou soutěž – vyjádřil zájem podrobněji přezkoumat stanoviska ostatních společností, které mohou být akvizicí ovlivněny, a už i jeho zástupci začali označovat sérii Call of Duty za možnou překážku v udělení souhlasu. „Transakce by mohla ovlivnit konkurenční postavení na trzích s konzolemi, předplatnými i cloudovými službami. Spojením s Activisionem, které vlastní série jako Call of Duty, World of Warcraft nebo Guitar Hero, se z Microsoftu stane třetí největší herní společnost na světě,“ připomíná Bloomberg vyjádření zmiňovaného úřadu.
Jasno přitom není ani ve Spojených státech, které přirozeně hrají ještě podstatnější roli v rozhodování, zda akvizice bude moci proběhnout, či nikoliv. Na místo toho se ale Nadella dále soustředil na vypichování dalších důležitých věcí a vysílání adekvátních signálů k zákazníkům z řad hráčů. Microsoft se podle jeho slov dokáže vyrovnat s ekonomickou krizí i rostoucí inflací, což by se mělo kladně projevit na zachování ceny konzolí, jak už o tom hovořil Phil Spencer. „Microsoft se zaměřuje na to, aby naši zákazníci byli schopni dělat více věcí s menšími náklady,“ řekl doslova Nadella. Přesto však připustil, že v některých ohledech budou jako společnost postupovat uvážlivěji, což se má dotknout například rychlosti přijímání nových zaměstnanců, která by měla zpomalit, a nadále budou sledovat makroekonomické vlivy, které přirozeně nemají pod kontrolou a musí se řídit podle nich. I přes to ale Nadella věří v růst, kam nepochybně spadá i akvizice v hodnotě necelých 70 miliard dolarů, po jejímž úspěšném završení by se mohl instantního boostu dočkat katalog her v Game Passu a do budoucna i portfolio exkluzivních titulů pro Xbox.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.