Regionální omezení jsou hráčům dobře známá, když kvůli odlišným pravidlům v jednotlivých regionech nemusí mít přístup ke všem službám, hrám, ale i nižším cenám v jiných oblastech či zemích. Výjimkou není ani chystaný PC port Horizon Zero Dawn, u něhož platí, že za něj hráči po celém světě zaplatí různou částku. V takových případech, a zvlášť v kombinaci s populární hrou či sérií, dochází k hromadným pokusům o levnější nákup z jiné země skrze VPN, což odporuje licenčním ujednáním Sony i Valve a patrně z tohoto důvodu došlo na mnoha místech ke skokovému navýšení ceny zmiňované hry, aby se podobným pokusům předešlo.
V Turecku došlo k nárůstu na 357 % původní hodnoty a v případě hráčů v Rusku se cena hry navýšila na 301 %.
Ucelený přehled změn koncových cen Horizon Zero Dawn na PC připravil uživatel Redditu s přezdívkou voidox, který poukázal na to, že se v závislosti na jednotlivých regionech zvýšila cena hry na Steamu o více než trojnásobek. Například v Turecku došlo k nárůstu na 357 % původní hodnoty, v Rusku se pak cena vyšplhala až na hranici 301 % z původní částky. Na bohatších trzích, kam spadá například Velká Británie, Spojené státy, Austrálie či Kanada, pak hráči zaplatí o 5 až 21 % více. Paradoxem je, že při startu předobjednávek byla hra často levnější na Steamu, nyní je ale mnohde levnější na Epic Games Store, kde ke zdražení došlo dle reakcí na Redditu v menším množství regionů.
Skutečných vysvětlení výše popisovaných kroků může být několik, ovšem vzhledem k tomu, že ke změně cen došlo až po spuštění předobjednávek, je situace poměrně chaotická. V první řadě je důležité vymezit, že Sony příliš mnoho her na PC nevydává, odlišné nacenění v jednotlivých regionech tak může být reakcí na cenu hry v PS Store. Zdražování ale v tomto ohledu nepůsobí příliš systematicky, a jak předesílá portál SteamDB, hru lze stále pořídit například v Indonésii či v Indii až o téměř 75 % levněji v porovnání s EU. Proto se vracíme k úvahám z úvodu a za mnohem pravděpodobnější vidíme onu snahu zamezit nákupům z jiných regionů. Jak navíc dokládá citovaný příspěvek uživatele voidox, zdražení se tentokrát týká i řady západních trhů a pro příklad nemusíme chodit příliš daleko – v Anglii šla hra ještě před pár dny předobjednávat za necelých 1000 korun, dnes už to je ale necelých 1200 korun.
Kdokoli, kdo se snaží hru touto formou pořídit levněji, ten v přeneseném slova smyslu okrádá tamní obyvatele.
A pokud byste se v první řadě chtěli divit tomu, proč vlastně jinde stojí hry podstatně méně, důvodem je odlišná kupní síla různých světových trhů. Ve své podstatě nejde o nic objevného a jedná se o zcela běžné obchodní praktiky. Pozoruhodná je nicméně v tomto případě reakce Sony, která jde proti zaběhnutým zvyklostem a nelze se divit reakcím hráčů z méně vyspělých regionů, kteří na praktikách ostatních tratí a hry se pro ně stávají méně dostupné. Jeden takový komentář vybíráme z diskuzního portálu Resetera: „Vím, že zde existuje vlákno o příchodu HZD na Steam, ale tady jde spíše o regionální nastavení cen a o to, jak mohou lidé z bohatých zemí okrádat chudé země tím, že pravidla zneužívají.“ Uživatel s přezdívkou Hikari_Ryu dále naznačuje, že kdokoli, kdo se snaží hru touto formou pořídit levněji, v přeneseném slova smyslu okrádá tamní obyvatele.
Sluší se však dodat, že tento a podobné komentáře mají prozatím charakter pouhých spekulací. Valve ani Sony se k situaci nevyjadřují a teoreticky je možné, že původní nastavení cen bylo chybné a změna značí jen snahu o tichou korekci, ani to ovšem nelze tvrdit s jistotou. Ať už je ale pozadí situace jakékoliv, PC verze Horizon Zero Dawn vyjde 7. srpna a v příštím roce se budoucí majitelé PlayStationu 5 dočkají pokračování Horizon Forbidden West.