Dlouhé roky platilo, že hry od Blizzardu v Číně vydávala, provozovala a obstarávala společnost NetEase. Vydávat na čínském trhu není vzhledem k všemožným omezením, která tam panují, nic snadného, ale na základě této spolupráce mezi společnostmi se titulům jako World of Warcraft, Overwatch 2 nebo Hearthstone dařilo. V lednu nicméně došlo k přerušení spolupráce a následně byly vypnuty servery všech her kromě Diablo Immortal, jež je výjimkou. Rozchod společností byl po tolik letech překvapivým, ale překvapivější jsou nyní důvody, které za tím měly stát.
A potential misunderstanding which left Activision Blizzard executives feeling that CEO Bobby Kotick had been “threatened” by his NetEase counterpart reportedly contributed to the company pulling its games in Chinahttps://t.co/xwrp8ueI2h pic.twitter.com/ChGkQlGxdg
— VGC (@VGC_News) March 29, 2023
Ukončení spolupráce mezi Blizzardem, Activisionem a NetEase popsal magazín The New York Times, přičemž jedním z důvodů mělo být údajné „ohrožení“ generálního ředitele Bobbyho Koticka. V říjnu minulého roku mělo dojít k hovoru mezi ním, výkonným ředitelem NetEase Williamem Dingem a dalšími lidmi ze společností. Obsahem byla budoucnost dosavadní 14leté plodné spolupráce, ale i probíhající akvizice Activision Blizzard. Napětí mezi oběma stranami panovalo už delší dobu, ovšem až zde došlo k rozhodnutí o odchodu Blizzardu z Číny. K domluvě totiž nakonec nedošlo, zato mělo dojít k vyhrožování. Na vině ovšem může být nepřesný překlad a celkové nedorozumění, jelikož byl rozhovor veden v přítomnosti překladatelů.
Vedoucí pracovníci Activisionu se domnívají, že Ding Kotickovi vyhrožoval.
Jak se tedy Bobby Kotick dostal do „stavu ohrožení“? Vedoucí pracovníci Activisionu se domnívají, že Ding v jedné chvíli Kotickovi vyhrožoval. Podle nich by mohla společnost NetEase v závislosti na výsledku jejich jednání ovlivnit čínskou vládu, která v té době přezkoumávala právě akvizici Activision Blizzard, aby ji zablokovala a znemožnila. Tuto domněnku nicméně popřel mluvčí NetEase Alexandru Voica s tím, že nikdo z NetEase nevyhrožoval Activisionu, Blizzardu ani Kotickovi. Skutečně pak ale mělo dojít na dříve zmiňovaný další návrh dohody o prodloužení spolupráce, která však byla ze strany NetEase odmítnuta. A tohle celé mělo vést k onomu konci Blizzardu v Číně před dvěma měsíci.
NetEase rozpustil tým čínského „Blizzardu“. Příští týden se vypnou servery Warcraftu, Overwatche, Hearthstone a dalších. Výjimkou je Diablo Immortal https://t.co/TFHwjdBZaG pic.twitter.com/a210Ie3GuI
— Vortex (@vortexczech) January 17, 2023
Odchod Blizzardu z čínského trhu provázelo rozpuštění čínského týmu, ale dokonce i teatrální zničení sochy World of Warcraft, která stála v ústředí společnosti v Chang-čou, kde se ovšem i nadále pracuje na Diablo Immortal a propouštění se jí netýkalo. Následně byly 23. ledna vypnuty servery her World of Warcraft, Overwatch 2, Hearthstone, Diablo 3, Warcraft 3: Reforged, StarCraft 2 a Heroes of the Storm, které zároveň nejsou dostupné k zakoupení. Jak už bylo zmíněno, výjimkou je Diablo Immortal, které vzešlo právě ze vzájemné spolupráce.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.