branding
Baldur’s Gate III, Larian Studios, Baldur’s Gate III vsadilo všechny karty na tahové souboje

Baldur’s Gate III vsadilo všechny karty na tahové souboje

Hodinové živé demo hry na PAX East veterány překvapilo. Vliv Divinity je obrovský

Zdroj: Zdroj: Larian Studios
28. 2. 2020
Název: Baldur’s Gate III Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr:
Datum vydání:
3. 8. 2023
3. 8. 2023 (PC)
6. 9. 2023 (PlayStation 5)
8. 12. 2023 (Xbox Series S | X)

Už dlouho dopředu jsme počítali s tím, že první den veletrhu PAX East bude patřit sérii Baldur’s Gate. Vývojáři z Larian Studios lákali na první seznámení se hrou, které nakonec neproběhlo jen skrze připravené video, ale za přítomnosti designéra Swena Vinckeho a více než hodinové ukázky, kterou před fanoušky sám odehrál. Po včerejším úniku prvních obrázků tak došlo na jejich zasazení do kontextu, představení nových prvků a odhalení několika překvapení, nad kterými začali fanoušci horlivě debatovat už během probíhající prezentace. Zatímco před necelými 24 hodinami jsem osobně považoval náznaky tahového souboje za přídavek k systému s aktivní pauzou, krátce po zahájení ukázky vyšlo najevo, že o žádnou alternativu nejde. Baldur’s Gate III bude výlučně tahové RPG, co nejpřesněji kopírující pátou edici pravidel Dungeons & Dragons.

Na první dobrou

Swen Vincke přivítal fanoušky na PAX East informací, že to, co budou v nadcházející hodině sledovat, je značně rozpracovaná pre-alfa verze, která má spoustu chyb a nedodělků. Otevřeně například přiznal, že momentálně nefunguje systém ukládání a načítání pozice a s úsměvem dodal, že pokud během hraní zemře, bude muset ukázku znovu spustit od začátku. Jak si asi umíte představit, na jeho slova došlo poměrně záhy, během prezentace bylo také k vidění spoustu nezaviněných, ale stále poměrně vtipných momentů, a aby toho nebylo málo, končilo se za doprovodu glitche, který celou hru rozbil a nebylo z něj cesty ven. Nutno ovšem přiznat, že se všechno odehrálo v přátelském duchu a přítomní fanoušci zvesela reagovali nejen na chyby v aktuálním buildu hry, ale také na situace, kdy Swenovy prchající postavy s minimem zdraví netrefovaly v kritických momentech své protivníky.

Vlastní prezentace hry ale byla plnohodnotná a dá se bezpečně mluvit o tom, že máme velmi jasnou představu, co čekat během letošního roku v programu předběžného přístupu. V první řadě to jsou zcela odzbrojující cut-scény, navazující svým zpracováním a stylem na první teaser. Těžko soudit, kolik nás jich čeká v plné verzi, úvodní pětiminutové intro s mind flayerem a jeho tadpoly si ale bezodkladně pusťte teď hned, pokud jste dosud nenašli chvíli času. Jednak pochopíte, co přesně vychvaluji a jednak dostanete alespoň rámcovou představu o příběhu. V něm totiž instaluje děsivý illithid nebohým hrdinům do hlavy zmiňované tadpoly, kteří z nich během několika málo dnů udělají další mind flayery. Je proto třeba urychleně vyhledat léčitele a zubatých červíků v mozku se zbavit, nic dalšího ale Vincke o příběhu neřekl, a tak se můžeme pouze dohadovat, co se s hrdiny během onoho týdne vlastně bude dít.

Ve finální hře bude zastoupeno minimálně deset ras a dvanáct povolání, jejichž variabilita a možnost křížení v partě doslova vybízí k tomu, hrát Baldur’s Gate III opakovaně.

A když už je řeč o hrdinech, rozhodně se sluší rozvést, že vám sice Baldur’s Gate III poskytne dostatek volnosti a umožní vytvořit jakoukoliv postavu, nicméně vývojáři počítají také s předpřipravenými osobnostmi, které budou mít již daný charakter a příběhové pozadí. Konkrétně se jedná o Astariona, Shadowheart, Galea, Lae’zel a Wylla, kteří jsou zástupci základních tříd v tomto pořadí – rogue, klerik, čaroděj, válečník a warlock. Výčet samozřejmě není kompletní, tahle pětka by ale měla být k dispozici v early accessu a postupně se rozrůstat o další postavy, mezi kterými by nemuseli chybět i někteří staří známí. Vincke to sice v závěru na dotaz jednoho z fanoušků odmítl komentovat, uměl bych si ale představit, že právě podobným způsobem budou chtít lidé z Larian Studios překlenout 20letou propast mezi druhým a třetím dílem. Pokud byste si však nikoho z uvedených nevybrali, ve finální hře bude zastoupeno minimálně deset ras a dvanáct povolání, jejichž variabilita a možnost křížení v partě doslova vybízí k tomu, hrát Baldur’s Gate III opakovaně. Počítejte ovšem s tím, že pokud budete chtít hru zcela vytěžit, zabere vám to podle Vinckeho více než sto hodin.

Nové tahové pořádky

Herní náplň ukázky sestávala v menší míře z dialogů mezi postavami, které nově probíhají s efektními záběry přímo na obličeje debatujících a ve větší míře z tahových soubojů, které je pro mě stále značným překvapením. Důvod, proč se vývojáři rozhodli jít proti všeobecnému očekávání, vysvětlil Vincke tím, že chtěli zůstat co nejvěrnější pravidlům D&D, které je tahové ze své podstaty. Díky zvolenému systému lze do hry převést většinu papírových mechanismů, což by měli ocenit zejména fanoušci stolních dobrodružství. Hráči Baldur’s Gate III navíc dostanou nebývalou míru volnosti v tom, co mohou ve hře dělat a podobně jako při hrách u stolu zkoušet virtuálnímu pánovi jeskyně předkládat sebebláznivější nápady. Postavy tak mohou například házet vším, co mají u sebe nebo na sobě. Mohou skákat, dashovat, pohybovat předměty a stavět si z nich schody vedoucí ke zdánlivě nedostižným místům nebo třeba namísto útoku zkusit nepřítele srazit přes vyvýšený okraj. Za tyto speciální akce platíte v boji tzv. bonusovými body, za všechno ostatní pak klasickými APčky, umožňující standardní pohyb a plejádu útoků. Hra navíc umožňuje vstoupit do tahového režimu kdykoliv na vyžádání – tedy i když není standardním způsobem vyvolán boj – což dá hráči v pozastaveném režimu možnost naplánovat následujících šest sekund akcí a čekat, co ve svých šesti vteřinkách udělá nepřítel. Hodí se to například při plánování přepadů nebo zajišťování obrany, přičemž postavy mohou po vzoru Divinity operovat na vzdálených místech. Na základě ukázky se nicméně nezdá, že by kolem neaktivních či odsunutých postav skutečně plynul v reálném čase a když se Vincke po poměrně dlouhé době procházení podzemí vrátil na vychládající bojiště k letargicky stojícímu a čekajícímu čaroději, nebyl jsem jediným mírně překvapeným divákem.

Další věc, kterou lidé z Larian Studios pro potřeby hry mírně upravili, je znázornění vyhodnocení hodu kostkou. Je totiž automaticky přepočítán na procenta úspěšnosti, aby hráč nemusel podle Vinckeho slov provádět složité matematické výpočty. V tickeru je však možné hody zobrazit a sledovat vyhodnocení detailně, takže můžete například rozklíčovat iniciativu v soubojích, nebo způsob vrácení vyřazeného (nikoliv mrtvého) hrdiny do hry. Jen pro pořádek, tento mechanismus funguje tak, že každé kolo hází vyřazená postava pomyslnou kostkou na vzpamatování – pokud se jí to podaří třikrát před tím, než by třikrát v hodu neuspěla, postaví se na nohy s jedním bodem zdraví, v opačném případě umírá, což je během ukázky rovněž vidět. Vincke se už nicméně nedostal k tomu, aby fanouškům ukázal mechanismus táborů, který tedy pouze v závěru prezentace naznačil v jedné z odpovědí a vysvětlil, že právě v táboře bude možné padlé spolubojovníky oživit (pokud tak neučiníte na bojišti pomocí kouzla či jiných způsobů oživení) a utužovat s nimi vztahy zřejmě ve stylu Dragon Age či jiných her s interakcemi postav.

Tohle není obyčejný reskin Divinity

Dále bychom mohli probírat třeba systém lootu, který se zdá být poměrně statickou a na mnoha místech předem definovanou záležitostí. Mohl bych rozebírat amulet, umožňující mluvit s mrtvými, možnosti rychlého cestování k odemknutým waypointům, čtyřčlennou kooperaci nebo třeba dynamickou hudbu. Pořád ale musím myslet na to, že osobně jsem hru zatím vyzkoušet nemohl a nad rámec prezentace nezabředl do žádného z rozhovorů s vývojáři nebo dojmů jiných novinářů. Těžko tedy v tuto chvíli soudit, nakolik zjevná inspirace Divinity odvane atmosféru Baldur’s Gate, nebo nakolik pomůže dvě dekády starou záležitost zpřístupnit i nové generaci hráčů. Souhlasím s některými kritiky, že hra po stylistické stránce nepůsobí zrovna temně, viděli jsme však úvod, a ještě k tomu v pre-alfa verzi, takže zůstávám poměrně klidný a důvěřuji vývojářům. V případě obou dílů Divinity prokázali značnou přizpůsobivost k žádostem a poznámkám hráčů a zatím nemám sebemenší důvod nevěřit, že se všechno zopakuje i u Baldur’s Gate III. Teď už tedy jenom počkat na early access, uvařit kafe,… No, však to znáte!

Nahlásit chybu v článku

12

Napsat komentář

Další články
Nahoru