Seznam českých her se každoročně rozšiřuje o zajímavé počiny, v poslední době však můžeme mluvit i o vícero titulech, které neprozkoumávají pouze různé možnosti herního designu, ale i oblast přístupnosti. Před měsícem vyšla hra Petra Kubíčka 1428: Shadows over Silesia, kterou si mohou zahrát i nevidomí hráči, ačkoli se v základu jedná o „běžnou“ hru se vším všudy. Před pár dny jsme psali o nové mobilní audiohře Šachová hra od studia Play By Ears, jež hodlá navázat na úspěch jejich předchozího audio titulu Důkaz 111. Před půl rokem jsme zde rovněž měli první českou audiostřílečku To the Dragon Cave, jejíž autoři – manželé Jana a Miloš Kuklovi – se nyní též vrací s novým a neméně zajímavým titulem.
It is year 6184 and you, human evolved into large brain with stunted limbs, left your damaged home planet Mars to visit abandoned Earth to see if it is possible to repopulate it. Ready for the adventure 🤠?#MobileGaming #game #gamer #indiegame #indiegames #IndieGameDev pic.twitter.com/Y2UF8rRZwu
— Kikiriki Games (@GamesKikiriki) October 26, 2022
Blind friendly mobilní hra To the Dragon Cave od bezbariérového studia Kikiriki Games zaznamenala velký úspěch, a to nejen mezi českými hráči. Díky dalším jazykovým lokalizacím hru ocenili i další hráči ovládající angličtinu, němčinu nebo polštinu, a tak se mohli vydat na souboj s drakem a dalšími nepřáteli – vidouce i nevidouce. Hra byla navíc zařazena magazínem Pocket Gamer zařazena mezi deset nejvlivnějších přístupných her posledního desetiletí. Tentokrát se ovšem vývojáři pustili namísto do zvukové FPS do mobilní multiplayerové vědomostní hry pro iOS a Android, jež nese název The Brave Brain a měla by vyjít na jaře. Hra opět nabídne i překlad do angličtiny a dalších jazyků a její nezbytnou součástí je opět modul přístupnosti pro nevidomé a grafické rozhraní pro vidící hráče.
V podstatě se jedná o klasický kvíz, přičemž cílem je pochopitelně správně odpovídat na zadané otázky, v tomto případě zvolit z nabízených možností tu správnou. Vědomostní souboje bude možné svádět s přáteli i zcela náhodnými hráči. Vedle multiplayerové části bude ovšem dostupná i singleplayerová, jež hráčům umožní „navštěvovat“ nejrůznější lokace, kde budou připraveny tematické kvízy. Zavítáme do vědeckého institutu, deštného pralesa, tajuplného chrámu nebo třeba i do krčmy. Nebude chybět ani příběh, jehož netradičními hrdiny budou odvážné a chytré mozky, které ostatně již nyní můžete spatřit na doprovodné grafice. Samotná podstata hry je ovšem ještě trochu jinde.
Na rozdíl od To the Dragon Cave bude hra obsahovat více vizuálního obsahu, čímž by měla být přitažlivá i pro vidící hráče, hlavní premisou ovšem je, aby hra působila globálně a byla co nejvíce inkluzivní, což se netýká pouze handicapu, ale i kultury. I proto se studio Kikiriki Games rozhodlo do vývoje zapojit samotné hráče. „Hru To the Dragon Cave hrají lidé po celém světě a o to stejné budeme usilovat i v případě hry The Brave Brain,“ řekla ke hře Jana Kuklová, která je sama nevidomá. „Smyslem této výzvy je budovat komunitu a být více inkluzivní. Chceme tak zajistit, aby otázky nebyly určené jen pro určitou skupinu hráčů. Proto se snažíme, aby obsah hry spoluvytvářeli lidé z různých koutů světa, z různých prostředí a s různými zájmy.“
A jakým způsobem se tedy mohou hráči zapojit? Miloš Kukla postup popsal skoro jako crowdfunding, nicméně v tomto případě se nepřispívá finančními prostředky, nýbrž nápady. Kromě toho, že se tak mohou lidé stát spoluautory hry, ve hře poté získají i různé bonusy za svou pomoc. „A pro ty nejaktivnější autory potom máme přichystané i zajímavé ceny,“ doplnil celý plán Miloš Kukla s tím, že to lze celé považovat i jako soutěž. Zmíněnými cenami můžou být vedle digitálního herního obsahu například trička nebo dokonce figurka odvážného mozečku.
WIN IN-GAME REWARDS, T-SHIRT OR 3D BRAVE BRAIN FIGURE 🧠!
Get involved in creating quiz questions and your great ideas will reach people all over the world! And win some of our amazing prizes 🏆. Read more and enter the contest here: https://t.co/ARYz2XEs7g!#NewGameSoon pic.twitter.com/vAq7zrWlpX— Kikiriki Games (@GamesKikiriki) October 29, 2022
Na základě toho byla spuštěna „Výzva The Brave Brain„, v rámci níž mohou přispěvatelé skrze formulář zasílat možné otázky, a to až do 28. února 2023. Otázky mohou pokrývat všemožné oblasti a témata a nápadům se meze nekladou, jsou zde však pochopitelně stanoveny nějaké podmínky. Každá otázka musí mít čtyři možnosti odpovědi, ale pouze jednu správnou. Zároveň musí být všechny otázky ověřitelné, ačkoli se může jednat i o méně známá a netradiční fakta, nesmí však jít o nic vyloženě minoritního. Samozřejmostí je, že otázky nesmí být nijak urážlivé nebo nevhodné. Hlavním pravidlem ovšem je „Bav se a užívej si radost z tvorby“.
„Myšlenka na výzvu nás nadchla, protože už samotné vymýšlení kvízových otázek je vlastně taky taková hra. Navíc, v The Brave Brain hodně půjde o odhalování nových lokací. Věříme, že díky souboru otázek vytvářených lidmi z celého světa, nebudou hráči objevovat jenom nová místa na herní mapě, ale budou mít chuť se dozvídat i nové věci o světě, ve kterém žijeme,“ přiblížila smysl výzvy Jana Kuklová. „Já osobně se například moc těším, až k nám dorazí otázky, které se budou ptát třeba na něco ohledně Indie nebo jiných míst, o kterých toho doposud moc nevím.“
Projekt podpořila Nadace Vodafone, která již pomohla na svět a do světa právě předcházející hře To the Dragon Cave, a tým Kreativní Brno z Odboru strategického rozvoje a spolupráce Magistrátu města Brna. Kromě toho, že jsou hry od studia Kikiriki Games určeny všem, vidícím i nevidícím, studio samo o sobě je rovněž bezbariérové a poskytuje zázemí a vytváří pracovní uplatnění pro nevidomé kreativce, kteří tvoří velkou část jeho tvůrčího týmu. „Jedná se o reakci na celosvětově nenaplněnou poptávku po mobilních hrách přístupných pro nevidomé,“ popisuje podpořený projekt Kreativní Brno. Studio Kikiriki Games navíc 20. září získalo cenu Sociální startup roku 2022, kterou Laboratoř Nadace Vodafone vyhlašuje ve spolupráci se soutěží Vodafone Nápad Roku, což vývojářům poskytlo vedle finanční odměny i intenzivní mentoring a pomoc s komunikací, jež budou nepochybně užitečné v další tvorbě.
Více o hře a výzvě samotné včetně jejích pravidel naleznete na oficiálních stránkách a pakliže máte zájem se na vývoji The Brave Brain rovněž podílet, můžete rovnou následovat tento odkaz ke zmiňovanému formuláři.