Steam Deck od Valve je úkaz. Zhmotněná knihovna Steamu, jak se zařízení mnohdy označuje, nabízí za solidní peníze možnost zahrát si na cestách velké množství her, případně celé zařízení – které není herní konzolí, ale přenosným počítačem – využít i pro běžnou práci, přípravu do školy nebo třeba zkoušení všemožných emulátorů a launcherů. Úspěch, za který Valve své zařízení označuje, tak vcelku přirozeně povzbudil vývoj podobných handheldů, které se snaží svézt se na vlně zájmu a přinést třeba i vyšší výkon nebo kvalitnější displej. V tomto ohledu jsme se zatím bavili převážně o čínském Ayaneo, resp. Ayaneo 2, který je papírově mnohem silnější nežli Steam Deck, ale má také větší spotřebu energie a v případě konkrétních modelů až trojnásobnou cenu. I z tohoto důvodu se zatím nezdá, že by pozici Steam Decku něco ohrozilo, na trh se ovšem dere nové zařízení od společnosti Asus, které bude na handheld od Valve útočit z domácí, tedy americké půdy.
Asus představil svůj herní handheld Rog Ally první dubnový den. Mohlo se tudíž zdát, že se jedná o sofistikovaný aprílový žertík, což ale následně řada médií na popud Asusu vyvrátila. Můžeme se proto začít bavit o zařízení, které to s útokem na výše zmiňovaný Steam Deck myslí smrtelně vážně, což je patrné už při prvním pohledu na dostupné fotografie. Tělo zařízení připomíná Steam Deck mnohem víc nežli Ayaneo, a jak patrně očekáváte, specifikace jsou mnohem lákavější. V oficiálním videu se mluví o dosud nejvýkonnějším APU od společnosti AMD, displeji s FullHD rozlišením nebo třeba dvojici větráků, které mají zabránit přehřívání i během hraní těch nejnáročnějších her. Podrobnější specifikace nicméně chybí a jediným aktuálním zdrojem relevantních dat je video od youtubera s přezdívkou Dave2D, který mohl s Asus Rog Ally strávit přibližně týden.
V první řadě tvrdí, že je Ally lehčí a o trochu tenčí nežli zařízení od Valve. Asus dokázal veškerý hardware vměstnat do 608 gramů, zatímco konstrutkéři z Valve potřebovali o 61 gramů více. Je to rozdíl? Ne tak markantní, stejně jako v případě rozměrů, které jsou o pár milimetrů rozdílné ve prospěch Ally, konkrétně 280 x 113 x 39 mm proti 298 x 117 x 50 mm. Co se týče velikosti displeje, je stejná jako u Steam Decku – tedy 7 palců – nabízí však zmiňované rozlišení 1920 x 1080 bodů a dvojnásobnou, tedy 120Hz obnovovací frekvenci. Co se týče zmiňovaného čipu, vychází z architektury AMD Zen 4 a o grafiku se stará technologie RDNA 3 známá z moderních grafických karet. Prototyp poskytnutý i dalším youtuberům, včetně Linus z Linus Tech Tips, je v porovnání se Steam Deckem také méně hlučný – hodnoty dosahují přibližně 20 dB namísto 37 dB u Steam Decku, které už umí být z vlastní zkušenosti vážně otravné. Zdá se také, že Asus myslel na udržitelnost celého zařízení a v případě poruchy bude možné snadno vyjmout celé uložení analogových páček, případně i SSD, kdyby se poroučelo do křemíkového nebe.
Podobně jako v případě Ayaneo ale ztrácí Ally ve výdrži baterie, což je dáno nejen vyšším výkonem bez nárůstu hmotnosti či velikosti, ale také skutečnosti, že zařízení běží na energeticky méně úsporných Windows 11, namísto SteamOS od Valve. I z toho důvodu Asus více počítá s hraním v zadokovaném režimu, kde nad rámec nabíjení či propojení s televizí nabízí také využití externí grafické karty. Konkrétně se ve videu ukazuje spojení s Rog XG Mobile eGPU, kterou už společnost nabízí pro své notebooky při obecném hraní náročnějších her nebo hraní na televizi. To vše zní velmi slibně a nedivili bychom se, kdyby některý výrobce hardwaru vcelku jednoduše Steam Deck překonal, stále však neznáme cenu, která může být s ohledem na hardwarovou výbavu mnohem vyšší. Právě cenovka tak nadále zůstává velkou výhodou Steam Decku a je otázka, kdy výrobní náklady ostatních zařízení klesnou tak nízko, aby bylo možné mluvit o instantní náhradě, nad kterou by už hráči nemuseli přemýšlet.
Rádi se ale necháme překvapit, jak na tom nakonec Rog Ally bude, detailní informace by měl přinést nově spuštěný web.
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.