branding
Fortnite, Epic Games, Apple podává protižalobu na Epic Games

Apple podává protižalobu na Epic Games

Požaduje náhradu škod spojených s Fortnitem. Vývojáře označil za falešného Robina Hooda

Zdroj: Epic Games
9. 9. 2020
Název: Fortnite Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , , Žánr: Datum vydání: 25. 7. 2017

Závěr minulého týdne přinesl v rámci kauzy Epic Games vs. Apple další významný posun. Autoři Fortnitu přišli s bezmála 200stránkovým dokumentem, ve kterém mimo jiné žádali soud o udělení příkazu, na základě kterého by měl Apple znovu začít distribuovat Fortnite na svém App Storu. Došlo rovněž k vymezení škod, které měly následným zrušením přístupu k vývojářským účtům Epicu vzniknout a vyjádření obav nad ztrátou značné části zákazníků. Reakce společnosti Apple však přichází ještě před vyjádřením soudkyně Yvonne Gonzalez Rogers a přináší zřejmě jediné očekávané vyústění – vzájemnou žalobu, o které bude s největší pravděpodobností rozhodnuto jediným verdiktem soudu po 28. září, kdy má proběhnout první řízení.

Apple rovněž dodává, že skrze jejich distribuční platformu už autoři Fortnitu vydělali přes půl miliardy dolarů, přičemž za samozřejmé považovali všechny prvky App Storu.

Protižaloba společnosti Apple čítá 67 stran a rétorika právníků je nečekaně silná, když požadavky Epic Games označuje za úmyslné, drzé a nezákonné. „Celá žaloba ze strany Epicu není nic jiného, než hádkou nad penězi. Ačkoliv se Epic staví do role novodobého Robina Hooda, ve skutečnosti jde o miliardovou firmu, která jednoduše nechce platit za obrovskou hodnotu, která leží v App Storu,“ uvádí dokument. Apple rovněž dodává, že skrze jejich distribuční platformu už autoři Fortnitu vydělali přes půl miliardy dolarů, přičemž za samozřejmé považovali všechny prvky App Storu, včetně promování aplikace, zaručenou dostupnost a bezpečnost pro zákazníky. „Požadavky Epicu na speciální zacházení a výkřiky o odplatě nejsou v souladu se zjevným porušením smlouvy a jejich vlastními obchodními praktikami, protože sami přijímají miliardy z provizí od herních vývojářů a svým zákazníkům účtují až sto dolarů za prémiovou měnu V-Bucks [ve Fortnite],“ dodává Apple.

Ani u toho ale dokument nekončí a zavedení přímých plateb ve zmiňované hře označuje jako chladnokrevný a nic než loupež. „Následná kampaň Epic Games – Free Fortnite – se snaží celý scénář přeměnit na jakousi „odplatu“, i když by mělo jít o snahu Applu prosadit své smluvní závazky. Jsme součástí samoúčelného narativu Epic Games,“ vymezují se právníci. V protižalobě proto sami uvádí, že poškozenými je právě Apple a dožadují se náhrady škod, i když ji ani vzdáleně nevymezují. Uvádí však, že App Store je předmětem byznysu a jako takový nabízí zejména spojení vývojářů s miliony zákazníků bez obav o soukromí, bezpečí či funkcionalitu celého systému, což může být přístupem Epic Games a případných dalších následovníků ohroženo.

Co se týče problematické výše provize – obligátních 30 procent, proti kterým Epic Games bojuje – Apple je považuje za standard a odkazuje na stejný přístup Googlu, Amazonu, Steamu nebo Xbox Storu. Naproti tomu Epic Games snížili provizi o více než polovinu, konkrétně na 12 procent a peníze vydělané skrze Fortnite vrací do herního odvětví prostřednictvím investic a poplatků za exkluzivní práva na distribuci konkrétních her. Vyjádření Epicu na popisovaný dokument momentálně není k dispozici.

Nahlásit chybu v článku

17

Napsat komentář

Další články
Nahoru