Minulý týden se rozhořela monstrózní kauza mezi Epic Games a provozovateli předních mobilních distribučních platforem, tedy společnostmi Apple a Google. V předem připravených krocích zpřístupnili vývojáři z Epicu přímé platby za prémiovou měnu v mobilní verzi hry Fortnite, čímž obešli pravidla obou obchodů s cílem poukázat na 30procentní podíl, který náleží oběma provozovatelům z každé transakce uvnitř vlastního ekosystému. Reakcí bylo zamezení dalšího stahování hry z App Storu i Play Storu, na což odpověděl Epic dvojicí žalob, které tento postup napadají. Hru však je možné stále hrát a využívat i ony přímé platby, což se nelíbí zejména Applu. Nově tak hrozí Epicu definitivním zamezením přístupu k vývojářským účtům, což může mít za následek ukončení veškeré podpory dalších aplikací, včetně těch, které nevznikly v Epic Games, ale využívají Unreal Engine. Týkat se to přitom nemá pouze prostoru mobilního operačního systému iOS, ale také desktopového macOS.
Apple removed Fortnite from the App Store and has informed Epic that on Friday, August 28 Apple will terminate all our developer accounts and cut Epic off from iOS and Mac development tools. We are asking the court to stop this retaliation. Details here: https://t.co/3br1EHmyd8
— Epic Games Newsroom (@EpicNewsroom) August 17, 2020
„Po odstranění Fortnitu z App Storu kvůli možnosti přímých plateb teď bitva eskaluje. Apple hrozí odstraněním Epic Games z programu Apple Developer, čímž zamezí další vývoj [aplikací] pro iOS a Mac, pokud Epic nesloží své zbraně do 28. srpna,“ informuje Forbes. Následky přitom mohou být zničující, vzhledem k množství aplikací, které využívají nástroje Epicu a staví na nich svůj byznys. To si společnost Tima Sweeneyho plně uvědomuje a pochopitelně se proti stanovenému ultimátu brání žádostí o dočasný soudní zákaz tohoto konání, aby nedošlo podle slov právníků Epicu k nenapravitelnému poškození reputace a obchodních aktivit. „Nejen, že byl Fortnite odstraněn z App Storu, teď hrozí také útok Applu na celý byznys Epic Games ve zcela nesouvisejících odvětví. Pokud zůstane [útok] bez povšimnutí, způsobí nenapravitelnou škodu na reputaci Epicu u hráčů Fortnite a může být katastrofou pro budoucí oddělené fungování Unreal Enginu,“ píše se v dokumentu.
Tato situace navíc může nastat bez ohledu na budoucí verdikt soudu ohledně celé záležitosti kolem Fortnitu a přímých plateb, tedy i za předpokladu, že by spor Epic Games vyhrál.
Pokud soud nevyhoví žádosti Epic Games, může skutečně dojít na bezprecedentní situaci, kdy bude kvůli jediné hře v ohrožení nedozírný počet aplikací a navázaných podnikatelských aktivit. Neznamená to sice, že by 28. srpna mělo přestat fungovat vše, co běží na Unreal Enginu, stačí však jakýkoliv další update iOSu nebo macOSu, který do fungování takových aplikací vstoupí a vývojáři už nebudou mít pravděpodobně možnost, jak svůj software opravit a zpřístupnit i v budoucnu. Tato situace navíc může nastat bez ohledu na budoucí verdikt soudu ohledně celé záležitosti kolem Fortnitu a přímých plateb, tedy i za předpokladu, že by spor Epic Games vyhrál. Vše se totiž může táhnout dlouhé měsíce a mezi tím už budou vývojáři nuceni v zájmu zachování vlastního příjmu přejít na jiný, plně podporovaný engine, což opět dopadne na Epic Games v podobě ztráty.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Epic mohl rovnou Apple/Google zažalovat a nedělat z toho takovouhle šárádu a zatahovat do toho další vývojáře.
Epic veřejně deklaruje tento postoj, to máš pravdu, ale cílem je dle mého názoru jednoduše marketing, nebo-li použít veřejné mínění jako páku pro vytvoření tlaku jak na Apple, tak na státní instituce, které budou rozhodovat o tom, zda vykazují technologiční/e-commerce giganti jako Apple, Google a Amazon známky monopolu. Pokud oblékne Epic svoji snahu o vyšší výdělek do hoodovského kabátku a pohádce o zlé korporaci která si uzurpuje neskutečných 30% (což je wide industry standard a v podstatě to jsou skvělé podmínky – věděli jste, že např. kina musí ze svých tržeb už desítky let odvádět distributorům 50%?), dělá ze sebe oběť, kterou není. Epic vydělal na iOS a Google Play miliardy a jeho hlavním cílem je vydělat svým investorům více miliard – end of story.
Dále Epic vědomě zamlčuje, ne-li přímo lže, když uvádí, že na App Store není možné platit jinak než přes systémy Applu – není to pravda. Podle pravidel App Store můžete mít vlastní platební systém, např. na svých webových stránkách – jen na něj nesmíte přímo z App Store odkazovat, což je myslím dosti logické – chtěl bych vidět, jak Albert ponechá ve svých regálech cedulku od svých dodavatelů „TENTO PRODUKT KOUPÍTE V BILLE O 10% LEVNĚJI“. Namátkovým příkladem budiž moje oblíbená Audiotéka – když mi nevadí jít na jejich web, knížku si pořídím tam a objeví se mi přímo v aplikaci na mobilu – ušetřil jsem 30%. Zdůrazňuji, že pokud by zde oněch 30% nebylo, knížky nebudou levnější – budou stát tolik, kolik dovolí trh a ten s 30% evidentně problém nemá
Stejným způsobem Epic zachází s fakty o ceně – líbivá pohádka o tom, že my vám teď zlevníme vše o 30%, když nám Apple a Google nebudou účtovat pohádky je směšná a naivní. Podívej se, jak to vysvětluje Jirka ve vidcastu. Faktem je, že kdyby Epic chtěl, mohl svým zákazníkům slevit 30% klidně už teď a ukrojit si tak ze svého zisku. Proč to neudělal? No která společnost si bude chtít ukrajovat ze svého zisku Takže i kdyby nakrásně oněch 30% zmizelo, garantuji, že do pár let budou zpět, ale v kapse Epicu Tak prostě funguje trh – kde je možnost vytvořit zisk, tam se najde někdo, kdo jej vytvoří a je to zcela v pořádku – tohle je kapitalizmus.
V téhle kauze nejsou žádné hodné a zlé strany – je tu parta gigantů, kteří se hádají o peníze a my jako hráči bychom neměli mít sympatie pro žádnou z těchto společností, protože v každém případě si na žádné z těchto peněz nesáhneme – potenciální zisk který tu bude k dispozici vždy někdo shrábne. Ale pokud mám vybrat z této trojce toho nejméně sympatického a nejvíce pokryteckého, je to za mě rozhodně Epic. A v každém případě si stojím za tím, že takovou věci má vyřešit sám trh, ne soudce s porotou.
Dále myslím, že je zcela v pořádku, pokud výrobce zamkne svůj operační systém – děje se to tak ve stovkách případů a z mnoha důvodů, do kterých tu asi nemá cenu zabíhat. Nemyslím si, že by do tohoto měla státní instituce za současné situace mluvit – ještě donedávna tu bylo několik operačních systémů a to, že se teď uchytily jen 2 je známka konkurenčního boje a náročnosti takového biznisu. Není to veřejný majetek, ani právo. A není to monopol. To je ale asi na úplně jinou diskuzi
Market share of mobile operating systems 2020:
Android: 74,6%
iOS: 24 %
Market share of desktop operating systems 2020:
Windows: 88,14%
MacOS: 9,33%
Pane jo, Apple teda všechny drtí svým monopolem 🙂
https://gs.statcounter.com/os-market-share/mobile/united-states-of-america
Co se týká desktopu, tak tam Epic nikoho nežaluje, a podle mě nepředpokládal, že by se pomsta Applu mohla přelít i do tohoto segmentu. A tam taky nikdo nic o monopolu netvrdí, narozdíl od mobilů máme na desktopu slušně otevřené prostředí, kde zařízení není zamknuto do ekosystému jediného výrobce.
Jako promiň, ale pokud někdo poruší podmínky a tady se jedná o podmínky využívání vývojářského účtu, tak je prostě poruší. A nevím proč by za to neměl být potrestán.
Vážně by si někteří lidé měli sundat klapky. Chápu vývojáře, že chtějí větší profit. Já jako zákazník bych byl také radši, jelikož bych měl nákupy levnější. Ale také chápu stranu Applu. A pokud by to Epic podal normálně, šlo mu o dobro vývojářů a zákazníků, tak bych za nim stál. Ale pokud se chová takhle pokrytecky, tak fakt ne..
Tato akce mi nepřijde jako msta. Ne tak zcela, abych to dodal. Zprvu byl vyřazen Fortnite z jasného porušení podmínek App storu. Kdežto teď Apple podrobil kontrole vývojářský účet Epicu, který taktéž porušil podmínky, ale vývojářského programu. Takže je to porušení jiných podmínek. Můžeme se bavit jestli by se tohle stalo i kdyby tady žádná žaloba nebyla. Nejspíše ne, protože by to nekontrolovali nebo to neřešili kvůli velikosti Epicu. Ale mají na to právo a Epic si ta může prostě sám. Je to stejný jako, když Epic je X let na platformě, 3 roky mu Fortnite na té platformě vydělává miliardy a když si nasosá dost, tak se ozývá. Mě třeba přijde za hranou tohle.
To že Epic vydělal na iOS miliardy a teprve teď se ozývá mi nepřijde jako nic špatného. Epic vydělal miliardy a Apple taky vydělal miliardy. Ale Epic je nevydělal *díky* Applu. Vydělal je díky sobě na zařízeních Apple, a ještě odvedl trojdesátek do kasy Applu. To je jako argumentovat, že Photoshop nebo Chrome jedou na Windows, a tak za svůj výdělek vděčí Microsoftu. Nevděčí, prostě jenom jedou na jejich OS. Kdyby měl Apple otevřený ekosystém, tak Epic vydělá úplně stejně. Kdyby místo Applu jsme tu měli firmu Potato, tak vydělá úplně stejně. Není nic, za co by Applu potřebovali být vděčni. Naopak, mají úspěšný byznys, ze kterého odsává 30% Apple jenom kvůli tomu, že má klíče k zařízení, a přitom jim nic nepřináší (distribuci softwaru by si zvládli udělat sami, stejně jako u Googlu nepotřebovali jít skrz Play Store). A to je nefér, tvrdí. A mě to přijde taky nefér.
A Epic se neozývá *až teď*. Tim Sweeney o tom mluví celou dobu, celou dobu předsvědčuje, vyjednává, argumentuje. Až teď se rozhodli, že už není jiná možnost než jít k soudu.
Je prostě hloupost říct, že apple si sosá 30% a hovna dělá. Ano možná Epic není ten který potřebuje vylepšené vývojářské programy, atd. Ale furt je tu nějaká zaručená stabilita, bezpečnost, reklama, podpora, atd. Za kterou si ty % účtují. Zdarma to dělat nikdo nebude.
Ale ano ozývá se až teď. Ono mluvit o tom, že se mi nelíbí to a to a konat, až po X let to pouze poukazuje. Tu žalobu mohli podat okamžitě, ale proč to neudělali? Protože na tu dobu byli prostě malinký. Tim Sweeney mluví o spoustě věcí, ale nikde jsem neviděl důkaz o jeho jednání a že to bylo zamítnuto ze strany applu.
Teď by mě zajímalo, jak by se řešila bezpečnost aplikací, plateb, atd., když by app store byl otevřený? Beztak nijak a bylo by to na majiteli obchodu. Takže nastane jeden problém, druhý problém. Každý u někoho jiného a budeš to muset řešit někde jinde? Kde budeš mít jistotu platebních bran? Takhle by se dalo pokračovat dále. Pokud Epic chce tak moc otevřený systém, tak si může udělat vlastní. Další otázka je proč brečí Epic, když sám jeho obchod a API nejsou otevřený? Není to pokrytecký?
Snaží se Epic pomoct vývojářům a uživatelům? To si vůbec nemyslím. Na oko to tak vypadat může a z tohoto by hlavně těžili vývojáři, což chápu, že za nimi stojí. Ale pokud by Epicu vážně šlo o blaho vývojářů a uživatelů, tak by žalobu měl směřovat na nemožnost alternativní platební metody a tedy na snížení %. Ale on apeluje na otevření systému a umístění vlastního obchodu, tedy 100% zisků. Tak jaký blaho ostatních..Chtějí si nahrabat co nejvíc jako Apple nebo Google.