Když včera vpodvečer našeho času dorazila zpráva o odkladu PC verze The Last of Us Part I, připomněl jsem si, s jakou oblibou podobná nepříjemná oznámení firmy nechávají na konec pracovního týdne, aby už na ně nestačil nikdo moc reagovat nebo se příliš ptát. Ostatně podobný scénář se opakoval jen pár týdnů poté, co jsme se v pátek večer dozvěděli, že definitivně skončí hra Marvel’s Avengers od studia Crystal Dynamics.
Neodmlčí se jen multiplayerové servery problematického titulu, jak byste možná čekali, ale fungovat už nebude ani jeho příběhová kampaň pro jednoho hráče, kterou vytvořilo finské studio Remedy Entertainment
To jsem ovšem ještě netušil, že o pár hodin později dojde další podobné oznámení. Jako blesk udeřila zpráva, že skončí first person akce CrossfireX pro Xbox One a Xbox Series, která vyšla ani ne před rokem – teprve loni 10. února. Neodmlčí se přitom jen multiplayerové servery problematického titulu, jak byste možná čekali, ale fungovat už nebude ani jeho příběhová kampaň pro jednoho hráče, kterou vytvořilo finské studio Remedy Entertainment (Max Payne, Alan Wake, Quantum Break, Control). Vydavatel chce zjevně za celým projektem zabouchnout dveře.
Obě části se definitivně rozloučí 18. května. Do hry už nepřibude žádný nový obsah a prodej na Xbox Storu už byl pozastaven. V případě nákupů, které hráči učinili během posledních 14 dní, je možné požádat o vrácení peněz. Jinak ale ne. Je proto opravdu bizarní, že po 18. květnu už se hráči nedostanou ani k singlu rozdělenému od počátku na dvě části, i když za něj zaplatili. Tým stojící za hrou jen lakonicky konstatuje, že máme čas hru dokončit do té doby. S ohledem na platící zákazníky to není příliš fér a je to i rána pro snahu uchovávat příběhové hry pro budoucnost.
Multiplayer byl naopak free-to-play a stáli za ním původní autoři značky Crossfire z jihokorejského studia Smilegate Entertainment. To se rozhodl ukončit podporu titulu, protože nebyl tam, kde si jej firma představovala. Autoři o tomto rozhodnutí hráče informují podle vlastních slov s hlubokým zármutkem. Na titulu prý neúnavně pracovali a věnovali se mu i po vydání, aby na něj mohli být pyšní. Rozhodnutí to podle nich nebylo snadné. Vývojáři také ocenili hráče, kteří jim pomáhali. Poděkovali všem, kdo CrossfireX hráli. Moc se jim za to ale neodvděčili.
Zjevně není náhoda, že před pár dny bylo oznámeno, že z Game Passu zmizí první část singlové kampaně s podtitulem Operation Catalyst. Tu druhou nazvanou Operation Spectre už si ale i předplatitelé museli koupit za své. Už to bylo v době vydání divné, protože nešlo o epizodické model. Obě části vyšly současně. K rozdělení nebyl žádný praktický důvod. Smilegate teď říká, že doufá, že si fanoušci titul užijí, než skončí, a že jsou vděční za jejich podporu.
Remedy na příběhové části pracovali už od roku 2016 a pohání ji jejich engine Northlight.
Je to tak hořká tečka za příběhem, který se příliš nepovedl. Xbox exkluzivní spin-off úspěšné série Crossfire měl být velkou událostí, ale recenze byly nepříznivé a na hru se sneslo množství kritiky. Jen Remedy přitom na příběhové části pracovali už od roku 2016 a pohání ji jejich engine Northlight. Navzdory tomu jsem loni v únoru šel trochu proti proudu a tvrdil, že kampaň CrossfireX není tak strašná, jak se o ní říká. Příběhový singl od Remedy se podle mě trochu nešťastně svezl na oprávněné kritice multiplayeru, i když mu škodila tuctovost. V nastalé atmosféře bylo mnohem snazší si do titulu kopnout.
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.