Adaptivní ovladač od Microsoftu umožnil v uplynulých letech mnoha hráčům s nejrůznějšími hendikepy naplno si užít videohry, a to nejen na konzoli Xbox, ale také na dalších platformách, včetně PlayStationu či Switche, byť ne vždy s oficiální podporou. Bez ohledu na to, adaptivní ovladač slaví obrovský úspěch už od svého uvedení na trh v roce 2018 ovladač a nikdo jeho existenci nemůže zpochybnit. Viceprezidentka Microsoftu pro Windows a zařízení Robin Seilerová nicméně prozradila v rozhovoru pro magazín The Verge, že to byl v zárodku právě redmondský gigant, který neviděl v zařízení příliš zářnou budoucnost a nechybělo prý málo k tomu, aby nikdy nespatřil světlo světa.
„Ovladač, který měl umožnit hraní každému hráči bez ohledu na jeho tělesný stav, se objevil na vyřazovacím seznamu,“ prozradila Seilerová. Důvodem nebylo nic jiného nežli peníze, protože Microsoft při posuzování rozpočtů zjistil, že přístupný gamepad by příliš nezapadal do přísně nastavené finanční politiky. Naštěstí pro zákazníky zvítězila v Redmondu lidskost nad zajištěnými finančními výsledky, když si týmy napříč divizemi Xbox a Surface řekli, že právě adaptivní ovladač je to, co je pro svět skutečně důležité. Jak prozradila Seilerová, její oddělení si uvědomovalo, že tentokrát musí upozadit příjmy, a naopak je nutné umožnit všem hráčům, ponořit se do videoherních dobrodružství tak pohodlně, jak jim jejich hendikep umožňuje.
Lidé mohou vděčit za vznik adaptivního ovladače pro Xbox designérovi Spenceru Allenovi, který je ochrnutý od hrudníků až k nohám, a výzkumníkovi Microsoftu Bryci Johnsonovi. Allen byl autorem několika prototypů, které se postupně zdokonalily, až vznikla dnes už dobře známá verze. Vynález si získal velkou oblibu u komunity hardwarových nadšenců, kteří pomocí svých modů dokazují, jak variabilní ovladač ve skutečnosti je, a jak jsme uvedli výše, umožnili jeho připojení i ke konkurenčnícm systémům.
Rovněž se díky adaptivnímu gamepadu změnil postoj Microsoftu vůči přístupnosti. Společnost si uvědomila, že tuto problematiku nelze přehlížet a zaměřila se na vývoj bezbariérových zařízení. Dokonce vytvořila specializovanou technickou laboratoř, v níž se vytváří prototypy hardwaru, který má zlepšit přístupnost. „Ukázalo se, že pokud se zaměříte na přístupnost, často vytvoříte produkt, který zlepší život všem,“ řekl v rozhovoru pro The Verge vedoucí výzkumu a designu pro Windows a zařízení Ralf Groene. „Být v tomto ohledu inkluzivní je pro nás velmi důležité,“ dodal.
Jelikož má Microsoft širokou škálu zákazníků, je podle Groena hlavní, aby dokázal vytvořit dostupnější výpočetní techniku, která bude hezky vypadat, ale taky se jednoduše používat. V tomto ohledu vznikají i méně viditelné změny, které však ulehčují ovládání či manipulaci s jednotlivým hardwarem. Jde například o lépe čitelné klávesnice nebo vylepšené obaly produktů, jež se snadněji otevírají. V Microsoftu také vynalezli adaptivní sadu pro laptopy Microsoft Surface, vhodnou pro osoby, které mají potíže s ovládáním klasické klávesnice a myši. Tato přizpůsobitelná sada se dostala na americký trh nedávno spolu s novými zařízeními řady Surface, přímo v České republice ale zatím dostupná není.
Groene na závěr dodal, že se dosud soustředili na plnění cílů v přístupnosti zejména skrz doplňková zařízení, ale od teď by se měly tyto vychytávky stát ústředním prvkem operačních systémů, což by přístupnost mělo ještě podpořit.
Create a setup unique to you with your choice of Microsoft adaptive accessories, developed for people who have difficulty using a traditional mouse and keyboard and anyone who wants to increase their PC productivity. pic.twitter.com/8EOIK5NtVX
— Microsoft Surface (@surface) September 27, 2022
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.