Activision uspěl ve sporu s výrobci cheatů

Activision uspěl ve sporu s výrobci cheatů

Zprostředkování podvádění v Call of Duty přijde 13 společností na 14,4 milionů dolarů

Zdroj: Activision
30. 5. 2024

Federální soud v Kalifornii rozhodl ve prospěch Activisionu v rámci sporu se 13 společnostmi, které se zabývaly výrobou a distribucí cheatů pro hry ze série Call of Duty. Subjekty jako EngineOwning nebo Garnatz Enterprise tak budou muset společně zaplatit autorům série 14,4 milionů dolarů coby náhradu škody a přirozeně i všechny soudní náklady, které se od roku 2022 vyšplhaly na nemalou částku bezmála 300 tisíc dolarů. Soud rovněž podle očekávání rozhodnul, že provoz všech webových stránek, které jednotlivým subjektům zprostředkovávaly distribuci cheatů, musí být ukončen, resp. jeho vlastnictví přejde na Activision.

V rozhodnutí soudu z 28. května (přes The Verge) se uvádí, že od července loňského roku obžalovaní žádným způsobem nereagovali na výzvy soudu a nedostavili se ke slyšení. Nikdo proto nic nenamítal proti stanovené částce, která má posloužit jako náhrada škody zejména v podobě poškozené reputace ze strany komunity hráčů Call of Duty. Naráží se tím zejména na zhoršení celkového zážitku ze hry ve chvíli, kdy se v zápasech objevují cheateři, což je něco, na co jste nepochybně sami v multiplayerových hrách narazili.

I po verdiktu soudu se můžete podívat na oficiální stránky EngineOwning, které stále fungují coby digitální pomník toho, jaké cheaty bylo možné zakoupit. Jen pro Call of Duty bylo možné pořídit podporu pro automatické zaměřování nebo střelbu, přirozeně jste si mohli zakoupit také wallhack v podobě boxů znázorněných kolem ostatních hráčů a viditelných skrze všechny překážky, nechyběla ani možnost zakoupit si radar, na kterém jste viděli všechny hráče, případně si klepnutím peněženky o stůl vypnout jakýkoliv zpětný ráz nebo schovat všechny prvky nekalé „podpory“ ve streamovacím softwaru, aby vás neodhalil nikdo z diváků. Podlé, ale po nějakou dobu funkční, bohužel.

Není to ale pouze Call of Duty, které si může oddechnout – EngineOwning ovlivňoval také hraní Counter-Striku nebo Battlefrontu, a to už od roku 2014, jak se k tomu ostatně i stránka hrdě v úvodu hlásí. Pokud vás zajímá cena, pochopíte, že lidé, kteří podvádí ve videohrách (!), jsou jednoduše zoufalí. Třídenní přístup k cheatům vyšel na 5 eur, přístup na dobu tří měsíců pak na neuvěřitelných 140 eur. Jinak též necelých 3500 korun za to, že v multiplayerové hře trefíte víc nepřátel a možná se i dostanete na první místo v tabulce zápasu, který trvá jednotky minut. A samozřejmě i s rizikem, že váš účet nebo dokonce kompletní přístup ke hře z „infikované“ IP bude odepřen…

Nahlásit chybu v článku

1

Napsat komentář

Další články
Nahoru