Od loňského července se vleče spor mezi společností Activision Blizzard a kalifornským Úřadem pro spravedlivé pracovní podmínky. O kauze jsme vás na stránkách Vortexu pravidelně informovali, protože její rozuzlení i následky by mohly sloužit coby precedent pro další podobné spory, resp. způsoby jejich řešení. K finálnímu verdiktu však spor nespěje, Activision Blizzard mezi tím vyřešil další řízení s federální komisí EEOC a i s přihlédnutím k probíhající akvizici ze strany Microsoftu se chce jednoduše hnout z místa.
Úřad však v uplynulých měsících předkládal další požadavky, které znesnadňovaly řešení celé kauzy, a čelil rovněž obvinění ze střetu zájmu, když dva bývalí zaměstnanci EEOC měli za DFEH řešit právě spor s Activisionem. To zákony neumožňují a Activision loni v říjnu doufal, že právě na tomto argumentu řízení zastaví. Je však polovina května, nic významného se mezi oběma stranami neodehrálo už několik týdnů, a tak Activision Blizzard zkouší spor ukončit žádostí adresovanou příslušnému soudu.
Activision calls for court to dismiss DFEH lawsuit, claiming agency failed to investigate properly and has unfairly damaged the publisher’s reputationhttps://t.co/ul7dQ5u1k6
— GamesIndustry (@GIBiz) May 11, 2022
Jak informuje portál Games Industry, Activision Blizzard žádá vrchní soud v Los Angeles, aby zastavil žalobu za obtěžování a diskriminaci, která byla na společnost podána loni v létě. Jako důvody předkládá několik obvinění ohledně způsobu, jakým zmiňovaný úřad postupoval, ovšem nikoliv pouze během vlastního sporu, ale také v době před podáním žaloby. Activision Blizzard totiž uvádí, že se pracovníci DFEH žádným způsobem nevyjádřili k poznámkám, které měl vydavatel ke způsobu vyšetřování. Dále Activisionu vadí, že byla fáze zjišťování „skutečného stavu věcí“ na pracovišti ukončena předčasně, tedy bez zahrnutí dalších poskytnutých informací, čímž došlo k porušení vlastních podmínek DFEH, kvůli čemuž má být celá žaloba neoprávněná.
„Navrhujeme zamítnutí stížnosti DFEH, protože úřad porušil svá vlastní pravidla, jednal ve zlé víře a podkopal svou pravomoc podat žalobu. Náš návrh přichází jen několik dní poté, kdy jsme se připojili k EEOC a postavili se proti šestému pokusu DFEH narušit naše vzájemné federální urovnání,“ vysvětluje právní oddělení Activisionu a připomíná, že spor s EEOC byl ukončen mimosoudní dohodou, jejíž součástí bylo i založení fondu na podporu obětí obtěžování na pracovišti. Na vybudování bezpečnějšího a inkluzivnějšího pracoviště se tak podle Activisionu už několik měsíců ve spolupráci s EEOC pracuje a další intervence údajně není třeba. Vydavateli se také nelíbí, že DFEH vůbec řeší obtěžování, když má být v kompetenci úřadu posuzovat například jen diskriminaci na základě pohlaví, která se však týká způsobu odměňování či povyšování. „Žaloba DFEH nespravedlivě poškodila naší pověst a podkopala důvěru veřejnosti,“ uzavírá Activision a bude čekat na rozhodnutí soudu.
Podrobnější vyjádření DFEH není v tuto chvíli k dispozici, jedinou reakcí byl příslib, že DFEH odpoví vlastní žádostí o vyrozumění adresovanou stejnému soudu.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.