Ačkoli se společnost Sony dlouho stavěla k různým předplatitelským službám poměrně chladně, viz třeba počáteční zbytečný odpor vůči programu EA Play, a s částečnou výjimkou PS Now nenabízí žádnou alternativu Game Passu, mohlo by v tomto ohledu dojít k velkému obratu. Naznačuje to Jason Schreier v článku na Bloombergu, kde tvrdí, že PlayStation plánuje novou předplatitelskou službu podobnou Game Passu, která by spojila výhody PS Now a PS Plus. Odvolává se přitom klasicky na nejmenované zdroje a dokumenty.
Služba s kódovým označením Spartacus by měla za měsíční poplatek umožnit hráčům na PlayStationu přístup ke katalogu moderních i starších her. Předplatné by mělo fungovat na PS4 a PS5. Služba údajně může začít fungovat už na jaře a jak už bylo řečeno, propojí PlayStation Plus a Now. Samostatný program PS Plus by zřejmě zůstal. Detaily se v tuto chvíli prý stále ladí, ale samozřejmostí novinky by byly všechny výhody PS Plus. To znamená multiplayer, hry zdarma každý měsíc a nějaké slevy. K nim by přibyl velký katalog her na PS4 a postupně by se rozrůstal seznam titulů i pro PS5. Třetí výhodou by pak byla rozšířená dema, streamované verze a katalog klasik z PS1, PS2, PS3 a PSP.
Sony zatím nijak tyto spekulace nekomentovala, a to ani na dotazy dalších médií. Bloomberg podotýká, že ačkoli se PlayStationu dobře daří na poli konzolí, s předplatným možná zaspal za konkurencí. Game Pass si na Xboxu i PC získává stále větší oblibu, neustále rozšiřuje svou nabídku i díky četným akvizicím studií a láká další předplatitele. Ve verzi Ultimate navíc nabízí i streamování z cloudu a hry v rámci programu EA Play k tomu.
Game Pass slaví takový úspěch mimo jiné proto, že nabízí všechny nové atraktivní hry od Microsoftu včetně exkluzivit a často na Day 1 uvádí i tituly od ostatních vývojářů a vydavatelů. To Sony nemusí mít v plánu a katalog nové služby by mohl víc odpovídat složení PS Now.
Sony se naopak opakovaně v minulosti vyjádřila v tom smyslu, že takový program jim nedává smysl s ohledem na jejich first party produkci a její nákladnost. Jim Ryan ho doslova označil za neudržitelný, protože jejich exkluzivity stojí přes 100 milionů dolarů. Game Pass zpochybňoval i bývalý vysoko postavený manažer PlayStationu Shawn Layden. Microsoft se naopak několikrát bránil s tím, že program je zcela životaschopný a vyplatí se.
Problémem je určitě i skutečnost, že třeba služba PlayStation Now u nás není oficiálně podporována, takže případný její upgrade by musel jít ruku v ruce s rozšířením regionů, kde je služba dostupná. Neméně důležitou roli by ale hrál právě i přístup k first party hrám. Game Pass slaví takový úspěch mimo jiné proto, že nabízí všechny nové atraktivní hry od Microsoftu včetně exkluzivit a často na Day 1 uvádí i tituly od ostatních vývojářů a vydavatelů. To Sony nemusí mít v plánu a katalog nové služby by mohl víc odpovídat složení PS Now. Pak by dávalo smysl, proč třeba k předplatnému změnil japonský gigant názor. A nemusí v něm tedy nutně vidět stejná rizika.