branding
Gary Bowser se přiznal k prolomení ochran Switche

Gary Bowser se přiznal k prolomení ochran Switche

Zpřístupnil nelegální hraní her na konzolích od Nintenda. Teď nabízí odškodné 4,5 mil. dolarů

Zdroj: Nintendo
2. 11. 2021

Hackerská skupina vystupující pod označením Team-Xecuter prodávala od roku 2013 softwarové i hardwarové řešení, které zpřístupňovalo hraní nelegálně získaných kopií her na konzolích od Nintenda. Ačkoliv členové zmiňované skupiny vždy tvrdili, že podporují pouze homebrew scénu a právo zákazníků nakládat s vlastním majetkem, Nintendo vnímalo celou situaci odlišně. Po dobu několika let ve spolupráci s policejními orgány po skupině pátralo a pomyslná past sklapla v průběhu loňského roku, když se do vyšetřování pustily i Spojené státy. Dopadeni byli dva členové – Francouz Max Louarn a Kanaďan Gary Bowser – kteří byli po dobu uplynulého roku drženi ve vazbě a čekali na soudní řízení. Nyní čelí obvinění z jedenácti trestných činů, a pokud by byli shledáni vinnými, hrozilo by jim až 20 let vězení. I z toho důvodu se Gary Bowser rozhodl přiznat ke dvěma bodům obžaloby, tedy obchodování se zařízeními určenými k prolomení ochran konkrétního hardwaru, resp. spiknutí za účelem obcházení technologických opatření – a nabídl Nintendu, že uhradí škodu ve výši 4,5 milionů dolarů.

Bowser také slíbil, že pomůže policii lokalizovat zbývající členy hackerské skupiny a hodlá spolupracovat i v dalších záležitostech, bude-li to třeba, což by mu mohlo před soudem pomoci. Obžaloba na to konto souhlasila, že Bowsera zprostí všech dalších obvinění, ale soudce upozornil, že i tak hrozí hackerovi vězení. Trest odnětí svobody by se pohyboval ve výši až pěti let za každé obvinění, takže by i tak musel Gary Bowser počítat s tím, že jeho nelegální činnost bude mít tento následek. V dohodě o přiznání viny se navíc vysvětluje, že se Bowser nepodílel jen na činnosti Team-Xecuter, ale také Axiogame.com či Maxconsole.com, a to od června 2013, až do svého zatčení loni v září. Je proto otázkou, jak bude soudce na celý případ nahlížet a nakolik shovívavý při určování výše trestu bude.

Sám Bowser byl navíc vůdčí osobností celé skupiny, když vedle web Maxconsole, staral se o marketing i zákaznickou podporu a spravoval knihovnu 13 630 nelegálních kopií her.

Faktem totiž zůstává, že skupina – ať už vystupující pod jakýmkoliv jménem – prodávala ve velkém nelegální zařízení, která obcházela standardní ochrany konzolí od Nintenda a umožňovala spouštět nelegální kopie her. Týkalo se to konzolí Switch, 3DS, SNES Mini a také PlayStationu Mini s tím, že nejprodávanějšími zařízeními byly modčipy SX Pro a SX OS, umožňující hraní her na dosud poslední konzoli japonského výrobce. Sám Bowser byl navíc vůdčí osobností celé skupiny, když vedle web Maxconsole, staral se o marketing i zákaznickou podporu a spravoval knihovnu 13 630 nelegálních kopií her. Z druhé strany se pak z dokumentu o přiznání viny Garyho Bowsera můžeme dočíst, že Nintendo už v roce 2018 aplikovalo aktualizovaná technická opatření, která brání hacknutí konzole pomocí zmiňovaným čipů, o čemž se dosud pouze spekulovalo. Bez ohledu na to si Team-Xecutor měl přijít přinejmenším na desítky milionů dolarů, z čehož přibližně 320 tisíc dolarů proudilo každoročně do kapsy Garyho Bowsera.

„Představte si, že by vám někdo ukradl něco, co jste vynalezli, a pak to prodával zákazníkům po celém světě. Přesně to dělal Team-Xecutor,“ říká pak k případu Raymond Duda z FBI, která se pochopitelně žalobou hackerů zabývala. „Je to dokonalý případ toho, proč si FBI stanovila prevenci krádeží duševního vlastnictví jako svou prioritu. Tato zatčení by měla potenciálním pirátům vyslat signál, že FBI nepovažuje tyto zločiny za hru,“ dodává Duda. V případě Nintenda nejsou podobné snahy o exemplární potrestání nic výjimečného – společnost už v minulosti ostře vystupovala proti provozovatelům stránek s nelegálními kopiemi her a uvalila na ně skrze soud mnohamilionové pokuty. Jedním z nejznámějších je případ manželského páru, který provozoval portály LoveROMS a LoveRETRO, kvůli čemuž jim byla následně uložena pokuta ve výši 12 milionů dolarů.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru