Jednou z miniher, kterou si můžete zahrát ve Far Cry 6, jsou kohoutí zápasy. Doplňují například hraní domina nebo rybaření a jsou jedním z prostředků, jak vydělat ve hře nějaké peníze a zajistit si suroviny pro výrobu zbraní. Jednotlivé zápasy jsou navíc přímo ovladatelné a s nadsázkou připomínají bojovky tradičního střihu, jako je například Mortal Kombat nebo Street Fighter. Na vše je pak ještě přilepen systém získávání lepších bojovníků kohoutů a získávání reputace napříč kohoutími arénami, což zní docela propracovaně a ve skutečnosti tomu tak je, osobně jsem však kohoutím zápasům nepřikládal velkou váhu a přistupoval k nim stejně jako k ostatními zmiňovanými minihrám. Faktem ovšem zůstává, že v řadě zemí jsou kohoutí zápasy zakázány zákony na ochranu zvířat proti týraní a bylo v podstatě jen otázkou času, než se proti jejich výskytu ve Far Cry 6 někdo ohradí.
Glorifying a bloodsport is a #FARCRY from entertainment.
Real roosters in cockfights are fitted with sharp spurs that tear through FLESH & BONE, causing agonizing & fatal injuries.
PETA & @PETA_Latino are urging @Ubisoft to replace @FarCrygame‚s horrific minigame! pic.twitter.com/srjoLUo7j6
— PETA (@peta) October 7, 2021
Jako první se ozvala organizace PETA, konkrétně její jihoamerická větev, která vyjádřila nespokojenost s přístupem vývojářů z Ubisoftu a volá po odstranění kohoutích zápasů ze hry. „Přeměna tak strašlivého krvavého sportu, jako jsou zápasy kohoutů, na videoherní zápas ve stylu Mortal Kombat, má daleko ke skutečné inovaci,“ zní vyjádření PETA Latino, které se už v závěru minulého týdne objevilo na oficiálních stránkách organizace. „Kohouti používaní v zápasech jsou vybaveni ostrými ostruhami, které trhají maso a kosti, takže způsobují mučivá a smrtelná zranění,“ dodává PETA, která ale na tomto místě mluví spíše v obecné rovině. Nadsázka, se kterou jsou zápasy prezentovány ve Far Cry 6, včetně skutečnosti, že nedochází ke smrtelným zraněním jednotlivých kohoutů, má téma velmi jasně zlehčovat.
Přesto organizace PETA Latina vyzývá Ubisoft, aby tuto „odsouzeníhodnou minihru nahradil hrou, která nebude oslavovat krutost“ a žádá, aby byla náprava sjednána co nejdříve pomocí nějakého patche. Žádost má ale samozřejmě jen doporučující charakter a Ubisoft se k ní dosud nevyjádřil. Objevují se však mezi fanoušky i názory, které v souladu s vyjádřením PETA žádají o řádné promyšlení, jestli je zařazení popisované minihry šťastným řešením a zda Ubisoft v souladu se svým přístupem k vývoji her nepopírá skrze bojující kohouty sám sebe. Větší část reakcí ale vyjadřuje nepochopení nad tím, co organizaci na ochranu zvířat vlastně vadí, když se jedná jen o digitální kohouty, jejichž živé předobrazy jistě k žádné újmě nepřišly. Nejčastěji zaznívá, že jde jen o hru nebo že vývojáři sami v úvodu deklarují, že jejich dílo je čistě fiktivní, na což ale PETA nedbala ani v minulosti a ostře se vymezovala vůči dalším titulům od Ubisoftu i jiných vývojářů a vydavatelů.
Například v době vydání Assassin’s Creed 4: Black Flag volala po zákazu virtuálního lovu velryb. V případě Call of Duty: World At War zase bila na poplach kvůli ochraně psů, které bylo možné ve hře zastřelit. A nechvalně se organizace mezi hráči proslavila tím, když za závadnou označila také sérii s Pokémony. Naštvání na vývojáře z Nintenda navíc došlo tak daleko, že PETA vytvořila svou vlastní parodickou hru Pokémon Black & Blue, ve které jsou jednotlivé příšerky pod poměrně příšernými útoky ze strany svých lidských otrokářů a zpět bojují například peticemi nebo osvětou, což není zrovna efektivní…
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
A pak to budu chtít zažít v reálu. Koupím skutečného kohouta, atd. atd.
Ne vážně… Já byl jako dítě u babičky na dvorku napadán dvěma kohouty… Takže za mě s těmi bestiemi by nemělo být žádné slitování… 😀