Žaloba, kterou na společnost Activision Blizzard podal Úřad pro spravedlivé pracovní podmínky v Kalifornii, rozpoutala další obrovskou kauzu ohledně firemní kultury a přístupu k ženám ve videoherním odvětví. K závažným nařčením, která měl následně komentovat interním e-mailem i prezident J. Allen Brack, se vyjádřil také bývalý šéf a dlouholetý zaměstnanec Blizzardu Mike Morhaime a ve svém prohlášení nešetřil slovy o ostudě a pošlapání vize, kterou ve společnosti razil. Nedá se ovšem říct, že by se Morhaime distancoval od domnělého dění v dnešním Blizzardu – naopak uvádí, že odpovědnost padá na hlavu vedení a přiznává, že pokud je se ženami skutečně zacházeno tak, jak popisuje žaloba, znamená to, že i on ve své práci selhal.
My Thoughts
Read: https://t.co/JkOwtj31Sf
— Mike Morhaime (@mikemorhaime) July 24, 2021
„Přečetl jsem si celou stížnost na společnost Activision Blizzard a mnoho dalších příběhů. Vše je velmi znepokojující a těžko se to čte. Stydím se za to,“ řekl na úvod svého prohlášení u fanoušků oblíbený videoherní veterán. „Mám pocit, že všechno, co jsem si myslel, že jako člověk zastávám, bylo pošlapáno. Ještě důležitější ale je, že bylo ublíženo skutečným lidem a některé ženy měly velmi nepříjemnou zkušenost,“ uvádí Morhaime. Naráží na řadu konkrétních příběhů, které zmiňuje žaloba, včetně případu sebevraždy jedné ze zaměstnankyň v průběhu pracovní cesty s nadřízeným, který ji měl sexuálně obtěžovat. Společnost Activision nicméně ve své první reakci na stížnost Úřadu pro spravedlivé pracovní podmínky uvedla, že tento případ – byť velmi tragicky a politováníhodný – nemá nijak souviset s vyšetřováním, které dva roky na půdě zmiňované společnosti probíhalo.
Dále Morhaime vysvětluje, že se snažil učinit z Blizzardu místo, které by bylo bezpečné a otevřené pro lidi všech pohlaví a původu. „Věděl jsem, že situace není dokonalá, ale zjevně jsme měli k cíli mnohem dál,“ přiznává bývalý prezident Blizzardu. Podle svých slov je zdrcený z toho, že se ženami bylo tak špatně zacházeno a hlavně, že neměly žádnou podporu, což automaticky znamená, že je společně s tehdejším vedením zklamal. „Nepodařilo se nám zajistit, aby se lidé cítili bezpečně a mohli říct svou pravdu. Není útěchou, že podobným problémům čelily i jiné společnosti. Chtěl jsem, abychom byli jiní, lepší,“ dodává Morhaime. Potvrzuje pak, že obtěžování a diskriminace ve videoherním odvětví nepochybně existuje a jde o rozšířený problém, proti kterému je nutné bojovat. Všem ženám se na dálku omlouvá za to, že je zklamal a slibuje, že coby přední zástupce vývojářů může a pochopitelně bude využívat svůj vliv k tomu, aby prosadil pozitivní změny. „Chci, aby stopa, kterou v této branži zanechám, byla něčím, na co můžeme být všichni hrdí,“ uzavřel Morhaime.
Není útěchou, že podobným problémům čelily i jiné společnosti. Chtěl jsem, abychom byli jiní, lepší, říká Mike Morhaime.
Prezidentem a následně i generálním ředitelem společnosti se stal v roce 1998, do vlastního studia Dreamhaven pak odešel v roce 2019, tedy přesně v době, kdy mělo začít vyšetřování ze strany státních úřadů. Tato souvislost je proto aktuálně Morhaimeovi předkládána coby kritika jeho přístupu a fanoušci se ptají, jak o problémech nemohl vědět, případně proč je přehlížel téměř třicet let, kdy za ně byl zodpovědný. Spoustu žen, které na prohlášení reagují, pak poukazuje na to, že za slova omluvy a vyjmenování chyb, děkují zejména muži, kteří podle mnohých nerozumí, že to nejsou oni, ke komu omluva míří. Celá řada komentářů, přicházejících od žen i mužů, však bývalému prezidentovi společnosti děkuje a věří, že skutečně přijde nějaká změna. Faktem ovšem zůstává, že Morhaime bude nepochybně součástí soudního řízení coby svědek a v tuto chvíli je jisté, že stojíme pouze na začátku dlouhého sporu.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.