branding
FIFA 21, EA Sports, Loňské příjmy EA z Ultimate Teamu činily 34 miliard korun

Loňské příjmy EA z Ultimate Teamu činily 34 miliard korun

FIFA se postarala o většinu z této částky. Celkem jde o třetinu všech peněz, které firma utržila

Zdroj: Electronic Arts
28. 5. 2021
Název: FIFA 21 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , , , , , Žánr: Datum vydání: 9. 10. 2020

Při debatách o mikrotransakcích a ještě hůř – při závadnosti těchto mechanismů – je jednou z nejčastěji skloňovaných společností Electronic Arts. Popularita série FIFA funguje jako obrovský magnet na problémy, zvlášť, když se k tomu přidají excesy kolem režimu Ultimate Team, který se navíc netýká pouze fotbalové simulace, ale také sérií Madden NFL či NHL. Vývojáři z Electronic Arts se ale i přes nejrůznější incidenty i restrikce na úrovni legislativy některých zemí snaží udržet Ultimate Team při životě a i s dílčími ústupky se jim to daří. Ve skutečnosti je totiž situace pohledem peněz rok od roku lepší a tabulka příjmů jen z tohoto módu vysvětluje spoustu věcí.

Výroční výsledky za uplynulé finanční období 2021 zveřejnila společnost Electronic Arts prostřednictvím státního formuláře 10-K a právě v části příjmů se poměrně obšírně věnuje kartičkovému módu ze svých her. Výsledky pak shrnul analytik Daniel Ahmad na svém Twitteru a přinesl onu zmiňovanou tabulku příjmů za posledních sedm let. Dobře na ni můžete sledovat, kterak se EA dostala od roku 2015 z tehdejších 587 milionů dolarů až k aktuálním 1,6 miliardy dolarů, pocházejících čistě z režimu Ultimate Team. V přepočtu tak vývojáři utržili téměř 34 miliard korun, což je bez procenta třetina veškerých příjmů společnosti. V citovaném formuláři se uvádí, že nejvýkonnější je v tomto ohledu FIFA, nejde však o žádné velké překvapení, uvážíme-li, že aktuální ročník FIFA 21 má na kontě 1,5 milionů prodaných kusů jen v prvním měsíci svého prodeje a chlubila se vyšším počtem aktivních hráčů než předchozí ročník ve stejném období.

Je však nutné znovu připomenout, že náklonnost k tradiční formě loot boxů pozvolna uvadá a spoustu vývojářů hledá jiné systémy, jak své hry monetizovat na ploše několika let po vydání. Může se rovněž stát, že postavení vlád některých zemí bude natolik nekompromisní, že skutečně přinutí EA ke změně směru, což by ale z druhé strany nebylo poprvé. Ústupky už společnost v minulosti udělala, a i kdyby měl režim Ultimate Team ve stávající podobě skončit, byla to s pohledem na tabulku výše docela úspěšná jízda, co říkáte?

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru