Steam je nově k dispozici oficiálně v Číně, ale s tím globálním zatím nesnese srovnání. V nabídce tamní hráči najdou jen 53 her včetně chystaných titulů. Na novinku mezi prvními upozornil magazín PC Gamer. Populární digitální distribuční kanál postrádá v čínské mutaci i komunitní funkce, což je něco, za co byl při svém mezinárodním debutu kritizován i konkurenční Epic Games Store.
Nabídku ostatně můžete prozkoumat sami, protože tahle speciální verze Steamu je dostupná i nám a třeba se s překladačem od Googlu se v ní dá rozumně porýpat. Na čínském Steamu najdete hry jako The Flame in the Flood, Counter-Strike: Global Offensive, Dota 2, Human: Fall Flat nebo Carto.
Vydání hry v Číně se mnohdy neobejde bez místního partnera z řad některé z prověřených firem. Získat licenci prý může trvat až několik let.
Důvodem omezené nabídky je skutečnost, že oficiální vydané hry v Číně musí dostat zelenou od místních úřadů. To znamená nutnost vyhovět některým cenzurním zásahům, ale mnohdy se to neobejde bez místního partnera z řad některé z prověřených firem. Získat licenci prý může trvat až několik let.
Jinak na první pohled čínský Steam podle očekávání vypadá jako ten náš, kde ovšem najdete přes 20 tisíc produktů. Čínská verze může nepochybně nabídnout výhodu domácích severů nebo oficiální podporu, ale i tak zřejmě zatím drtivá většina uživatelů zůstane věrná neoficiální verzi, pokud jí Peking nezačne házet víc klacků pod nohy, jak se spekulovalo už v minulých letech.
Kdyby Čína začala aktivně bojovat proti mezinárodnímu Steamu, hráči by tu mohli mít výrazně obtížnější přístup k jeho hrám.
V takovém případě by čínský Steam s omezenou nabídkou titulů a upravených her mohl být spíš k vzteku. Kdyby Čína začala aktivně bojovat proti mezinárodnímu Steamu, hráči by tu mohli mít výrazně obtížnější přístup k jeho hrám a vývojáři zase potenciálně ztratili nezanedbatelnou část zákazníků.
Obě verze jsou zatím vzájemně kompatibilní, pokud jde o účty. Hry zakoupené v čínské mutaci jde hrát i v mezinárodní a naopak, pokud se nabídka shoduje. Čínský klient samozřejmě nespustí hru, která zde na Steamu oficiálně nevyšla.
Jak už bylo řečeno, na čínském Steamu nenajdete diskuze, mody a další komunitní funkce. Jedinou výjimkou jsou uživatelské recenze přímo u karty hry. Tato hodnocení se přitom opět shodují v mezinárodní i čínské verzi.
Oficiální čínskou verzi Steamu Valve oznámili už v roce 2018 s tím, že jejím partnerem bude místní společnost Perfect World. V tuto chvíli je služba v betaverzi. Bude velmi zajímavé sledovat, jak rychle se bude nabídka čínského Steamu rozšiřovat, jakou popularitu si získá a co to bude do budoucna znamenat pro místní uživatele mezinárodní verze.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
T E N C E N T je náš pán.
T E N C E N T