Trilogie Návrat do budoucnosti patří mezi moje nejoblíbenější filmy. Je to skvělá komedie a navíc chytrá sci-fi s řadou propracovaných časových paradoxů. Jejím velkým fanouškem byl ostatně i americký astronom, astrofyzik, spisovatel a popularizátor vědy Carl Sagan, který napsal předlohu filmu Kontakt. Ten natočil Robert Zemeckis, stejně jako právě trilogii Návrat do budoucnosti. Druhý díl byl podle Sagana vůbec nejlepším filmem o cestování časem. Sagan oceňoval zejména to, s jakou přesností filmaři pracují s různými časovými liniemi a jejich vzájemným působením.
Ale zpět k věci. Titul Back to the Future nese spousta videoher, které vycházely od poloviny osmdesátých let až do nedávné doby. Kromě těch realizovaných ale pár projektů skončilo také v propadlišti dějin. Jak se teď povedlo vypátrat ve starších číslech japonského magazínu Famitsu, na SNES mělo původně vyjít RPG ve stylu série The Legend of Zelda inspirované druhým dílem Návratu do budoucnosti.
Zmíněný článek se objevil v květnovém čísle z roku 1992. “Vypátral” ho magazín Gaming Alexandria a upozornil na něj i populární herní historik a archivátor Frank Cifaldi. Naneštěstí se nám nedostává dalších podrobností, pokud je zase někdo povzbuzen tímto impulsem v následujících dnech odněkud nevyšťourá.
Na SNES tak nakonec vyšla úplně jiná verze Návratu do budoucnosti II. Na pulty dorazila pod názvem Super Back to the Future Part II v roce 1993, ale jen v Japonsku, tedy technicky pro Super Famicom. Jednalo se o plošinovku, v níž hráč ovládal Martyho na hoverboardu. Hru vydala společnost Toshiba a skutečnost, že šlo o japonský počin, značně ovlivnila i celkovou stylizaci, která připomínala postavy z anime.
Hry inspirované touto sérií vyšly na 15 různých platformách a celkem se jedná o 27 titulů. Ten první pochází už z roku 1985, kdy měl premiéru i první film. U nás je asi nejznámější epizodická adventurní série od studia Telltale Games, která vycházela od roku 2010 a v roce 2015 se dočkala vylepšené kompletní reedice. Na hře se podíleli i původní herci, i když Martyho nedaboval Michael J. Fox a až později tu zazní coby cameo. Martyho daboval A.J. Locascio. Hlavní postavy ale měly podobu svých původních představitelů. Návrat do budoucnosti se objevil také ve hrách Universal Studios Theme Parks Adventure z roku 2001 a Lego Dimensions z roku 2015. Existují rovněž pinbally a automaty inspirované touto sérií.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.