branding
V epickém sporu o Fortnite jsou hráči jen rukojmí

V epickém sporu o Fortnite jsou hráči jen rukojmí

Epic si hraje na Robina Hooda, ale ve skutečnosti se tu přetahují o měšec tři boháči

Zdroj: Epic Games
14. 8. 2020

Neuvěřitelné. To je první slovo, které mě napadlo, když jsem v noci sledoval, jak eskaluje konflikt mezi Epicem, Applem a Googlem. Tenhle dlouholetý formální spor přerostl v otevřenou pranici. Tři boháči se přetahují o miliardy a hráče si v tomto klání berou jako rukojmí. Přitom všem musí být zřejmé, že ani jedna ze stran na dosavadních pravidlech tak docela netratí a mohou koexistovat ve vzájemné symbióze. Kdo by ale nechtěl pohádkové příjmy ještě navýšit? Jako když se tři prominentní děti na pískovišti přetahují o nejhezčí bábovičky za němého přihlížení ostatních ratolestí, které jen čekají, zda se také ještě dostanou na písek.

Bitva o Fortnite ale ze všeho nejvíc připomíná spor, kde nikomu ze jmenovaných o zákazníky, v tomto případě hráče, ve skutečnosti nejde.

Nemám důvod stranit ani jedné z firem. Sympatická mi v pravém slova smyslu není žádná z nich. Jsou to obří společnosti, které netrpí nedostatkem a nezdá se, že by se nacházely v existenčních problémech. Na druhé straně ke svému bohatství nepřišly tak, že v nich seděli lidé s rukama v klíně. Každá si svým způsobem vysloužila postavení na trhu, které má, a nemá smysl je ani démonizovat jen proto, že jsou úspěšné. To z nich nedělá žádného nepřítele obyčejných lidí. Koneckonců z úspěchu všech máme svůj prospěch i my a každá se o část svého jmění občas svým způsobem podělí pro dobrou věc. Bitva o Fortnite ale ze všeho nejvíc připomíná spor, kde nikomu ze jmenovaných o zákazníky, v tomto případě hráče, ve skutečnosti nejde.

Nikoho by nemělo překvapit, že Epic proti Applu a Googlu bojuje. Šéf studia se vůči oběma firmám a jejich distribučním kanálům opakovaně tvrdě vymezuje. Už v minulosti označil nutnost dělit se o zisk z mikrotransakcí a dalších operací za nemravnost a symbol monopolu, který musí rozbít. Překvapivé ovšem je, jak tento spor eskaloval. A přitom se zdá být jasné, že kroky, které Epic podnikl v přesvědčení, že jeho velikost mu zřejmě zajistí jiné zacházení, nemohly vést k jinému výsledku. Autoři Fortnitu vědomě porušili pravidla, ať už si o nich myslíme cokoli, a buď doufali, že se mobilní platformy zaleknou, protože si budou chtít ukousnout z jeho sladkého koláče alespoň něco, anebo od počátku počítali s tím, že se konflikt takto vyhrotí.

Nejsem si vůbec jistý, zda je Epic tím, kdo by měl na ostatní ukazovat prstem a sám sebe prezentovat coby nonkonformního bojovníka proti Velkému bratrovi.

Mohlo to dopadnout jinak? Teď Epic bije na poplach a jinak pochopitelnou snahu o maximalizaci vlastních zisků prezentuje jako spravedlivý boj za svobodnější prostředí a férovější podmínky pro všechny vývojáře i zákazníky. Obrátí se na soud, ale pro něj bude extrémně obtížné takový spor vyřešit. Nejde tady totiž o legislativní při, ale spíš symbolickou a etickou. O tom, že Epic porušil pravidla, která platí pro všechny, není pochyb. Údajně s výjimkou pro služby jako Uber nebo třeba Lyft, které mohou s povolením Applu účtovat přímo, ale nevíme, zda to není navázané na jinou kompenzaci. Apple si také neúčtuje poplatky za objednání skutečného zboží přes aplikace e-shopů. Soud tak bude muset rozhodnout, zda jsou tato pravidla spravedlivá. A to se přesouváme spíš do roviny morálky. Je vkusné a správné, aby si ten, kdo ovládá danou platformu, ukousl třetinu z peněz, které “vám” pošle zákazník? Možná nikoli, ale má o tomhle rozhodovat soud? Epic nejprve ochotně využívá všech výhod, které mu daná platforma poskytuje včetně nástrojů, marketingu, podpory, a pak se vůči ní vzepře a snaží se ji proti vůli majitele decentralizovat a transformovat, tak aby mu lépe vyhovovala. Pro vyšší dobro. Pro dobro všech.

Sweeney obviňuje Apple a Google z hamižnosti a obohacování se na cizí práci. Hamižně ale působí i snaha využít všech výhod iOS či Androidu a pokus opakovaně vědomě obejít pravidla, která předtím Epic akceptoval stejně jako mnohem menší ryby. Autoři Fortnitu spoléhají na svou velikost a z toho plynoucí sílu. Počítají s tím, že se hráči postaví na jejich stranu, a proto zneužívají paralely, kterou se Apple dříve vymezoval vůči IBM. Každý, kdo svět technologií trochu sleduje, nepochybuje o tom, že Apple se už dávno stal tím, proti čemu sám v polovině osmdesátých let bojoval. Ale nejsem si vůbec jistý, zda je Epic tím, kdo by měl na ostatní ukazovat prstem a sám sebe prezentovat coby nonkonformního bojovníka proti Velkému bratrovi.

Bylo by určitě hezké, kdyby byly tyto platformy otevřené všem jako PC nebo koneckonců i Mac. Ale je to naše právo, anebo jen přání?

Epic nepochybně dělá spoustu dobrých věcí. Podporuje vývojáře, otevírá své technologie, investuje vydělané peníze do projektů, které si zaslouží pozornost i pochvalu. A Tim Sweeney zjevně věří, že je na té správné straně pomyslné barikády. Jeho taktika je ale příliš agresivní, hráči občas spíš doplácí na jeho přestřelky. Ať už se pere s Applem, Googlem nebo Steamem. Ze srdce bych přál co nejvyšší čisté příjmy všem autorům her i aplikací. Nejen na App Storu a Google Play, ale i všude jinde. Současně však chápu, že pravidla nastavuje ten, kdo platformy řídí, a podobné marže si účtuje Sony, Microsoft i další firmy. Bylo by určitě hezké, kdyby byly tyto platformy otevřené všem jako PC nebo koneckonců i Mac. A Android svým způsobem je, i když přímo Google Play ne. Ale je to naše právo, anebo jen přání? My jako laici těžko posoudíme, zda to odpovídá nákladům a poskytovanému servisu. Možná je to prostě jen poplatek za to, že chceš někde prodávat svou věci. Bylo by to pak snad méně mravné? Hlavně si ale nemyslím, že je to věc, jejíž férovost a spravedlivost má určovat soud. Justice není paní učitelka.

Epic se rád stylizuje do Robina Hooda, který bohatým bere a chudým dává. Dnes v noci ale myslel především na to, jak si nacpat své kapsy. A já bych proti tomu vlastně vůbec nic neměl. Vadí mi jen ta maškaráda, že jde o dobro všech a nikoli vlastní profit.

Nahlásit chybu v článku

19

Napsat komentář

Další články
Nahoru