branding
Steam zasáhl proti levnějším nákupům přes VPN

Steam zasáhl proti levnějším nákupům přes VPN

Nový mechanismus má ochránit ekonomicky slabší trhy. Řešení ale není zcela domyšlené

Zdroj: Sony
2. 8. 2020

Cena videoher je s blížícím se uvedením nové generace konzolí opět velmi ožehavým tématem, ne vždycky se ale v této souvislosti bavíme pouze o PlayStationu 5 či Xboxu Series X. Pozdvižení často vzbuzují také rozdíly mezi cenovkami PC her napříč regiony, které se mnohdy výrazně odlišují a hráči toho za pomoci jednoduchých mechanismů zneužívají nejčastěji na Steamu. Ačkoliv je to proti pravidlům, s nimiž souhlasí každý, kdo launcher Steamu instaluje, zákazníci se pomocí VPN jednoduše „přihlásí“ ze země, odkud je z jejich pohledu transakce výhodnější a ušetří mnohdy i několik stovek korun. Tomu je ale z větší části konec, když provozovatelé Steamu zavádí jednoduché pravidlo, které má ochránit ekonomicky slabší trhy. Není však důmyslné natolik, aby jej nešlo při troše snahy opět obejít.

Zdroj: Valve

Pokud byste si momentálně chtěli změnit adresu, s níž je spojený váš účet na Steamu, obdržíte výzvu k první platbě, kterou je možné prokázat vaši přítomnost v dané zemi či regionu. „Země obchodu je součástí nastavení vašeho účtu služby Steam a určuje, jaké produkty vám budou nabízeny v obchodě. […] Pokud jste se přestěhovali do jiné země nebude budete delší dobu pobývat v zahraničí, můžete svojí zemi obchodu aktualizovat dokončením nákupu prostřednictvím způsobu platby registrovaného v nové zemi,“ zní oficiální překlad poměrně složité konstrukce. Jednoduše řečeno to ale znamená, že první platbu před změnou adresy na Steamu musíte provést například prostřednictvím platební karty, která byla vydána bankou v dané zemi, což už není tak snadné obejít. Pokud takovou platbu provést nemůžete, Steam vám změnu adresy zakáže a odkazuje na zákaznickou linku, kde bude řešit individuální případy.

Je stále mimo možnosti Steamu, kontrolovat šedý trh, na němž se klíče prodávají mimo ekosystém obchodu, a jak se zdá, změna adresy na Steamu není pro registrace nelegitimně získaných klíčů nutná.

Jak už ale bylo řečeno v úvodu, řešení se sice zdá být elegantní, zcela jistě ale nelegitimní nákupy z jiných zemí nezastaví. Stačí pročíst několik uživatelských diskuzí, objevujících se paradoxně i přímo na Steamu, a řešení přichází takřka samo. Navíc je stále mimo možnosti Steamu, kontrolovat šedý trh, na němž se klíče prodávají mimo ekosystém obchodu, a jak se zdá, změna adresy na Steamu není pro registrace nelegitimně získaných klíčů nutná. Jediným fungujícím řešením, které ale znevýhodňuje ekonomicky slabší státy, je nastavit plošnou cenu, případně ji co nejblíže přiblížit k hodnotě her prodávaných v Severní Americe a Evropě. Ostatně, tak se už stalo u PC verze Horizon Zero Dawn, na což doplatilo Turecko, Rusko i Argentina, kde se hra před popisovaným zásahem prodávala za cenu nižší až o trojnásobek.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru