branding
Valve měli ve vývoji minimálně pět zrušených Half-Life her

Valve vyvíjeli minimálně pět zrušených Half-Life her

Interaktivní encyklopedie odhaluje Half-Life 3, Left 4 Dead 3 a další nerealizované projekty

Zdroj: Andrey Gritsuk
10. 7. 2020

Na Steamu včera vyšel interaktivní dokument Half-Life: Alyx – Final Hours od Geoffa Keighleyho. Ten fanoušky vezme na návštěvu studia Valve a mapuje jeho posledních 10 let až po návrat série Half-Life. Multimediální encyklopedie se kromě jiného zaměřuje na předchozí neúspěšné pokusy navázat na Half-Life, zrušené projekty a nabízí úplně nové informace i dříve nezveřejněné materiály. To vše totiž vedlo až k Half-Life: Alyx, o níž pojednává především. Vyprávění je přitom doplněné o různé minihry a interaktivní prvky.

Není ale divu, že zatím největší pozornost poutají nevydané hry a neznámé prototypy. A jim se budeme věnovat i my, ačkoli určitě není možné jen “vycucat” vše ze zmíněné encyklopedie. Zrušené projekty ze série Half-Life nejsou ničím zcela neznámým. O některých z nich už jsme v uplynulých letech slyšeli alespoň v náznacích. Tohle téma koneckonců pochopitelně poutá pozornost fanoušků tím víc, čím déle čekali na další titul z tohoto světa.

Half-Life 3 by používal procedurální generaci, aby povzbudil znovuhratelnost.

Podle Final Hours bylo mezi Epizodou 2 a vydáním Alyx zrušeno minimálně pět jiných Half-Life her, mezi nimi i Half-Life 3. Ten měl pohánět engine Source 2 a inspiroval se i titulem Left 4 Dead. Half-Life 3 by používal procedurální generaci, aby povzbudil znovuhratelnost. Tak by vznikla třeba unikátní budova s nějakou misí, byla zaplněna nepříteli a pokaždé by se mise hrála trochu jinak. Titul byl ve vývoji v letech 2013 a 2014 a neměl se prý dostat příliš daleko. Engine v tu dobu ještě nebyl připravený.

Pro VR prezentaci The Lab Valve zkoušeli Valve udělat střílečku zasazenou do světa Half-Life, která by využívala assety z druhého dílu. Měla nabídnout nějakou akci, ale ne souvislý příběh, spíš jakýsi zážitek. Nicméně projekt nebyl připravený včas k vydání The Lab. Do virtuální reality nás měl vzít i Borealis zasazený na loď zmíněnou v Half-Life 2. Hra by nabídla i minihru v podobě rybaření.

Valve si přitom nehráli jen se značkou Half-Life, ale zkoušeli i jiné série a úplně nové tituly. Left 4 Dead 3 mělo hráče kupříkladu vzít do otevřeného digitálního Maroka, kde by bojovali proti stovkám zombie. Projekt také narazil na nedokončený engine Source 2. Další pokus o comeback Left 4 Dead se zase měl jmenovat Hot Dog, ale neznáme další podrobnosti.

Valve zkoušeli také RPG inspirované sériemi jako The Elder Scrolls, Dark Souls nebo Monster Hunter. A.R.T.I. měla být pro změnu voxelová hra na způsob Minecraftu. Vývojáři ji zkoušeli transformovat i do VR, ale nakonec projekt opustili ve prospěch Alyx. Podobný byl i osud VR titulu SimTrek od autorů Kerbal Space Programu.

První VR headset od Valve mohl stát 5 tisíc dolarů

Kromě her se mluvilo také o hardwaru. První pokus o vytvoření vlastního headsetu se nazýval Vader a mělo jít o zařízení bez kompromisů. Ukázalo se ale, že je příliš ambiciózní a jeho cena by se vyšplhala na neuvěřitelných 5 tisíc dolarů. Původně měl headset doprovodit do prodeje Half-Life: Alyx.

Pokud jde o to, proč projekty nebyly dokončeny, podle Keighleyho byla důvodem práce na vlastním enginu, ale třeba i období, kdy se Valve soustředili na AR technologie. Jednoduše se firma věnovala příliš mnoha různým nesouvisejícím pokusům.

Po vydání a úspěchu Alyx se ale minimálně už tým nebojí vrátit ke značce jako takové. Doslova to prohlásil Phil Co s tím, že už je Half-Life neděsí.

I Keighley zmiňuje, že by se autoři v budoucnu rádi pustili do plnohodnotného pokračování série Half-Life, které by nebylo určené pro virtuální realitu. Tato slova zazněla z úst řady vývojářů už při vydání Alyx. Většina vývojářů prý doufá, že Half-Life pro tradiční herní platformy bude jejich příští velká hra. Valve se ale údajně obávají rozsahu takového projektu. Po vydání a úspěchu Alyx se ale minimálně už tým nebojí vrátit ke značce jako takové. Doslova to prohlásil Phil Co s tím, že už je Half-Life neděsí. Otázkou také je, zda by byla firma ochotná svěřit svou ceněnou značku jiným studiím, jako tomu bylo třeba v případě datadisků pro jedničku od Gearboxu.

Ve Valve je údajně už od roku 2018 ve vývoji také nějaký super tajný projekt. Není ale jasné, o co se jedná a zda to má nějakou souvislost s Half-Life. Navíc nepochybně nepůjde zdaleka o jediný počin, na kterém se v kancelářích firmy pracuje.

A pak je tu ještě Ravenholm

Pokud vás téma zrušených her ze světa Half-Life baví, určitě věnujte pozornost i nedávnému dokumentu kanálu Noclip, který odhalil podrobnosti o takzvané Epizodě 4 od studia Arkane známé také pod názvem Return to Ravenholm nebo jednoduše Ravenholm.

Dokument Half-Life: Alyx – Final Hours se na Steamu prodává za 8,19 eura.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru