Nezávislé studio Mob Entertainment stojící za oblíbenou epizodickou hororovou hrou Poppy Playtime se rozhodlo podat žalobu proti společnosti Google, a to kvůli neochotě zasáhnout proti plagiátům jejich hry. Hra je dostupná na PC, konzolích PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series i Nintendu Switch a také na mobilech s iOS a Androidem v současnosti jsou ovšem vydané jen tři kapitoly, zatímco ta čtvrtá vychází 30. ledna 2025. Za všemi těmito verzemi stojí samo studio Mob Entertainment, ovšem popularita Poppy Playtime – které se dočká i filmové adaptace – inspirovala i další vývojáře, respektive plagiátory. Tak se stalo, že se objevilo hned několik neautorizovaných her, které využívaly nebo stále využívají název k nalákání hráčů, ačkoli nejde o nic od Mob Entertainment. To se vývojářům samozřejmě nelíbilo a pokoušeli se domáhat pomoci u Googlu, ale narazili.
Žaloba byla studiem podána u kalifornského soudu, přičemž v ní požaduje, aby Google stáhl plagiáty a podvodné kopie her od Mob Entertainment. Google ovšem není jediný, jelikož žaloba míří i na neznámého pachatele, jímž je jeden konkrétní vývojář, který své tituly publikuje jako Daigo Game 2020. Ty jsou k dispozici v nabídce obchodu Google Play pro Android, přičemž jde o hry Poppy Playtime: Chapter 3 a Poppy Playtime Chapter 4. Skutečná hra od Mob Entertainment je zde k dispozici jako Poppy Playtime Chapter 3 – tedy bez dvojtečky v názvu – zatímco skutečná Chapter 4 ještě nebyla zatím vydána.
Zatímco ty pravé jsou placené, oba falešné tituly jsou zde k dispozici ke stažení zdarma, chlubí se ale screenshoty ze skutečných verzí hry. A jak hlásá přímo Google Play, uživatelé si je stáhlí více než milionkrát. Jak upozorňuje magazín Polygon, vývojář Daigo Game 2020 stál i za dalšími pochybnými hrami Skibidi Toilet (Merge Toilet Monster War) a Minecraft 2020, přičemž podle databáze AppMagic zaznamenala kopie Minecraftu více než 50 milionů stažení. Tyto hry už v současnosti nejsou na Google Play dostupné.
Zdroj: Mob Entertainment
Stejný osud měl potkat i kopie Poppy Playtime, respektive se tak na chvíli i stalo. Společnost Mob Entertainment na základě zákona DMCA nechala obě podvodné kopie stáhnout kvůli porušování autorských práv, což Google v prosinci učinil, ale krátce nato se hry vrátily a jsou opět k dispozici. Podle vývojářů škodí tyto hry i jejich reputaci, jelikož jsou plné chyb v textech, jsou špatně zpracované, a dokonce později hry vyžadují platbu a dopouštějí se podvodu a klamání spotřebitelů. Mod pro přístup ke hře má dle žaloby stát mezi 30 a 95 dolary, po zaplacení se ale hráči mají dostat jen na neaktivní stránku. Nekvalitních klonů a plagiátů je ovšem podstatně více, přičemž těží z původní hry a nápadně se jí snaží podobat, ale na rozdíl od počinů Daigo Game 2020 nevyužívají název Poppy Playtime. Vývojáři by se ale samozřejmě rádi zbavili i těch, přičemž kromě jejich reputace trpí i možné zisky. I proto společnost Mob Entertainment požaduje náhradu škody ve výši minimálně 150 tisíc dolarů.
Google každopádně není jediným, kdo ignoruje poškozené tvůrce – podobné situace zažívají vývojáři her pro Nintendo, na což si stěžovala například vývojářka Wren Brier v souvislosti s klony hry Unpacking. Ty sice zmizely, ovšem Nintendo eShop je nadále plné podobných plagiátů a pochybných her.
Tyto webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace o tom, jak tyto webové stránky používáte, jsou sdíleny se společností Google. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.