Akcie společnosti Ubisoft i nadále klesají a pro společníky z řad akcionářů a investorů to už začíná být vážný problém. Před necelým týdnem se cena za akcii dostala na desetileté minimum, což bylo jen vyústěním dlouhodobě neuspokojivé situace, pokles se ale zastavit nepodařilo. Aktuálně se akcie francouzského giganta prodává za 13,67 eur s tím, že ještě před týdnem se cena pohybovala kolem 15,50 eur, což se přirozeně odráží i v hodnotě tržní kapitalizace, která momentálně činí přibližně 1,7 miliard dolarů namísto necelých 2 miliard před týdnem. I proto někteří z akcionářů v zájmu ochrany svých investic volají po změnách, které zahrnují i drastické scénáře jako je vynucený odchod rodiny Guillemotových, která společnost od svého založení ovládá, nebo prodej celého Ubisoftu soukromému vlastníkovi a odchod z burzy.
Ubisoft Stock Price Drops Another 7% Amid Shareholder Uncertaintyhttps://t.co/gcd5W79igw
— Insider Gaming (@InsiderGamingIG) September 9, 2024
O tlaku ze strany akcionářů informuje například magazín Insider Gaming, který dále cituje otevřený dopis minoritního akcionáře, slovenskou společnost AJ Investments. Dopis zmiňuje, že podle názoru akcionářů je Ubisoft podhodnocenou společností, která by měla bez větších problémů dosáhnout na cenu akcií kolem 40-45 eur. AJ Investments zmiňují široké portfolio historicky úspěšných sérií a značek, které dokázaly přilákat miliony hráčů, aktuální situace ale podle společnosti neodráží potenciál Ubisoftu. Hlavním důvodem má být přístup rodiny Guillemotových a Tencentu, kteří si podle AJ Investments vzali akcionáře za své rukojmí a namísto plnění udržitelného a smysluplného dlouhodobého plánu se prý management soustředí jen na plnění kvartálních cílů za každou cenu.
„Nerozumíme, proč se Ubisoft zaměřuje na vydávání několika průměrných her ročně, které ubližují reputaci společnosti v očích hráčů, namísto využívání fantastického portfolia svých značek,“ uvádí společnost AJ Investments, která je rovněž akcionářem Activisionu či Blizzardu. Dále vyjmenovává, že očekávaná hra The Division: Heartland byla zrušena, vydání Skull and Bones nebylo úspěšné a Prince of Persia: The Lost Crown byl sice podle AJ Investments „OK“, ale nepřilákal dostatek lidí a už o něm nikdo nemluví. Namísto toho nechává Ubisoft podle investiční společnosti až trestuhodně dlouho spát série jako Rayman, Splinter Cell nebo Watch Dogs, i když mají miliony fanoušků po celém světě.
V podobném vyčítacím duchu se nese zbytek dopisu, který dále analyzuje vývoj ceny akcií i hodnoty společnosti a snaží se najít důvody, proč k poklesu došlo, případně v jakých bodech a v návaznosti na jakou situaci. Výsledkem ale je, že AJ Investments navrhuje, aby Ubisoft odešel z burzy a nadále fungoval jako soukromá firma s finanční podporou Tencentu. Varuje také před případným násilným převzetím ze strany některých velkých skupin akcionářů a volá po tom, aby došlo k zefektivnění fungování všech kanceláří a poboček. V posledním bodě svých návrhů pak žádá, aby Ubisoft zvážil zapojení nového generálního ředitele, byť nevylučuje další, spíše poradní roli Guillemotových.
Ubisoft na otevřený dopis prozatím nereagoval.
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Dále si myslím, že by pro Ubi byla dobrá spolupráce třeba s Nintendem. Jelikož vyobrazit krajinu, jako je Egypt, Řecko, atd., umí pěkně, ale kdyby to smíchali se světem Pokémonů, tak si myslím, že by o to mohl být mezi hráči velký zájem.
Kdopak tu eru tady pamatuje? Blizzard, Eidos, Sierra, EA (Westwood)… Tržní hospodářství zničilo jakoukoli tvůrčí a uměleckou invenci a nezávislost herního odvětví…
Ze stejného důvodu podle mě bude prodejní zklamání AssCreed Shadows, nebo přinejmenším neprodají tolik co Valhalla.
Ale těžko můžeš říct, že Avatar nebo Prince of Persia propadly kvůli woke. Tam budou jiné důvody.