Loňský hit Baldur’s Gate III během uplynulého roku od vydání získal celou řadu cen napříč mnoha kategoriemi, přičemž nechyběly ani ty hlavní za hru roku. Poměrně nedávno dokonce šéf studia Larian a vývoje hry Swen Vincke přiznal, že cen bylo paradoxně až mnoho, jelikož jednotlivá předávání a nutnost na ně posílat vývojáře ovlivnila chod studia. Nyní má Baldur’s Gate III na kontě další ocenění, které se navíc nesoustřeďuje jen na hry, a to cenu Hugo, jež je každoročně udělována těm nejlepším dílům žánrů science fiction a fantasy, přičemž kategorie věnovaná hrám či interaktivnímu médiu se udělovala teprve podruhé. A Swen Vincke si tohoto ocenění velice považuje.
The winner of the Hugo Award for Best Game or Interactive Work is Baldur’s Gate 3 produced by Larian Studios.#HugoAwards2024 #Glasgow2024 #WorldconForOurFutures pic.twitter.com/k6ANm79VBG
— Glasgow 2024, A Worldcon For Our Futures (@Glasgowin2024) August 11, 2024
Udílení proběhlo 11. srpna a Baldur’s Gate III ve své kategorii porazilo hry Alan Wake 2 od Remedy Entertainment, Chants of Sennaar od Rundisc, Dredge od Black Salt Games, The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom od Nintenda a Star Wars Jedi: Survivor od Respawn Entertainment. Vůbec první oceněnou hrou byl v roce 2021 Hades, přičemž kategorie tehdy byla vytvořena pouze jednorázově, nakonec se ale letos vrátila. Nominovány tehdy byly i tituly Animal Crossing: New Horizons, Spiritfarer, Final Fantasy VII Remake, The Last of Us: Part II a Blaseball. Vincke nyní ocenil právě i samotné vytvoření této kategorie, neboť je podle něj psaní pro hry silně podceňováno a nedoceněno. Jedná se o velice velice náročnou práci a připomněl, že pro Baldur’s Gate III vytvořili více než 174 hodin filmečků, aby dokázali plně respektovat rozhodnutí hráčů a nabídnout jim odpovídající emotivní příběh, který odráží jejich učiněné volby a počínání.
K předchozím mnoha oceněním si tak může Larian přidat další, které v tomto případě přesahuje hranice média a uděluje se každoročně již od roku 1953, přičemž vůbec poprvé byla udělena v roce 1951.