branding
Navzdory pravidlům EU zrušil Apple vývojářský účet Epicu

Navzdory pravidlům EU zrušil Apple vývojářský účet Epicu

Jedním z důvodů je kritika ze strany Tima Sweeneyho. Evropská unie chce odpovědi

Zdroj: vygenerováno pomocí AI
8. 3. 2024

Na začátku roku jsme vás informovali o zásadní rozhodnutí Evropské unie prostřednictvím Aktu o digitálních trzích. Vyřešila se tím mimo jiné otázka, zda musí společnosti provozující velké softwarové platformy umožnit vstup další konkurenčních distribučních kanálů či jednoduše – alternativních obchodů s aplikacemi – do svého ekosystému. Výsledek je, že tzv. gatekeepeři, jak jsou společnosti-provozovatelé definováni, nesmí v zemích Evropské unie takové aktivity blokovat, což v konkrétním vleklém sporu společností Apple a Epic Games znamenalo vítězství pro druhou zmiňovanou. Autoři Fortnitu a provozovatelé Epic Games Storu tak začali obratem připravovat plány, jak v obou těchto případech vstoupit na App Store, což s velkým nadšením komentoval začátkem roku opakovaně i CEO Tim Sweeney. Nyní se ozývá znovu, ovšem pro změnu s ostrou kritikou a velkým nepochopením, proč Apple zrušil vývojářský účet Epic Games a nejedná podle platných pravidel Evropské unie.

Na zrušení vývojářského účtu Epic Games potřebný k vývoji aplikaci pro operační systém iOS upozornil Sweeney už 6. března. Doplnil také, že jedním z důvodů, kterými svůj postup Apple vysvětluje, měl být dřívější Sweeneyho příspěvek s kritikou nasměrovanou právě do Cupertina. CEO Epic Games si neodpustil poznámku, že jde o značně chmurnou budoucí vizi přístupu k vývojářům, ale co je důležitější, vymezil, že to, jakým způsobem Apple postupuje, jde na právní rovině proti zmiňovanému Aktu o digitálních trzích. Poté přinesla vyjádření společnost Epic Games jako taková a blíže vysvětlila, co se stalo.

„Nedávno jsme vás informovali, že Apple potvrdil vývojářský účet pro Epic Games Swened AB. Využít jsme jej chtěli k tomu, abychom mohli v Evropě díky Aktu o digitálních trzích přinést Epic Games Store a Fortnite na iOS. K našemu překvapení ale Apple tento účet zrušil […], což je vážné porušení Aktu o digitálních trzích a důkaz, že Apple nemá zájem vytvořit skutečné konkurenční prostředí na zařízeních využívajících iOS,“ zní prohlášení Epic Games. Dále společnost vyjmenovává, co musí v úvodu zmiňovaní gatekeepeři dodržovat a podle jakých částí Aktu o digitálních trzích, čímž poukazuje na přímý rozpor v tom, co učinil Apple. Kromě důvodu zmíněného Sweeneym, pak za zrušením měly stát i obavy, že je Epic pro Apple „hrozbou ekosystému“, což ale autoři Fortnitu a provozovatelé Epic Games Storu odmítají jako zcela nepodložené. Zvlášť, když je Apple například dlouholetým veřejným podporovatelem technologie Unreal Engine, kterou vytváří právě lidé z Epicu.

Odpovědi dalších stran

Pokud byste se ptali na vyjádření společnosti Apple, ani po necelých dvou dnech není k dispozici. Lidé kolem Tima Cooka nepřinesli žádné veřejné prohlášení, nelze však samozřejmě vyloučit komunikaci na pozadí. Na každý pád to je právě Evropská unie, která podle Bloombergu vyzve Apple k vysvětlení výše popisovaných kroků. Není to přitom jediná záležitost, kterou už Evropská unie v březnu se společností Apple řešila – hned zkraje měsíce to bylo rozhodnutí v několik let staré záležitosti spojené s provozovatelem hudební aplikace Spotify. Ten totiž v minulosti tvrdil, že musel zvýšit ceny předplatného kvůli vysokým poplatkům pro Apple, což skončilo nařízenou pokutou ve výši 1,8 miliard eur. Apple se nicméně rozhodl odvolat a soudit se s Evropskou unií, což se může vzhledem k velikostem obou subjektů táhnout roky.

Co se týče vyšetřování ve věci zrušení vývojářského účtu Epic Games, mluvčí Evropské komise potvrdil, že již instituce navázala kontakt se zástupci Applu a upozornil i na výši možné pokuty. Pokud se prokáže, že Apple postupoval mimo soulad s Aktem o digitálních trzích, bude muset zaplatit částku rovnající se až 10 procentům celkového ročního příjmu společnosti. Pokud navíc k porušování pravidel EU bude docházet opakovaně, výše pokuty se může vyšplhat až k 20 procentům ročního příjmu. To se ale, upřímně, nezdá jako něco, co by bylo možné aplikovat právě na společnosti velikosti Applu, čili je na místě očekávat vysvětlení celé situace, případně složité hledání dalších kroků, nikoliv však platbu 35, resp. 70 miliard eur, které by uvedeným procentům odpovídaly…

Nahlásit chybu v článku

2

Napsat komentář

Další články
Nahoru