branding
Posel smrti, Future Games, Odkaz Posla smrti a historie (nejen) poslovské trilogie

Odkaz Posla smrti a historie poslovské trilogie

Spolupráce Unknown Identity a Future Games zanechala nesmazatelnou herní stopu

Zdroj: Future Games / koláž, Vortex
Název: Posel smrti Vývojář: Vydavatel: Platformy: Žánr:

Zlatá éra adventur už je dávno pryč, ale to vůbec nebrání tomu na tyto časy zavzpomínat a těmto hrám se věnovat dodnes. Jinak tomu není ani v tuzemském prostředí, které zažilo rozkvět adventurního žánru na přelomu tisíciletí. České a slovenského adventury byly snadno dostupné a přístupné i díky jazyku, mohl si je snadno zahrát v podstatě každý a v té době se zrodilo hned několik památných titulů. Hodí se vzpomenout hry jako Horké léto, Ve stínu havrana nebo Polda, která přežívá dodnes, ovšem humorné vody tehdy rozvířil například Gooka a Posel bohů. Právě druhý zmíněný titul byl počátkem a předchůdcem odkazu, který v českém herním průmyslu přetrvává díky jedné konkrétní a z dnešního pohledu legendární adventuře. Tou je samozřejmě Posel smrti. Ale jak ji bylo zmíněno, tento Posel nestál na začátku toho všeho a zároveň jím ani cesta jeho autorů ani zdaleka neskončila.

Ještě před Poslem smrti tu byl právě již zmíněný Posel bohů. Point-and-click adventura z roku 1998, ve světovém měřítku možná už tou dobou lehce zastaralá, ale u nás neobyčejně pozoruhodný kus. Stejně jako jiné tehdejší české hry hráče zaujala českým dabingem, jemuž v tomto případě vévodil dobře známý Pavel Soukup, ale rovněž vybočovala svým pojetím. Příběh archeologa Stanislava Novotného, jenž se snaží odhalit tajemství mayské civilizace, byl vážný a nesázel na humor. Za hrou stálo studio Unknown Identity, které bylo založeno již roku 1996 a zpočátku jej tvořili bratři a grafici Pavel a Michal Pekárkovi a programátor Marek Hanáček, k nimž se později připojil hudebník a spoluscenárista Zdeněk Houb, o distribuci se pak postarala společnost Future Games, která v tomto příběhu ještě sehraje zásadní roli. Z dnešního pohledu nemůžeme v případě Posla bohů mluvit o nezapomenutelném herním zážitku a i kvůli obtížnému shánění a spuštění si k němu dnes najde cestu velmi malé množství českých a slovenských hráčů, ale není pochyb o tom, že zcela první Posel posloužil jako ideální základ pro další adventurní kroky. Ty již směřovaly k Poslu smrti, ale nakonec se i Posel bohů o pár let později dočkal návratu.

Z krve tvé krve povstanou další…

Posel smrti. Legendární český titul a podle mnohých i nejlepší česká adventura vůbec. Popularitu hra navíc nezískala jen u nás, ale i v zahraničí díky vydání dalších jazykových verzí, a velké oblibě se těšila především v Německu, kde se ostatně později dočkala i dalších pokračování. Vývoj Posla smrti byl oznámen v roce 2000 a už tehdy byl označován za další příjemné ozvláštnění mezi humorně pojatými tituly, přičemž se vývojáři od lehce dobrodružného žánru přesunuli k hororu, stále však s detektivními prvky. Současně autoři lákali na český dabing a slibovali zvučná jména a hlasy, tou dobou ovšem asi nikdo ještě netušil, co se jim nakonec podaří dát dohromady.

Kletba rodu Gordonů a podivné události na panství Black Mirror nabídly hráčům notně temnou a neuspokojivou atmosféru, zatímco se pokoušeli se Samuelem Gordonem celé této záhadě přijít na kloub. Kromě příběhu a zajímavě napsaných dialogů bývá v českém prostředí nejčastěji vzpomínán právě dabing, který se mohl pochlubit Michalem Dlouhým v titulní roli, ale dále hvězdami jako byli Radoslav Brzobohatý, Květa Fialová nebo Vladimír Čech. To bylo nedlouho poté, co od vývojářů Mafie zaznívalo, že jsou herci, kteří se nehodlají snižovat k dabingu videohry, což je ovšem dost zkratkovité tvrzení, ale budiž. Hlasy těchto hereckých osobností nicméně ještě více podpořily pochmurnost celé hry společně s působivou hudbou a pohledně vyvedenými lokacemi. Zde se zrodil český kult, ale zároveň i mezinárodní úspěch, který se již plně nepodařilo zopakovat. Ale to bychom předbíhali.

„To mi něco připomíná…“

O dva roky později se o slovo znovu přihlásil Posel bohů, který se vrátil prostřednictvím remaku. Ni.Bi.Ru: Posel bohů vyprávěl podobný příběh jako původní hra, nabízel i některé již známé hádanky a interakce, ale třeba i část hudby. To vše ovšem v modernějším provedení, které vycházelo právě z Posla smrti. Hratelnost zůstala nezměněná a i rozhraní se od Posla smrti lišilo jen minimálně, ale proč koneckonců měnit něco, co funguje. I Ni.Bi.Ru se podívalo za hranice a dočkalo se dalších lokalizací, zatímco u nás opět neopomnělo český dabing, tentokrát v čele s Janem Šťastným v roli Martina Holana, či Vladimírem Brabcem, Dalimilem Klapkou nebo Pavlem Rímským. A stejně jako Samuel i Martin ve svých hrách vzpomínají na předchozí hry, další zajímavý easter egg zde představuje i obsazení Pavla Soukupa, jenž tak ztvárnil roli ve všech původních Poslech.

Ni.Bi.Ru se podobně jako Posel smrti dočkalo několika nezapomenutelných situací co se týče hádanek. Zatímco u předchozího titulu se dodnes vzpomíná na hlavolam se zvěrokruhem (a koho nezabil vlk, jako by nebyl), tady tato čest připadá kuličkám, s nimiž si zažili své už pamětníci původní hry. A ani na interakci krysy s dynamitem se nedá zrovna zapomenout. V roce 2005 už ovšem byly adventury dávno na ústupu, a i když Ni.Bi.Ru už nebylo takovým hitem jako Posel smrti, stále jde o často vzpomínaný titul, který nezapře své kvality. Zároveň se však jistým způsobem stal i labutí písní studia Unknown Identity, které se posléze stalo součástí Future Games.

Návrat budoucího…

Ačkoli si Future Games spojujeme právě s již zmíněnými hrami, neměli bychom zapomínat ani na jejich další činnost. Jejich prvním titulem byla logická hra Boovie z roku 1998 a doprovodná freeware střílečka Bloodie, která měla zároveň sloužit propagaci. Zajímavější poté byla právě spolupráce s Unknown Identity a vydavatelská a distribuční činnost, která se neomezovala jen na Českou republiku. V roce 2005 společnost vydala další českou a víceméně zapomenutou hru Bonez Adventures: Fulaova hrobka od studia Bonez Artz, která se už nedočkala zamýšlených pokračování, o rok později pak například distribuovala hru Noční hlídka podle stejnojmenného ruského filmu a knižní předlohy. V té době se Martin Malík z Future Games též zmiňoval o hororové adventuře Limbo, na níž se též měli podílet, ale po té se slehla zem a v podstatě nic o ní nevíme. Už v roce 1997 pak mělo sejít i z RPG Křižáci a teprve před pár lety padla zmínka o hrách The Police Story a Knight, jež měly být též ve vývoji v úplných začátcích. A osobně doufám, že někdo ocenil název této pasáže, jelikož se zároveň jedná o pojmenování první kapitoly Posla smrti… Není to příhodné?

Autoři poslovské trilogie se nicméně vrhli na další, který si opět bral něco málo od svých předchůdců, ale zároveň se pokoušel inovovat. Reprobates, Next Life či Zatracenci z roku 2007 jsou další temnou adventurou s hororovými a psychologickými prvky a vypráví příběh mladého Adama Raichla a dalších lidí, kteří se společně ocitnou na ostrově. Jedno je spojuje – tragická smrt a noční můry, které musí neustále prožívat. Nechybí zde pokusy o originalitu, například díky energii, použité kameře nebo počínání jednotlivých postav, které jen nečekají na svém určeném místě, a i když stejně jako v předchozích hrách nechybí hutná atmosféra, především pak ve snových sekvencích, dabing nebo hudba již podle ohlasů nedosahovaly takové úrovně a paradoxně i snaha o inovace mohla výsledku uškodit. A rovněž se začínalo zdát, že konce jsou u her od Future Games problémovým místem. To bohužel nakonec platilo i o samotném konci jejich tvorby.

Smrt za zrcadlem

Future Games se dál pro změnu pustili do pohádkového tématu, z čehož nakonec vzešla adventura Tale of a Hero z roku 2008, za mě osobně poměrně neprávem opomenutá. A nepřekvapivě je to opět point-and-click, jak jinak. Hrdinou hry je Olaf, jenž dostane za úkol zabít ledového obra, zatímco se na své výpravě setkává s množstvím kouzelných a mluvících bytostí a zajímavými střety a hádankami, přičemž nechybí ani humor, lehká ironie, příjemná hudba a český dabing. To už se však nedá říct o úplně posledním titulu, jímž bylo Alter Ego, opět od autorů Posla smrti. To tentokrát nabídlo dva hratelné hrdiny – zloděje Timothyho a detektiva Briscola – a svým popisem hra slibovala temný a atmosférický zážitek nejen pro fanoušky Posla smrti. A jistěže to je point-and-click adventura. Zahraniční recenze ovšem nebyly zrovna oslnivé a s vydáním u nás to nakonec bylo všelijaké a poprvé se čeští a slovenští hráči museli smířit s absencí českého dabingu, ale dokonce si stahovat komunitní české titulky. V roce 2011 pak pouť Future Games herním průmyslem skončila.

Navzdory tomu však nešlo o konec Posla smrti, jehož má v rukou coby značku Black Mirror rakouská společnost THQ Nordic. První Posel smrti má uzavřený příběh, ale přesto němečtí vývojáři ze studia Cranberry Productions nalezli způsob, jak z něj nakonec učinit trilogii. Druhý díl, který vyšel v roce 2009 a u nás pak v roce 2010, a to v kompletní české lokalizaci, představil novou postavu Darrena Michaelse v podání Davida Prachaře a rozehrál příběh, který na první pohled nijak nesouvisí s panstvím Black Mirror, přesto se na něm nakonec ocitneme a máme opět co do činění s kletbou rodu Gordonů. Třetí díl z roku 2011 pak dělá za touto teď už trilogií tečku, ale ani to neznamená konec příběhu.

V roce 2017 byl oznámen reboot Black Mirror od německého studia King Art Games, který je zasazen do roku 1926 a vypráví příběh Davida Gordona a podává prokletí rodu zase trochu jinak. Panství Black Mirror samozřejmě nechybělo, vlastně ani ta temná atmosféra a tradiční point-and-click hratelnost, ale titul v recenzích příliš nezabodoval a příliš mu nebyli nakloněni ani čeští hráči, a to nejen kvůli absenci české lokalizace. Přesto jde o další důkaz, že Posel smrti zanechal ve světě adventur opravdu významnou a nesmazatelnou stopu.

Pouto krve?

Cesty původních autorů Posla smrti se sice rozešly, ale ne všichni na hry zanevřeli či zapomněli. Spoluscenárista a skladatel původní her od Unknown Identity by Posla smrti rád přivedl zpět k životu a nabídl nejen českým hráčům nový příběh o tom, co se vlastně stalo dávno předtím. Zda se to podaří, ukáže čas. Ale už nyní je zřejmé, že odkaz nejen Posla smrti přetrvává až do dnešních dní a i po více než dvaceti letech má hráčům co nabídnout.

A vzhledem k úspěšné kampani na remasterovaný soundtrack můžeme začít doufat, že na návrat Posla smrti nakonec přece jen opravdu dojde. A pokud se tak stane, čeká nás prequel s podtitulem Pouto krve. Že by skutečně Posel smrti ještě neřekl své poslední slovo?

Nahlásit chybu v článku

3

Napsat komentář

Další články
Nahoru