Ačkoli mu někteří hráči nevěnují takovou pozornost jako například grafice, zvuk ve hrách je nezpochybnitelnou součástí herního zážitku a celkové imerze. Jak moc a jakými způsoby ovšem na hráče působí? Tuto otázku si pokládá unikátní výzkum a studie vznikající na pražské FAMU (Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění), kde díky mladému magisterskému oboru herní design probíhá stále více aktivit zaměřujících se na hry. Výzkum vedou pedagogové a zvukaři Tomáš Oramus a Petr Neubauer, kteří momentálně zvou zájemce, aby se zapojili do únorového testování – stačí si přijít zahrát Resident Evil Village.
Cílem výzkumu je zodpovědět otázku, jakým způsobem nás ovlivňuje zvuk při hraní her a jak zážitek ovlivňují rozdílné zvukové formáty a způsoby reprodukce zvuku – jestli se hraje se zvukem z televize, na velkém domácím kině nebo se sluchátky na hlavě. „Na tuto otázku nelze odpovědět jen tak od stolu, ale nejlépe tyto informace získáme přímo během hraní a rozhodli jsme se tak zorganizovat poměrně rozsáhlý experiment, ke kterému však potřebujeme alespoň 150 účastníků,“ uvedl Tomáš Oramus, jenž je zároveň autorem audioher Důkaz 111 a Šachová hra. Do výzkumu se může zapojit každý, komu je nad 18 let a je alespoň příležitostným hráčem. Experiment zahrnuje odehrání ukázky Resident Evil Village na konzoli Xbox Series X v profesionálním zvukovém studiu, zatímco se bude účastníkovi měřit srdeční tep, dechová frekvence a elektrodermální aktivita, a poté vyplnění několika krátkých dotazníků. „Z těchto dat pak budeme vyhodnocovat, jaký má zvuk vliv na náš prožitek, ale zároveň i na naše fyziologické funkce, které nedokážeme vědomě ovlivnit,“ doplnil Oramus.
Testování probíhá v prostorách Studia FAMU a účast zabere zhruba hodinu času. Již nyní je možné se přihlásit na některý z vypsaných termínů v období 5. února až 9. února, 19. února až 23. února a 29. února až 1. března. Kromě netradičního zážitku bude účastníkům odměnou i poukázka v hodnotě 400 Kč. „Pokud vás problematika zvuku ve hrách zajímá nebo byste rádi podpořili výzkum na poli počítačových her, neváhejte a zaregistrujte se,“ zvou autoři. Termíny a další informace naleznete zde.