Jak už jsem mnohokrát v uplynulých měsících pronesl – pro vývojáře z Electronic Arts i příznivce digitální kopané je rok 2023 přelomový. Série FIFA, která vycházela nepřetržitě od roku 1993, skončila loňským ročníkem a od toho aktuálního ji nahradí EA Sports FC. Vývojáři opakovaně mluvili o tom, že se s novou érou otevírají i další možnosti, jak osvěžit hratelnost či náplň hry a už několik měsíců připravovali sebe i hráče na velký restart. Ještě než k němu ale na konci září dojde, mohl jsem se zúčastnit nezvykle rozsáhlé akce v Amsterdamu, jejíž součástí bylo nejen opulentní odhalení hry za přítomnosti velmi slavných fotbalistů, ale samozřejmě i velkorysá možnost strávit dlouhé hodiny hraním rozpracované verze hry. Do toho všeho ještě vstoupily rozhovory s jednotlivými vývojáři a místy až vysokoškolskou přednášku připomínající prezentace těch nejdůležitějších prvků. Dojmy a postřehy vám tedy nabízím v následujícím článku a videu, které by, doufám, mělo pokrýt většinu vašich dotazů, které se nového fotbalu od EA Sports týkají.
Jak už jste mohli vytušit z několika příspěvků na sociálních sítích, v polovině minulého týdne jsem se ocitnul v hlavním městě Nizozemska, abych se zúčastnil opravdu velké akce, pro kterou snad ani v kontextu rozsahu nenacházím žádné přirovnání z dřívějška. Necelé čtyři dny jsou opravdu nestandardní, a když jsem cestu spolu se zástupci Electronic Arts vyřizoval, upřímně jsem se podivoval, co tak dlouho budu na místě dělat. Abyste rozuměli, prezentace zpravidla trvají jeden den, ke kterému je nanejvýš připočítán den navíc kvůli přesunům a cestování. V tomto případě se ale vývojáři rozhodli pohostit zástupce médií z celého světa a hru jim představit beze spěchu a s opravdu výživnou porcí hodin určených jen k vlastnímu hraní. Za tímto účelem rozbili v jedné z přístavních hal obrovskou základnu, jejíž přední část připomínala fotbalové ochozy, včetně velmi nepohodlných sklápěcích sedátek, a zadní byla pro změnu vybavena desítkami stanic s PS5 a připravenou „pre-beta“ verzí FC 24. Ačkoliv byly k dispozici jen čtyři týmy – Manchester City, PSG a ženské Chelsea a Lyon – strávil jsem hraním zápasů přibližně 6 hodin a vyzkoušel všechno možné z novinek i prvků, které se logicky vrací z minulých let.
Hned na úvod tedy mohu konstatovat, že EA Sports FC 24 je ve všech ohledech přímým nástupcem série FIFA, tudíž jádro hry zůstává stejné, vše se takřka identicky ovládá a většinu věcí najdete na obvyklých místech. Vývojáři se ale přirozeně chtěli vyhnout kritice kvůli nedostatečně viditelným změnám, zvlášť když načínají novou éru, a nutno přiznat, že pomyslným pluhem důkladně obraceli půdu a posunuli zážitek i fungování hry zase o notný kus dopředu. Vrcholem ledovce je vizuální ztvárnění, které v první řadě spoléhá na nové nasvícení. Budete si muset postavit vedle sebe poslední ročník série FIFA a chystanou novinku, abyste rozdíl viděli, ale poté vám už určitě neujde. Obraz je trochu tmavší, což je způsobeno lépe vykreslenými stíny, potažmo přepracovaným systémem osvětlení, což je dále patrné na realističtějším ztvárněním fotbalistů, stejně jako diváků v ochozech. Také zdroje světla přímo na stadionu vypadají realističtěji a společně s obrovskou mírou detailů všude kolem vytváří na některých záběrech z dálky či bez hráčů na hřišti pocit, že sledujete skutečný stadion nebo probíhající zápas.
Vývojáři ale šli do ještě větších detailů, které vyniknou v nejrůznějších opakovačkách nebo zpomalených záběrech a jsou vrcholem grafického zpracování. Jde například o kompletní simulaci látky dresů a trenek, která ještě přesněji reaguje na pohyb a vypadá opravdu velmi dobře. Můžeme sem ale zařadit také animaci prstů, částečně viditelnou už loni při zásazích brankářů, nebo lépe zpracovaná těla jednotlivých fotbalistů. Vidět je to třeba na Erlingovi Haalandovi, který loni nepůsobil tak statným dojmem, jako tomu je ve skutečnosti, resp. v EA Sports FC 24, ale vývojáři se neomezili jen na velká jména. Například Adama Traoré z Wolverhamptonu má na pohled blíž ke kulturistovi nežli k fotbalistovi a FC 24 to podtrhuje mnohem výrazněji nežli předchozí FIFA 23. Podobu hráčů pak ještě ve smyslu simulace jejich svalstva podporuje systém Sapien, který se zaměřuje například na deformaci jednotlivých částí těla v momentě, kdy dochází ke střetu nebo třeba jen uvedení míče do pohybu, což jsou sice vyslovené detaily, ale ve hře jsou a užijete si je, pokud nebudete přeskakovat prostřihy během zápasu.
Tím nejlepším, čím se ale může EA Sports FC 24 pochlubit ve smyslu vizuálního ztvárnění, jsou ještě lepší celkové animace hráčů. Vývojáři sice nadále spoléhali na systém Hypermotion, představený už v roce 2021, který jim umožňuje snímat všechny fotbalisty najednou, ale technologii posunuli na další úroveň a výrazně zvýšili možnosti snímání a následného použití ve hře. Název systému je pro letošek doplněn písmenkem V, který odkazuje na volumetrické záběry z celkového počtu 180 profesionálních zápasů Ligy mistrů a nejlepších soutěží na světě. Největší výhodou tedy je, že hráči na sobě nemuseli mít žádné obleky a vlastně ani tušit, že nějaké natáčení probíhá. Za pomoci umělé inteligence je nicméně systém schopný doslova nahrávat pohyb všech 22 hráčů na hřišti a převádět ho na geometrická data nutná k rozpohybování digitálních fotbalistů. Pro letošní rok tedy už žádní fotbalisté ze 2. a 3. španělské ligy, kteří sloužili jako figuranti, ale ta nejzvučnější jména a jejich vlastní pohyby. Díky tomu pak jsou vývojáři schopní například vybrat některé ikonické momenty – v tomto případě jsme do zblbnutí viděli Haalandův gól levačkou ve výskoku proti Dortmundu – a zanést je do hry doslova jedna ku jedné. U přibližně 1200 hráčů se pak zaměřili na velmi přesné znázornění jejich obvyklého pohybu, jako je například způsob běhu nebo třeba rozhazování rukama, a i to by mělo ve výsledku přispět lepšímu zážitku.
Technologické novinky zejména ve verzi pro PC, Xbox Series a PlayStation 5 přiměli vývojáře konečně sáhnout i do podoby hry na Switchi. Pokud patříte k těm, kdo by si rádi zahráli na konzoli od Nintenda, ale FIFU jste několik let nekupovali kvůli tomu, že šlo pořád o tu stejnou nuznou zastaralou verzi, můžete zajásat. Skutečně, hra bude na Switchi konečně poháněna enginem Frostbite a přinese i zbytek dosud nezahrnutých herních módů včetně Ultimate Teamu.
Musím na tomto místě přiznat, že i když byla nabídka týmů a tudíž i hráčů v pre-betaverzi FC 24 hodně omezená, v přímém porovnání s loňskou hrou je všechno opravdu citelně plynulejší, dochází k menšímu množství kolizí modelů – typické zaklesnutí nohou či propadání míče – a některé hráče skutečně poznáte jen podle toho, jak běží. Ona ostatně grafika jako taková působí skvěle, v obrovském kontrastu například s nechvalně proslulým obrázkem z obalu ultimátní edice hry, a při opakovaných záběrech a snaze dostat se na centimetry blízko k akci, soubojům nebo zákrokům brankářů jsem si upřímně nevšimnul takřka žádných nedostatků. Jistě, s realitou se hra stále srovnat nedá, na to je obraz až příliš ostrý, případně modelům chybí organičnost, se kterou přichází reálná lidská těla na povrchu kůže nebo při pohazování vlasů, ale nepřeháním, když vizuální stránku označím za špičkovou.
Pokud bych se měl přesunout k vlastnímu hraní, FC 24 na mě hned od prvních minut působí pomalejším dojmem, což opět dává trochu víc prostoru pro taktizování nebo jen přesnější provedení dílčích akcí. Vše jde ale ruku v ruce s rychlejší odezvou u střel nebo přihrávek, čehož jsem si také obratem všimnul a vývojáři posléze potvrdili, že i na tomto poli hraní vylepšili. Může se to zdát jako maličkost, ale zrychlení o několik snímků oproti předchozímu dílu způsobuje vystřelení přesně v ten okamžik, ve který chcete a nikoliv až po započítaní odezvy. Velmi pěkně jsou v FC 24 zpracovány i skluzy, při nichž máte vyšší šanci získat balón a využít pohyb k opětovnému postavení a převzetí iniciativy. Vylepšený je i driblink, kdy zůstává míč blíž u nohy a v kombinaci s novými animacemi získanými skrze HypermotionV mnohdy vaši hráči udělají něco, co byste vůbec nečekali, ale v dané situaci to skvěle zafunguje. Přihrávka nebo lépe prostrčení míče v tísni, kdy se už na vás lepí dva bránící hráči, může spustit unikátní animaci třeba v podobě roztomilého šťouchnutí špičkou kopačky a takových momentů jsem zažil hned několik. Vývojáři to naštěstí nijak nepřehání, takže po většinu doby dostanete přesně to, co očekáváte, ale je to příjemné osvěžení a posun k realismu. Asi nejvíc jsem pak při manuálním nastavení přihrávek využil novou indikaci toho, kam míč od nohy ovládaného hráče poputuje, tedy za předpokladu, že zvládnete prstogymnastiku a s přihrávkou stisknete ještě L2 a R1 tlačítko. Vše jde ještě doplnit tlačítkem trojúhelníku, resp. Y, kdy se přihrávka může i pěkně zakroutit za bránícího hráče, ale tohle chce určitě trochu zvykání.
Samotné zápasy pak probíhají veskrze standardně, umělá inteligence není dle mého nijak výrazně lepší či horší, brankáři naproti tomu lépe kontrolují to, kam třeba vyboxují míč a stále platí, že power shoty jsou velmi silné a většinou končí gólem. Bude to chtít ale zápasy s jinými týmy a celkově víc hodin porovnávání, abych mohl podrobněji mluvit o detailech, celkově jsem ale nenarážel na nic, co by mi bylo překážkou v pohodlném hraní a vstřelování pěkných gólů. Celkově dobrý dojem ze zápasů pak umocňuje třeba přepracovaný systém pro distribuci nejrůznějších statistik, které se nově promítají přímo na hřiště nebo na jednotlivé hráče a jde třeba o posledních pět střel na branku s pěknou vizuální indikací na zabírané brance, vyjádření pravděpodobnosti vítězství, procentuální držení míče nebo stamina pěti nejvíce unavených hráčů na hřišti. K prezentaci patří také rozšířená videa před důležitými zápasy, která vás kamerou vezmou na nová, dosud neviděná místa v útrobách stadionů, i živé prostřihy do kabiny v poločase, případně ke stolku komentátorů. A když už je o nich řeč, přibude také nová dvojice – Guy Mowbray a Sue Smith – která je první spolukomentátorkou přímo v zápasech v historii celého fotbalového tažení EA. Zvuk pak doplňují hlasitější a čistší pokřiky fanoušků, případně jejich propriet od trubek až po bubny.
Máme-li se z trávníku zase stáhnout zpět do menu, za zmínku určitě stojí jeho přepracování. Dejte sbohem dlaždicím a nabídkám skrytým kdesi hluboko, vývojáři nenechali kámen na kameni a vsadili na standardní vertikální menu, které navíc přesněji popisuje, co pod jednotlivými záložkami nebo uvnitř herních módů najdete. Nabídka nicméně zůstává taková, na jakou jste roky zvyklí, včetně rychlé hry, online zápasů, kariéry hráče i manažera, módu Volta a Clubs (dříve Pro Clubs) a samozřejmě Ultimate Teamu. S radostí pak mohu potvrdit, že ačkoliv se herní nabídka skutečně tváří velmi fádně, i zde vývojáři zapracovali na řadě změn, které se konečně netýkají jen posledního ze zmíněných herních režimů. Například v kariéře dostanete mnohem více nástrojů, jak aplikovat vlastní filosofii při správě týmu, přesnější nastavení taktické vize od gegenpressingu až po neprostupnou obranu, víc si budete muset pohrát s výběrem vhodných trenérů, čeká vás také lepší správa tréninkových plánů, reporty před zápasem a třeba i možnost sledovat zápasy ve speciálním spectate režimu z větší výšky. Pokud se vám navíc podaří vyhrát ligu, čekají vás speciální filmečky, kterak městem projíždí autobus bez střechy nebo jak hráči slaví v klubu. Chcete-li si zahrát kariéru jednoho hráče, tady pro změnu vývojáři zapracovali na agentech a vyjednávání o nových smlouvách. Připravili také možnost, určit si, v jakém slavném týmu byste chtěli skončit a nechat si na základě toho vypsat nejrůznější výzvy, které na své pouti ze spodních pater fotbalových soutěží musíte splnit, aby o vás vysněný klub projevil zájem, případně se můžete zcela ponořit do nového systému herních stylů alias perků.
Přesněji bychom ale měli napsat, že se vylepšení vztahuje nejen na hráče, ale také na hráčky, protože ženy – podobně jako v sérii NHL – přichází do Ultimate Teamu a můžete pomocí nich sestavit vlastní tým.
Dohromady jich bude 34 a můžete je v jednotlivých módech postupně odemykat a lepit na své hráče. Zapojit jich můžete hned několik – nejvíc v Ultimate Teamu – a posílit třeba přirozené schopnosti fotbalistů, kteří jsou specializovaní na kličky nebo naopak tvrdé střely. Tím, že perk PlayStyle využijete, si můžete odemknout nové animace, zrychlit střelbu, nebo jen pohyb s míčem, což by v ideálním případě mělo přinést kýženou variabilitu. Právě Ultimate Team by měl být ten, kde to pocítíte nejvíc a měla by zmizet jasně čitelná meta, jaký tým je z pohledu chemie a samozřejmě i schopností jednotlivých fotbalistů ten nejlepší. Ti stejní hráči nemusí být jinými slovy identičtí, protože jim můžete odemknout jiné vylepšení a posílit tak jejich konkrétní atributy. Přesněji bych měl ale napsat, že se to vztahuje nejen na hráče, ale také na hráčky, protože ženy – podobně jako v sérii NHL – přichází do Ultimate Teamu a můžete pomocí nich sestavit vlastní tým. Nicméně, v rámci systému Evolution pak bez ohledu na pohlaví plníte vývojáři připravené a neustále se měnící výzvy, čímž permanentně vylepšíte vybraného hráče či hráčku. Aby v tom všem ale hrála jistou roli náhoda, budete muset vždy najít vhodného hráče, který sedí pro vypsanou výzvu. Jako příklad uváděli vývojáři posílení stříbrného hráče z Bundesligy – vybrali Youssoufa Moukoka z Dortmundu – a po vstřelení dvou branek a odehrání dvou zápasů, kdy byl v základu, mu vzrostla síla a zakončování. Nemusíte navíc zůstat jen u první evoluce, celkově budou stupně tři, ale příležitost posílit hráče může přijít třeba až ve čtvrté sezóně Ultimate Teamu, kdy se opět objeví nějaká vhodná výzva ke splnění. Stranou nicméně nesmím nechat poznámku, že vypsané výzvy nemusíte plnit přímo, ale lze si je zaplatit skrze prémiovou měnu. Můj dotaz, jestli se vývojáři rozhodli ještě nějak reagovat na častou kritiku stran mikrotransakcí v Ultimate Teamu – zvlášť v Nizozemsku, kde se prezentace pořádala – mi vývojáři odpověděli jen velmi diplomaticky a neurčitě. Změny, které provedli v minulých letech jsou podle jejich mínění dostatečné a nic dalšího upravovat nepotřebují. Alespoň prozatím.
Na závěr už jen pár postřehů k režimu Clubs, tedy k možnosti hrát až ve 22 lidech plně ovládajících všechny fotbalisty či fotbalistky na hřišti. Vývojáři přepracovali systém sezón, které se budou točit každých 6 týdnů a můžete z nich získat unikátní trofej. Představili také prvek klubové identity, odměňující vás kosmetickými předměty za to, že nebudete kluby střídat a slibují obrovské možnosti vizuálních úprav vašeho hráče. I zde bude možné používat perky PlayStyles, takže variabilita v tomto režimu bude ještě posílena. Faktem ovšem je, že vývojáři momentálně nemají žádné konkrétnější plány, jak například vyřešit přístupnost režimu pro lidi, kteří nehrají s přáteli a chtějí hrát s náhodnými hráči, jak penalizovat ty, kteří v zápasech dělají neplechu, případně jak řešit odpojování. Podle vyjádření producenta Jeffa Antwiho se s tím ale do budoucna počítá, jen je údajně nutné činit všechny kroky postupně. A pokud se ptáte na mód Volta, žádný příběh ani příběhové sekvence, žádná nová prostředí ani nic, co by mělo hraní ozvláštnit. Ačkoliv se nejedná o nejpopulárnější mód, je trochu škoda, že nějaká část herní nabídky zůstává bez povšimnutí už několik let.
Celkově ale musím uznat, že se EA Sports FC 24 hraje o trochu příjemněji než loňská hra, prokazatelně lépe vypadá a upřímně se těším, až budeme moci všichni podrobněji prozkoumat herní nabídku. O mnoha věcech jsem se totiž nemohl přesvědčit sám, a jak už to tak obvykle bývá, co si člověk nevyzkouší, tomu nemůže stoprocentně věřit. Na každý pád je cítit, že EA bere restart svého fotbalu vážně a na jednotlivých vývojářích bylo vidět, že jsou poháněni svěží energií, přinést hráčům něco trochu jiného. Tedy, něco trochu jiného, ale zároveň se nezpronevěřit silnému odkazu, který značku FIFA provázel bezmála 30 let.