Šéf Xbox Phil Spencer oznámil na Twitteru, že Microsoft dosáhl zamýšlené závazné dohody se společností Sony, která má být zárukou, že Call of Duty bude vycházet na PlayStationu i po akvizici společnosti Activison Blizzard. Microsoft se podle něj těší na budoucnost, v níž budou mít hráči po celém světě širší výběr. Jde skoro jistě o podobnou smlouvu, kterou už dříve firma uzavřela s dalšími herními společnostmi ve snaze obměkčit regulační úřady. Právě tuto dohodu dosud Sony odmítala a tvrdila, že nejde o dostatečnou záruku.
Žádné další detaily neznáme, nevíme ani na jak dlouho se k tomuto kroku Microsoft zavazuje (v jiných případech to bylo na 10 let). Update: Novinář Stephen Totilo později uvedl, že smlouva má být uzavřena skutečně na 10 let. Potvrzení dostal i magazín The Verge. Navíc se má opravdu týkat jen Call of Duty a žádných dalších značek. Pokračuje původní zpráva: Nepochybně jde o poslední předzvěst blížícího se uzavření historického obchodu. Působí to rovněž jako signál, že už i Sony počítá s tím, že obchod bude nakonec dokončen. Prezident Microsoftu Brad Smith k tomu na Twitteru napsal, že od prvního dne akvizice chtěli vyřešit obavy regulátorů trhu, platforem, vývojářů i zákazníků. I poté, co tento obchod dokončí se budou chtít ujistit, že Call of Duty zůstane dostupné na víc platformách a pro víc zákazníků než kdy dřív.
Americké federální obchodní komisi už se nepovedlo před víkendem zdržet dokončení akvizice dalším předběžným opatřením, které tamní soud odmítl vydat. Úřad pro hospodářskou soutěž ve Velké Británii zřejmě formálně spojení firem v těchto dnech neposvětí a přání včas nevyhoví. K usilované mimosoudní dohodě tu asi nestačí dojít před vypršením lhůty (viz níže) a naopak chce CMA rozjet nové plnohodnotné vyšetřování, které může běžet až do 29. srpna.
Je ale možné, že Microsoft i s ohledem na stažení firmy Activison Blizzard z americké burzy cenných papírů plánuje dokončit obchod i bez souhlasu britských úřadů. Obchod v hodnotě 69 miliard dolarů musí totiž být uzavřen před vypršením vlastní lhůty o spojení, která byla stanovena na 18. července. Pokud by akvizice nebyla dokončena, hrozí Microsoftu, že by Activisionu musel vyplatit sankci ve výši 3 miliard dolarů. K tomu ho zavazuje zase dohoda se společností Activision Blizzard.
Já samozřejmě nedokážu říct, co by znamenalo nečekat na verdikt britského úřad pro hospodářskou soutěž. Ale někteří právníci trdí, že MS může formálně opustit místní trh, přejít do jiné evropské země a vymanit se tím z jurisdikce CMA. Konsekvence jsou nepochybně komplikovanější.
— Jiří Bigas (@mrspockcz) July 16, 2023
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.
Pokud jde o samotného Phila Spencera tak jetřeba myslet na to, že on je pořád jen zaměstnanec. Ano ze své funkce má jistě dost pravomocí, ale ty mají svůj začátek a konec a někdo mu jeho rozhodnutí strategického významu musí schválit. Navíc s ohledem na výši částky akvizice MS/Activision je pak nesmysl si myslet, že je to rozhodnutí jakkoli závislé na tom, co chce Spencer. On v tom bude mít jistě velkou poradní roli, ale ve výsledku je to vedení MS, které se prostě rozhodlo že tuto akvizici chtějí realizovat a vidí v tom potenciál a jemu jen do ruky svěří novou „hračku“, od které ale očekávají zlatá vejce a to už je zase práce Phila, aby jim ta zlatá vejce zajistil.
Navíc je zřejmé, že cílem té akvizice je primárně cloud a mobilní hry a všechno kolem, je vlastně jen takový přívěsek, který sice jako PC/konzoloví hráči vnímáme nejvíce, ale ve skutečnosti o něj až tak nejde a to je zřejmé i ze všeho, co se odehrává ve veřejném prostoru ohledně této akvizice.
Takže doporučuju vrátit se nohama na zem a vždycky mít na mysli, že každý byznys je vztah zákazník-poskytovatel a že nikdo nedělá nic jako charitu.