Zdálo se, že ukončení spolupráce společností Blizzard a NetEase na vydávání a provozování v Číně bude mít nepříjemnou dohru. Na základě informací čínských portálů Weibo a Sina Technology se totiž zdálo, že NetEase chce svého bývalého partnera žalovat a požadovat po něm náhradu škody ve výši 300 milionů juanů. Důvodem, jak jsme popisovali v pondělí, mělo být vyrovnání s hráči, kteří požádali o vrácení peněz zpět za hry, které ukončením partnerství přestaly fungovat, stejně jako vyplacené zálohy na nové tituly, resp. ušlý zisk z nemožnosti dále prodávat již vytvořené reklamní předměty. Žaloba, kterou měl NetEase podat, působila zvláštně, zvlášť když Blizzard ve svém vyjádření uvedl, že licenční podmínky určitě neporušil a hlavně žádnou žalobu alespoň prozatím neobdržel. Po dalším pátrání portálu Wowhead (přes PC Gamer) se ale ukázalo, že žalobcem je s největší pravděpodobností soukromá osoba, jmenovitě Ťün Jang, který se opakovaně v uplynulých letech pokoušel žalovat NetEase zejména kvůli hře World of Warcraft a novou žalobu namířenou na Blizzard sepsal tak, aby působila, že za ní stojí přímo čínská společnost.
The original lawsuit named NetEase as an appellant, but that has now been changed. https://t.co/LGZ5vwLdov
— PC Gamer (@pcgamer) April 25, 2023
Redaktoři zmíněného komunitního portálu prozkoumali původní žaloby zveřejněné čínskými médii a odhalili, že v nich vždy figuruje Jangovo jméno, ovšem ve spojitosti se zmiňovanou společností NetEase. To vyvolávalo pocit, že je s ní Jang nějakým způsobem spojen, což ovšem Wowhead vyvrací i z toho důvodu, že v jedné z dalších žalob Jang útočí přímo na NetEase. Navíc pak mělo dojít i k revizi soudních dokumentů, odstranění čínské společnosti ze strany žalobců a následné vedení sporu výlučně v Jangově jméně. Kdo je ale Ťün Jang?
Jak už bylo uvedeno výše, Jang je s největší pravděpodobností zklamaný hráč, který už v minulosti zkoušel žalovat nejen NetEase, ale také společnost The9, která byla dříve partnerem Blizzardu. Žaloby přicházely v roce 2009, 2010 a nejnověji v roce 2019, kdy Jang požadoval vrácení 2000 juanů za své útraty v souvislosti s World of Warcraft, což však soud zamítnul. Jak Wowhead uvádí, primárním důvodem žalob měla být snaha upoutat na sebe pozornost, což se nutno přiznat v těchto dnech podařilo. Zprvu se totiž mohlo zdát, že Jang je skutečně jen právním zástupcem společnosti NetEase, za kterou spor hodlá vést, což byl i důvod, proč byla zpráva interpretována tímto způsobem. Nešlo tudíž vysloveně o chybu či selhání zpravodajství, ale nedostatečně objasněné pozadí celého sporu a hlavně Jangových motivací. Není nicméně stále jasné, jak se podařilo Jangovi propašovat NetEase do žaloby, zda šlo o záměr nebo jen o chybu úředníka, který žalobu přijímal.
Napsat komentář
Pro přidávání komentářů se musíte nejdříve přihlásit.