Vývojářům z Blizzardu už zbývají jen necelé dva měsíce, aby připravili Diablo IV k vydání. Za tímto účelem uspořádali před několika týdny rozsáhlý betatest a sbírali postřehy od hráčů. Pozitivní, ale především ty negativní, které mohou vést k úpravám hry a vylepšení celkového zážitku. Aby pak vývojáři dostáli svým prohlášením, že se k hráčům nedostala demoverze, jak bývá poslední dobou zvykem, ale skutečná beta, zveřejnili seznam úprav a změn, které chtějí provést do plné verze, a nutno přiznat, že se jich příliš nebojí. Rozhodli se sáhnout do podoby i hratelnosti dungeonů, chystají úpravy uživatelského rozhraní, zaměřili se také na souboj a případné chyby, které z něj vyplývaly, a nezapomněli ani na jednotlivé třídy hrdinů ve smyslu dalšího vybalancování.
Dungeon layouts. Class tweaks. Fonts and UI.
See how the dev team used your feedback to update #DiabloIV before release:https://t.co/fHkXWEhZMd pic.twitter.com/16HSlkZ06h
— Diablo (@Diablo) April 14, 2023
„Po skončení předběžného přístupu a otevřené bety se vývojářský tým zabýval veškerou zpětnou vazbou a vyhodnocoval data ze hry. Na základě toho jsme provedli množství oprav a vylepšení v rozličných systémech Diabla IV,“ uvedli vývojáři v novém blogovém příspěvku na oficiálních stránkách studia. Potvrdili, že všechno, co v následujících odstavcích popsali, si skutečně najde cestu do plné verze, která dorazí 6. června, jak bylo už dříve oznámeno. „Nic z toho by nebylo možné bez oddanosti naší komunity a lásky k sérii Diablo, za to vám všem děkujeme,“ dodali pak vývojáři a postupně detailně popsali všechno, co budou ve hře měnit.
Jak už je uvedeno výše, jednou ze stěžejních část úprav jsou dungeony, konkrétně jejich rozvržení a události, které v nich na hráče čekají. Co se týče podoby podzemí, vývojáři alespoň prozatím nemluví o celkové úpravě, která by reagovala na hojně probírané zprávy a příspěvky na sociálních sítích. Ty poukazovaly na to, že jsou dungeony sestavovány z podobných bloků, které se rychle opakují, na což vývojáři reagovali tvrzením, že v betě byla k vidění přibližně jen pětina celkového podzemního obsahu, takže údajně není mít proč strach, že by kobky působily pořád stejně. Naopak se zaměřili na výtku stran nutného procházení již vyčištěných částí a obecně backtrackingu, kvůli odemykání dalšího postupu vpřed. Nově by měla být důležitá místa umisťována blíž k hlavní cestě napříč dungeonem. Celkově by se to mělo týkat devíti podzemních komplexů jen v oblasti Fractured Peaks, očekáváme ale, že Blizzard podobně přistoupí i k ostatním v místech, která jsme zatím nemohli navštívit. Dále vývojáři razantně zvýšili šanci, že se během návštěvy podzemí spustí nějaká speciální událost, a to z 10 rovnou na 60 procent. Zároveň pak ještě popsali úpravy v načasování některých efektů za účelem zvýšení celkové variability a pestrosti hraní, na kterou si hráči rovněž stěžovali.
Co se týče jednotlivých tříd hrdinů, vývojáři drobně upraví každou z nich, jednak aby vyhověli hráčům, ale také aby byla hra zábavnější a vyrovnanější. Obecně se například zvýšila efektivita většina legendárních sil, vývojáři se ale specificky zaměřili i na jednotlivosti a v mnoha ohledech skutečně dělají to, co hráči chtěli. Například barbar bude nově udělovat více poškození skrze svoji schopnost Whirlwind, ovšem výměnou za vyšší spotřebu zuřivosti. Společníci druida budou mít mnohem vyšší damage a dojde například i na redukci času nutného pro cooldown ultimátních schopností. Nekromantovi vyvolaní minioni budou umírat častěji, a co je vizuálně také velmi podstatné, vývojáři snížili jejich celkový jas, takže lépe zapadnou do celého spíše potemnělého prostředí. Rogue se pak dočká například zvýšení efektů mnoha pasivních skillů a kouzelník, v betě zřejmě nejsilnější postava, se pro změnu dočká redukce účinku Chain Lightning, ale i dalšího ladění ostatních kouzel. Je toho opravdu hodně a znovu až hraní ve velkém počtu lidí prokáže, zda vývojáři skrze změny nepřinesli do hry další problémy, které se budou ladit později a vlastně neustále.
Poslední část, na kterou se Blizzard zaměřil, jsou technické záležitosti, ať už se týkají uživatelské rozhraní nebo dalšího nastavení dílčích mechanismů. V tomto ohledu dojde například na přesun okna s chatem doleva, dále si bude možné přemapovat ovládání pohybu a útoku a hráči dostanou i jiný font přímo ve hře. Vývojáři se rovněž rozhodli odstranit tlačítko pro resetování dungeonů a naznačují, že jejich podobu a náročnost budou v plné verzi ovlivňovat Sigily. Těšit se můžete také na více odměn z čištění zaneřáděných sklepů a vývojáři rovněž potvrdili, že Butcher bude ve finále ještě těžší výzvou, než byl v betě. Tohle všechno ale zcela určitě není finální seznam a s přihlédnutím k povaze hry je zcela jisté, že v úpravách budou vývojáři pokračovat nejen před vydáním, ale i dlouho po něm.