Minulý týden jsme vám přinesli velké shrnutí posledních událostí, které se točí kolem snah Microsoftu úspěšně dokončit akvizici společnosti Activision. Protože jsme se přesunuli do posledního dějství, dochází na slyšení u zástupců regulačních úřadů jednotlivých zemí a regionů, což s sebou samozřejmě přináší řadu zpráv a dokumentů, v nichž Microsoft a konkurenti – nejčastěji společnost Sony – předkládají své argumenty pro i proti a snaží se přesvědčit komise o svém stanovisku. Microsoft se tak například vyjádřil k tomu, že vydat Call of Duty na konzoli Nintendo Switch není po technologické stránce problém. Dále redmondská společnost uvedla, že by Call of Duty mohlo být v předplatném PS Plus hned ode dne svého vydání. Na což ale Sony reagovala tím, že ve skutečnosti nejde o žádnou záruku, protože Microsoft může další díly slavné akční série sabotovat a bez ohledu na všechny sliby učinit nejlepší verzi z té pro Xbox a PC. Přidává se k tomu ale ještě argument Sony, který vychází z nedávného slyšení u britské komise CMA, který se opírá o nesplněný slib Microsoftu z doby, kdy se projednával nákup ZeniMaxu.
Microsoft před uzavřením akvizice ZeniMaxu britským úřadům řekl, že není motivován k tomu, aby znepřístupňoval tyto hry veřejnosti a podporuje hraní napříč platformami, což neplatí.
Vracíme se tím opět k tématu záruk, že Call of Duty nebude pro Microsoft exkluzivním titulem, což má stvrzovat nabízená 10letá smlouva. Týkala se zmíněného Nintenda, Sony, ale třeba Valve, které ji však odmítlo s tvrzením, že nic takového s ohledem na dlouhou praxi nevyžaduje. A zatímco Nintendo smlouvu podepsalo, Sony se k tomu nemá právě z toho důvodu, že ani písemnému závazku nevěří. Jak se uvádí v odpovědi Sony britskému Úřadu pro hospodářskou soutěž a trhy, sliby o Call of Duty mohou dopadnout tak, jako dopadly ty, které se týkaly her od ZeniMaxu. „Microsoft před uzavřením této akvizice britským úřadům řekl, že není motivován k tomu, aby znepřístupňoval tyto hry veřejnosti a podporuje hraní napříč platformami“ připomíná Sony. Jenže krátce po uzavření akvizice šéf Xboxu Phil Spencer prohlásil, že nadcházející dvě hry od Bethesdy, Starfield a The Elder Scrolls, budou exkluzivními tituly pro Xbox, s tím, že za Starfield se fanouškům omlouval i šéf marketingu Bethesdy Pete Hines.
Last week, a Microsoft lawyer said the company currently plans for two upcoming ZeniMax games to be Xbox/PC-exclusive (no PlayStation).
But in December, Microsoft lawyers said „three future titles“ from ZeniMax would go Xbox/PC-only
Some thoughts about what this indicates: pic.twitter.com/0jX0eCEQQX
— Stephen Totilo (@stephentotilo) March 7, 2023
Právě to má být tedy podle Sony důkaz, že ke slibům Microsoftu by se mělo přistupovat obezřetně a jde přirozeně i o jeden z důvodů, proč se staví proti akvizici. Na to konto se ale objevila spekulace novináře Stephana Totila, který si všiml změny, co říká Microsoft o svých budoucích titulech. Ve tweetu upozornil na rozpor ve vyjádření právního oddělení Microsoftu, když porovnal dokument z prosince loňského roku a letošního března. V prvním případě šlo o odpověď Microsoftu americké Federální obchodní komisi na možnou antimonopolní žalobu, ve druhém pak o reakci na předběžný soudní příkaz. Rozdíl je pak v množství nadcházejících her od ZeniMaxu, které chce Microsoft vydat jen na Xboxu a PC, protože zatímco v loňském roce to byly tři, v letošním už pouze dvě. Totilo rovněž upozorňuje, že v prvním dokumentu jsou tituly vyjmenovány, ale pro veřejnou verzi dokumentů začerněny. Nevíme tudíž, o jaké hry se jedná, ale pokud bychom měli postup Microsoftu dát do souvislostí s tím, co kritizuje Sony, skutečně by ze seznamu – Starfield, Redfall, The Elder Scrolls VI – mohla vypadnout poslední zmiňovaná.
Samozřejmě jde jen o jednu z možných interpretací, ale ve výsledku se zdá, že Microsoft je ochotný učinit řadu nutných ústupků, aby Activision získal.