branding
Destiny 2, Activision, Bungie vyhrálo soud s prodejci cheatů do Destiny 2

Bungie vyhrálo soud s prodejci cheatů do Destiny 2

Společnost AimJunkies musí zaplatit přes 4 miliony dolarů za porušení autorských práv

Zdroj: Bungie
22. 2. 2023
Název: Destiny 2 Vývojář: Vydavatel: Platformy: , , Žánr: Datum vydání: 6. 9. 2017

Studio Bungie informovalo veřejnost o úspěšném arbitrážním řízení s prodejci cheatů do hry Destiny 2. Společnost AimJunkies, na kterou zmínění vývojáři podali stížnost už v roce 2021 u federálního soudu v Seattlu, porušila podle rozhodnutí soudce Ronalda Coxe autorské právo ve spojitosti s neoprávněným obejitím ochran Destiny 2 a musí Bungie vyplatit odškodné ve výši 3,6 milionů dolarů. Dalších 700 tisíc dolarů pak AimJunkies zaplatí na poplatcích a nákladech spojených se soudním a arbitrážním řízením. Celý spor byl přitom poměrně komplikovaný a v jednu chvíli se zdálo, že z něj studio Bungie odejde jako poražený.

O kauze a jejím rozuzlení informuje portál TorrentFreak, který připomíná, že první žalobu odvolávající se na obecné porušení autorských práv soudce před dvěma lety nepřijal. Důvodem byly nedostatečné důkazy, ale také odpor ze strany společnosti AimJunkies, jejíž právníci poukazovali na registraci některých ochranných známek až dlouho poté, kdy byly cheaty poprvé prodávány. Přesto ale soud umožnil Bungie žalobu upravit a spor na této úrovni stále probíhá. Bungie nicméně část svých stížností stočila pod právní rámec DMCA a na tomto místě už byla schopná svá nařčení uhájit.

Další věc, která autorům a prodejcům cheatů neprospěla, bylo vyjádření programátora, že několikrát reverzním inženýrstvím vstupoval do kódu hry.

Jak popisuje TorrentFreak, spor byl řešen rozhodčím soudem bez přítomnosti veřejnosti a verdikt padnul v polovině letošního února. Soudce uvedl, že existuje řada očividných důkazů, že společnost AimJunkies spolu s autorem cheatu Jamesem Mayem porušila ochranu proti kopírování hry Destiny 2, čímž porušila právo Bungie podle DMCA. Další věc, která autorům a prodejcům cheatů neprospěla, bylo vyjádření Maye, že několikrát reverzním inženýrstvím vstupoval do kódu hry, čímž musel porušit DRM a že několikrát zkoušel obejít ban, který mu byl udělen ve hře Destiny 2. To patrně ve finále rozhodlo ve prospěch Bungie a udělení v úvodu zmiňované finanční pokuty.

Během sporu se rovněž vyjasnilo, že programátor James May není zaměstnancem AimJunkies ani její mateřské společnosti Phoenix Digital, jak dříve sám uváděl. Přesto ale pracoval jako externí spolupracovník druhé ze zmíněných firem, takže i Phoenix Digital může nést část víny. I z toho důvodu Bungie pokračuje ve sporu i s touto společností, která je hlavním strůjcem prodejů cheatu v množství přesahující 1000 transakcí. Další dílčí verdikty by měly padnout v nadcházejících týdnech až měsících.

Nahlásit chybu v článku

Napsat komentář

Další články
Nahoru